Finále 3: Inter - Prievidza 102:73

BK INTER BRATISLAVA (1.) – BC PRIEVIDZA (3.) 102:73

(24:15, 25:21, 28:19, 25:18)

STAV SÉRIE 3:0

Interisti si pred stretnutím dobre uvedomovali význam tretieho finálového duelu. Ak by ho vyhrali, v sérii hranej na štyri víťazstvá by viedli už 3:0 a od majstrovského titulu by ich delil naozaj len povestný posledný krok. Z pohľadu Prievidze bolo treba spraviť čokoľvek, aby sa nenaplnil práve takýto scenár. Ako by jej však neverili ani vlastní priaznivci, ktorých si cestu do Eurovia Arény tento raz našlo len poskromne.

Krok držali hostia len v úvode a chvíľu aj viedli. Lenže Inter z nepriaznivého stavu 11:12, potiahol sériu 13:0, otočil na 24:12 a od tohto momentu mal duel plne pod kontrolou. Prvú štvrtinu vyhral 24:15, v úvode druhej sa hostia po Davisovej trojke dotiahli na 6-bodový rozdiel (20:26), ale z tohto mráčika nezapršalo. Inter si trpezlivou a nápaditou hrou znova vydobyl dvojciferné vedenie. Nebyť prísneho verdiktu rozhodcov stotinu pred koncom polčasu, mohol ho vyhrať o 16 bodov. Na čiaru trestných hodov však išiel Davis a keďže sa nemýlil, znížil na polčasových 36:49.

Po zmene strán sa nič zásadné nezmenilo. Bratislavčania mali duel pod kontrolou, navrch mali na oboch koncoch ihriska. Na 20 bodov sa nožnice prvý raz roztvorili až v 30. min, keď Fusek dvomi premenenými šestkami upravil na 75:55. Najviac vyhrávali interisti o 34 bodov, keď Kozlík spoza oblúka dal na 98:64. V závere to celkovo bol trojkový koncert. Presadzovali sa domáci aj hostia, ktorým sa podarilo skorigovať na záverečných 73:102.

Strelecky sa spomedzi žlto-čiernych najvýraznejšie presadil 21-bodový Lee Skinner. Michael Fusek sa zaskvel 16 bodmi za necelých 20 minút pri stopercentnej úspešnosti streľby (7/7 za 2 body, 2/2 TH). Po 15 bodov pridali David Abrhám a Arik Smith. Marek Kozlík sa pripomenul 13 bodmi. Nik ďalší z domácich už dvojcifernú hranicu nepokoril.

Nasledujúci finálový duel je na programe v stredu v Prievidzi. Ak Inter na hornej Nitre opäť zvíťazí, je po finále a je po sezóne 2018/19. A samozrejme, Bratislavčania budú oslavovať deviaty majstrovský titul v klubovej histórii, piaty v ére samostatnosti. Ak by to náhodou v stredu ešte nevyšlo, stretnutie číslo päť sa hrá opäť v Bratislave. Na programe by bolo v sobotu 25. mája so začiatkom o 18:00.

INTER: Skinner 21, Smith 15, Abrhám 15, Baťka 4, Kinney 2 (Fusek 16, Kozlík 13, Mrviš 5, Perkovič 4, Bulatovič 4, Barač 3, Páleník 0).

Tréner: A. Naglič.

PRIEVIDZA: Stacy Davis 25, Jones 11, Johnson 6, Körner 6, Glasgow 5 (Jašš 13, Mokráň 3, Zorvan 2, Pajovič 2).

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Interu): „Povedal som, že v predošlom zápase v Prievidzi sme neboli takí, akí chceme byť a akí vieme byť. Dosť sme sa o tom bavili, podrobne to analyzovali. Chlapci vedeli, že tretí duel môže zlomiť sériu. Vydali všetko, pristúpili k tomu ako mali a to na konci vyústilo do jasného rezultátu.“

Tihomir BUJAN (tréner Prievidze): „Dopustiť sa 16 strát v takomto zápase je jednoducho priveľa. Inter je príliš dobrý, než aby vám odpustil také chyby. My sme tých chýba porobili veľa, dovolili sme súperovi ľahké strely a to rozhodlo. V prvom polčase sme mali iba jediného ofenzívne úspešného hráča Davisa. A to nie je dosť, aby sme mohli vyhrať v Bratislave.“