10. kolo: Inter - Lučenec 66:60

Inter Bratislava – BKM Lučenec 66:60

(22:13, 25:9, 12:18, 7:20)

Keď sa Inter v zápase 3. kola predstavil v Lučenci, držal s domácimi krok iba v úvodnej štvrtine (vyhral ju 22:10), no napokon prehral celkom jednoznačne 77:98. Teraz hostil rovnakého súpera na svojej palubovke a rozhodne nebol favoritom. Veď Lučenčania sa držia na druhej priečke, kým žlto-čierni spadli po sérii troch prehier až kamsi ku dnu. Zápas sa však sprvoti vyvíjal akoby to bolo naopak a, hoci s menším zaváhaním v záverečnej štvrtine, interisti napokon dosiahli veľmi cenné víťazstvo.

PRVÁ ŠTVRTINA. Rozdiel bol v obrane. Kým interistická fungovala nadštandardne, lučenská často nestíhala. Ale rozdiel bol aj v útoku, kde domáci hrali kolektívnejšie a keď bolo treba nachádzali svoje opory – a tie vedeli, čo s loptou. Už pred koncom úvodnej časti tak Inter viedol dvojciferne 22:11 a napokon ju vyhral 23:11.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Excelentný výkon na oboch koncoch ihriska vyniesol Bratislavčanom krátko pred prestávkou vedenie o 27 bodov – 47:20. Na prestávku odišli s náskokom 47:22.

TRETIA ŠTVRTINA. Dá sa predpokladať, že Lučenčania v šatni dostali poriadnu „sprchu“ a do druhého polčasu vstúpili koncentrovanejší. To interisti pôsobili, ako keby imperatív kontrolovaného výkonu pochopili trocha inak, než bol myslený. Hostia sa nakrátko dotiahli na 17 bodov a opakovane na 18. S touto stratou sa skončila tretia časť.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Inter viedol o 18 bodov. Čo by sa mohlo pokaziť? Napríklad to, že žlto-čierni 6 minút a 48 sekúnd nedali žiadny kôš. Skrátka, nula bodov! Hrali komplikovane, do zóny išli až kostrbato a nevoňal im ani súperov pressing. Vďaka tomu Lučenčania „ucítili krv“ dotiahli sa na nádejných 55:59 a len solídne fungujúca defenzíva zachránila Bratislavčanov od pohromy. Keď sa konečne presadil Richard Körner, akoby zlomil prekliatie. Udrel aj Arnas Beručka a znova „Körny“, a tak dve minúty pred koncom mal Inter opäť dvojciferný náskok 65:55. A ten už, opäť aj vďaka solídnej obrane, nepremárnil – vyhral 66:60 a po Spišskej Novej Vsi, ktorá je lídrom súťaže, získal aj skalp druhého najlepšieho celku.

REČ ŠTATISTÍK. Arnas Beručka dosiahol 18 bodov, Rišo Körner 13 a Lautaro López sa zastavil na 11 bodoch a 8 doskokoch. Blízko k dvojcifernému nástrelu mal aj 16-ročný Timotej Malovec, autor 9 bodov. Vyzdvihnúť treba aj 9 doskokov a 4 bloky Michaela Fuseka, keďže viaceré prišli v zlomových momentoch. Konečne sme premieňali trestné hody – 11/8 nie je skvelá bilancia, ale hanbiť sa za ňu netreba. Dáva to 72 percent, čo je kdesi inde než 58,3 percenta dovedna z predošlých duelov.

ČO ĎALEJ? V stredu mala mať voľno celá SBL, v sobotu Inter. Program sa trocha zmenil: keďže v novembrovom termíne sa nemôže hrať 16. kolo, lebo v rovnakom čase nás čaká reprezentačný zraz, predohrá sa celý program 16. kola už túto stredu. Inter si tak po tretí raz v sezóne zmeria sily s Levicami. Chceli by sme napísať, že pred vlastným publikom, ale ako všetci vieme, naďalej sa hrá bez divákov.

INTER: Beručka 18, Körner 13, López 11, T. Malovec 9, Fusek 4 (Musil 6, Galata 5, Borodovčák 0, Koller 0).

Tréner: A. Blanco Vila.

LUČENEC: Murray-Boyles 16, Rób. Rožánek 10, Hawkins 8, Anikienko 5, Brown 3 (Holloway 7, Jackuliak 6, Zorvan 5, Siládi 0, Rich. Rožánek 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Alberto BLANCO VILA (tréner Interu): „V Španielsku som dnes stratil môjho najlepšieho kamaráta. Podľahol nádoru na mozgu. Bol to pre mňa najdôležitejší zápas v pozícii kouča. Ďakujem mojim chlapcom za bojovnosť. Môžem povedať, že to pre mňa bolo emočne veľmi dôležité a oni ma podržali. Odohrali sme perfektný prvý polčas, po ktorom býva normálne, že nemôžeme hrať rovnako. Zvlášť nie proti druhému tímu ligy. Ale hrali sme doma štvrtý zápas a máme tretiu výhru a len jednu prehru. Mladým tímom, ako sme my, sa takéto situácie prihodia, ale hráčom chcem poďakovať za snahu.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Výhoda domáceho ihriska tam bola. Myslím, že Lučenec nás trocha podcenil a my sme Lučenec mierne precenili. Začali sme dobre v obrane, prvý polčas sme jasne vyhrali. V poslednej štvrtine Lučenec pritlačil, my sme ten tlak nevedeli zvládnuť, a tak sa súper dostal na pár bodov.“

Peter JANKOVIČ (tréner Lučenca): „Od obratu sme boli veľmi ďaleko. Bol to možno len nádych. Zabojovali sme na konci, ale s našim výkonom nie som vôbec spokojný. Keď si niekto myslí, že budeme takto fungovať, je to zlé. Domácim gratulujem k famóznemu výkonu, od začiatku ukázali mladosť a dravosť podporenú skúsenosťami, či už Riša Körnera alebo Miša Fuseka. Neviem, ako inak zhodnotiť tento zápas. Dostali sme sa na -4 body a znova sme začali robiť to, čo robiť nemáme: hrať sebecky miesto toho, aby sme pokračovali v nasadenom trende, a tak sme to nezvládli.“