Aktuality

6. kolo: Inter – Svit 102:89

Inter Bratislava – BK Iskra Svit 102:89

(25:29, 28:14, 32:27, 17:19)

Druhé víťazstvo v sezóne 2020/21 sa zrodilo po sérii troch prehier v rade, celkovo v piatom stretnutí. Omladený Inter si tento raz vyšliapol na Svit, teda na súpera, ktorému pred vlastným publikom, podľa zistení portálu basket.sk, nepodľahol posledných deväť rokov, celkovo v 19 po sebe idúcich stretnutiach. Vynikajúco zahrali dvaja z našich tínedžerov, Tomáš Borodovčák a Timotej Malovec.

PRVÁ ŠTVRTINA. Domáci vstúpili do stretnutia s dobrou energiou, už v prvej časti odskočil na 9 bodov, lenže náskok vzápätí stratili a túto časť prehrali 25:29.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Rozdiel bol najmä v defenzíve a v tímovom poňatí. Niežeby smerom vzad interisti občas nerobili chybičky, ale ich nasadenie na súpera platilo. Ten sa často uchyľoval k sólovaniu a prílišnému individualizmu. Inter túto časť vyhral 28:14 a do šatní tak odchádzal s 10-bodovým náskokom 53:43.

TRETIA ŠTVRTINA. Hostia sa krátko po zmene strán priblížili na 49:53, lenže domáci potiahli sériu 14:3 a odrazu bolo 66:52. Sviťania síce kládli odpor, stratu opakovane dokázali znižovať pod desať bodov, ale Inter vždy našiel odpoveď. A keď Lautaro López premenil trojku vedno s klaksónom, žlto-čierni sa odpútali na 85:70.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Náskok 15 bodov dokázali Bratislavčania ešte zveľadiť až na 25 (96:71). V záverečnej päťminútovke však trocha poľavili, a tak umožnili Podtatrancom znížiť na 11 bodov. Posledné slovo však mal z čiary trestných hodov Lautaro, ktorý stanovil konečné skóre – 102:89 pre Inter.

REČ ŠTATISTÍK. Našimi najlepšími strelcami boli 20-bodoví López a Richard Körner. Argentínčan mal navyše na dosah aj triple-double, keďže nazbieral aj 9 doskokov a 8 asistencií. Žiaľ, zaznamenal tiež 7 strát. Celkovo mal Inter až 20 strát, kým súper 15. Takisto nám znova nevychádzala streľba trestných hodov, zo 17 sme zahodili takmer polovicu, 8. Azda vo všetkých ďalších ukazovateľoch mal ale Inter navrch. Zo sedmičky hráčov, ktorých kouč Alberto Blanco Vila rotoval, až šiesti dosiahli 12 a viac bodov. Strelecky sa presadili aj naši mladíci: 17-ročný Tomáš Borodovčák dosiahol 13 bodov a pridal po 2 asistencie a doskoky. O rok mladší Timotej Malovec nastrieľal 12 bodov a mal aj 2 doskoky a 4 asistencie.

ČO ĎALEJ? Najbližšiu stredu by sa žlto-čierni mali predstaviť v Prievidzi, potom cestujú do Spišskej Novej Vsi a Levíc. Doma by mali hrať až v sobotu 31. októbra, keď v Eurovia Aréne privítajú BKM Lučenec.

INTER: Körner 20, López 20, Beručka 18, Musil 15/3, Borodovčák 13 (T. Malovec 12, Fusek 4, Koller 0, Boros 0).

Tréner: A. Blanco Vila.

SVIT: Parsons 30, Miladinovič 17, Andrews 13, Avramovič 9, Turza 2 (Green 15, Mokráň 3, Bizub 0, Kuzmiak 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Alberto BLANCO VILA (tréner Interu): „Máme celkom divoký tím, niekedy je ťažké pochopiť, ako skautovať a ako čosi spraviť. Trénovali sme, aby sme sa dokázali sústrediť po celých štyridsať minút, pretože sme vedeli, ako hrajú. Tridsaťpäť minút sme hrali veľmi dobre, o pár bodov sme strácali, ale otočili sme a odskočili na plus dvadsať. Proti súperovi, ktorý bol fyzicky silnejší než my a dobre riešil miss-match situácie. Keď sme vyhrávali o 21 bodov, uzavreli sme sa a mysleli, že je koniec. Ale nikdy nie je koniec, kým  nie je koniec. Lenže je to pochopiteľné, lebo sme veľmi mladí. Musím mojich zverencov naučiť, že zápas sa nehrá tridsaťpäť minút, pretože súper nám dal osemnásť bodov v posledných štyroch minútach. To ma troška sklamalo, ale inak som šťastný. Bolo to veľmi dôležité víťazstvo nad súperom, ktorý isto patrí do prvej štvorky. A som veľmi spokojný s výkonom našich mladých chlapcov. Veríme im a síce nemôžeme v každom zápase dať šancu všetkých šiestim či siedmim naraz, tí, ktorí dostali dôveru dnes, odviedli fantastickú robotu.“

Timotej MALOVEC (hráč Interu): „Určite sme potrebovali výhru, správne sa naladiť po troch prehrách. Do  zápasu sme vstúpili dosť dobre. Obranu sme zvládli. Na konci sme mohli trocha povoliť, lebo sme videli, že vyhrávame, ale podľa mňa to bol dobrý tímový výkon.“

Rudolf JUGO (tréner Svitu): „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Začali sme s mäkkou obranou, súper nám dal kôš prakticky zo všetkého. Niekedy sme aj dobre ubránili, ale súper skóroval zvonku. Predpokladám, že to bol prvý zápas v ktorom mali takýto priemer. Snažili sme sa dva či trikrát sa vrátiť, raz sme vyrovnali, raz sme sa dotiahli na päť či šesť, ale potom množstvo chýb, najmä v organizácii hry, im umožnilo odpútať sa na vyše dvadsať bodov a to bol koniec.“

Saša AVRAMOVIČ (tréner Svitu): „Na začiatku to vyzeralo dobre. Potom nám dali štyri či päť trojok. Nemôžeme povedať, že sme hrali zle, ale keď sa pozrieme na výsledok, zase sme vonku dostali sto bodov, čo je veľa. To nemáme šancu vyhrať, alebo máme len malé šance. Neviem, čo múdre by som povedal – asi, že musíme hrať tímovejšie, aby sme vonku vyhrávali. Máme ešte čas, nič nie je stratené, budeme teraz hrať viac zápasov doma. Dúfam, že časom to bude lepšie a lepšie.“