20. kolo: Inter – Svit 104:89

Inter Bratislava – BK Iskra Svit 104:89

(27:23, 25:22, 18:26, 34:18)

Do Bratislavy pricestoval súper, s ktorým mal Inter dosiaľ pozitívnu bilanciu. V októbrovom zápase 6. kola totiž žlto-čierni zdolali Podtatrancov 102:89. Teraz, s odstupom bezmála dvoch mesiacov, sa zopakoval takmer navlas rovnaký výsledok.

PRVÁ ŠTVRTINA. Interu pre zranenie chýba krídelník Jaroslav Musil, no i tak sa klub z Pasienkov ujal „futbalového“ vedenia 1:0. Potom sa na chvíľu dostali vpred hostia. A zase domáci. A zase hostia. A zase... Prvá štvrtina bola vyrovnaná, interisti ju získali až v jej závere – 27:23.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Počas celej druhej periódy mal síce navrch Inter, no aj keď odskočil na 8 a o čosi neskôr na 9 bodov, na dvojciferný rozdiel sa odpútať nevedel, keďže v defenzíve nedokázal zastavovať hostí. Na druhej strane, v útoku mu išla karta, výborne využíval výškovú prevahu 224 cm vysokého pivota Michaela Fuseka (do prestávky dal 17 bodov) a padalo aj ostatným. Na polčasovú pauzu tak domáci odchádzali s vedením 52:45.

TRETIA ŠTVRTINA. V tretej časti mali súperi lepšie aj horšie pasáže, no vyhrali ju nakoniec Sviťania 26:18. Po trojke Sašu Avramoviča si teda do záverečnej časti prenášali najtesnejší náskok 71:70.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Trojky Richarda Körnera a Arnasa Beručku v úvode poslednej časti dopriali domácim vedenie 76:71 a aj kus potrebného sebavedomia. Interisti už Sviťanov viac do vedenia nepustili. Naopak, v 37. minúte po Fusovom smeči viedli po prvý raz dvojciferne 91:81. A lepšie zvládli aj koncovku. Magickú stobodovú hranicu pokoril v záverečnej minúte smečom Fusek. A rovnaký hráč uzavrel skóre zápasu – na jeho pomery raritne – trojkou na 104:89.

REČ ŠTATISTÍK. Inter po prvý raz v sezóne vyhral dva zápasy v rade. Hostí pri neúčasti svitského pivota Davida Miladinoviča preskákal 47-28. O tímovom výkone vypovedá aj pomer asistencií 22-14. Rozdielovým hráčom bol „Fuso“, autor 30 bodov a 18 doskokov, z toho 8 útočných (celý tím hostí mal dokopy 7 útočných doskokov). Lautaro López siahal na triple double, keď mu pri 23 bodoch a 13 doskokoch chýbala jediná asistencia – aj to si nie sme celkom istí, či mu v záverečnej časti štatistici nezabudli jednu pripočítať. Richard Körner po stredajších 28 bodoch proti Handlovej pridal proti Svitu 21. Arnas Beručka si pripísal 18 bodov a 8 asistencií.

ČO ĎALEJ? V stredu má Inter (opäť) voľno. Najbližšie by mal do diania zasiahnuť v sobotu 19. decembra, keď má cestovať do Prievidze. Pred Vianocami sa zverenci kouča Olega Meleščenka pozrú aj do Spišskej Novej Vsi. Tesne po nich zavítajú do Levíc. V kalendárnom roku 2020 odohrajú doma zrejme už len jediný duel: 30. decembra by v Eurovia Aréne mali privítať basketbalistov Lučenca.

INTER: Fusek 30, López 23, Körner 21, Beručka 18, M. Malovec 2 (Galata 5, Koller 3, T. Malovec 2, Randuška 0, Borodovčák 0).

SVIT: Parsons 18, Andrews 17, Green 16, Mokráň 9, Baldovský 5 (Avramovič 20, Horváth 3, Bizub 1, Turza 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Navždy zostanem pri mojej filozofii, že zápasy vyhráva obrana, ale chcem hrať rýchly, atraktívny basketbal. Ale my nemôžeme rovnako rýchlo dostávať – 89 inkasovaných bodov je strašne veľa. Strašne veľa. A hovorí to o tom, že sme v obrane toho dosť dovolili. Prehrávali sme súboje jeden na jedného. V tom je problém: jedna clona a my sme sa dostávali do ťažkostí. Ak to porovnám so zápasom v Handlovej, tam bola naša obrana viacej tímová. Aj tam sme pritom dali 95 bodov. Viac teda ide o to, aby hráči získali sebavedomie v obrane a potom už bude jednoduchšie. Vždy sa dá v útoku niečo nájsť, aj keď nepadá, a z toho čosi vyťažiť. Viac chceme pomôcť našim mladým. Viem, že pre nich je to veľký skok, že ako šestnásťroční musia hrať medzi chlapmi, ale niektorí z nich už sú pripravení. Len o tom nevedia. Budem robiť všetko preto, aby pochopili, že sú rovnako podstatní a rovnako dôležití ako každý iný hráč. Takže som rád, že sme vyhrali. To je jasné. Ale čaká nás ešte veľa práce. Budeme pokračovať krôčik za krôčikom a uvidíme, čo z toho vzíde.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Vzhľadom na to, že koľko sme im dovolili dať bodov, tak sme zápas veľmi dobre zvládli ofenzívne. Myslím, že aj Svit trocha poľavil v obrane. Bol to taký súboj útokov. Myslím, že to nie je cesta, ktorou by sme sa mali uberať, pretože ak budeme hrať proti Leviciam alebo Spišskej, tam to bude vyzerať trocha inak. Musíme teda zamakať v obrane, aby sme nedostávali deväťdesiat a viac bodov.“

Róbert IŠTVÁNIK (kouč Svitu*): „Držali sme sa tri štvrtiny. Vedeli sme, že budeme mať problém s Fusekom, keďže nám zo zostavy vypadol Miladinovič. Chceli sme hrať agresívne a dať do toho všetko. Snaha bola. Lenže snaha niekedy nestačí a súper nás zabil dvomi trojkami v záverečnej štvrtine, po ktorých sa utrhli. Ťažko sa to potom dobiehali. Myslím, že chalani dali do toho všetko, čo mohli. Urobili sme nejaké chyby. Poučíme sa z nich a musíme ďalej pracovať.“