Aktuality

BCL: Inter – Fribourg 82:67

Inter sa po štyroch rokoch vrátil do pohárovej Európy. Obnovenú premiéru absolvoval proti osemnásťnásobnému majstrovi Švajčiarska, tímu Fribourg Olympic Basket, v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov. A počínal si skvele, keď dosiahol viac než nádejný výsledok.

Duel sa pritom sprvoti nevyvíjal podľa predstáv trénera Nagliča. Interisti v dôsledku veľmi krátkej prípravy, do ktorej navyše prehovorilo viacero zranení, nepôsobili zohrane a kompaktne. Dopúšťali sa zbytočných chýb, no vďaka solídnej obrane nedovolili súperovi odpútať sa na viac než osem bodov.

Po zmene strán však domáci slávili úspech, keď súpera začali deptať prienikmi i otváraním voľných pozícií pre strelcov pri konštantne spoľahlivo fungujúcej defenzíve. Fribourg odrazu strácal pôdu pod nohami. Bratislavčanov hnalo vpred skvelé publikum a oni odskočili aj na 18 bodov (74:56). Čiernou škvrnou bolo zranenie Fuseka, ktorému hosťujúci hráč po veľmi „zvláštnom“ súboji priľahol za autovou čiarou nohu. Udialo sa tak práve v čase, keď „Fuso“ privádzal hostí do zúfalstva. Zákrok však zostal nepovšimnutý rozhodcami. Žlto-čierni kontrolovali záver zápasu a dotiahli ho do úspešného konca. Víťazstvo o 15 bodov 82:67 je skvelým výsledkom, jedným z najlepších, ktoré slovenský mužský basketbal zaznamenal za posledné roky. Interu dáva solídne šance do odvety. Aj tak si ale neodpustíme povzdych, že vzhľadom na vývoj v druhom polčase mohol byť ten náskok ešte vyšší. Napríklad, keby hostia nezranili Fuseka, alebo keby sa triu Američanov Gibbs – Browning – Skinner ujali aspoň niektoré trojkové pokusy (spoza oblúka mali dovedna bilanciu 17/0).

Najlepším strelcom žlto-čiernych bol 17-bodový Michal Baťka. Svojich prvých 13 bodov za Inter zaznamenal Sterling Gibbs. Michal Fusek k 12 bodom pridal aj 8 doskokov a Lee Skinner dokonca zaknihoval double-double za 11 bodov a 10 doskočených lôpt.

Odveta je na programe už tento piatok od 20:00 vo švajčiarskom Fribourgu. Lepší z tejto dvojice sa kvalifikuje do druhého kola, kde si zmeria sily s nemeckým Telekom Baskets Bonn. Úspešný kvalifikant si zaistí miesto v D-skupine, kde už naňho čakajú španielska Zaragoza, turecký Besiktas Istanbul, talianske Brindisi, francúzsky Dijon, litovský Neptunas Klaipeda a grécky PAOK Solún. Do osmičky doplní túto partiu ďalší tím z kvalifikácie. S istotou to bude najlepší z trojice BK Ventspils (Lotyšsko), Szombathely (Maďarsko) a Oradea (Rumunsko).

V prípade, že by sa Inter neprebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov, zahrá si na jeseň aspoň Európsky pohár FIBA. Menoslov jeho súper by sa v takom prípade odvíjal od toho, či by LM opustil už prvom alebo až druhom kvalifikačnom kole.

INTER: Baťka 17, Fusek 12, Skinner 11, Bulatovič 6, Funderburk 5 (Gibbs 13, Abrhám 6, Browning 6, Alcegaire 5, Barač 1).

Tréner: A. Naglič.

FRIBOURG: Derksen 17, Garrett 14, Pollard 13, Jurkovitz 8, Burnatowski 6 (Gravet 5, Louissaint 2, Mbala 2, Jaunin 0).

Tréner: P. Alekšič.

TH: 21/14 – 17/10.

FAULY: 20 – 19.

5 FAULOV: 37. Burnatowski.

TROJKY: 36/10 – 15/3.

DIVÁCI: 750.

ROZHODCOVIA: Baldini (Tal.), Rutešič (Č. Hora), Davidov (Rus.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Interu): „Bol to náročný zápas, dlho nám trvalo, kým sme sa dostali do tempa a bolo vidno, že ešte nie sme v zápasovom rytme. Máme troch hráčov, ktorí absolvovali len tri či štyri tréningy – myslím Abrháma a Američanov Gibbsa s Browningom. Museli sme celý zápas hľadať rytmus, ale zakladali sme si na dôraznej obrane a vďaka tomu dosiahli dobrý výsledok.“

Petar ALEKŠIČ (tréner Fribourgu): „Gratulujem Bratislavčanom k víťazstvu a veľmi dobrému druhému polčasu. Odohrali sme dobrý prvý polčas, v obrane sme mali kontrolu, v útoku sme hrali rozumne. V druhom polčase to bol úplne iný tím. Mali sme problém s hráčmi na pozíciách jeden a dva a nevedeli sme rozvinúť našu defenzívu.“