Získali sme dva body, stratili Ivana

INTER BRATISLAVA – BC PRIEVIDZA 68:66

(26:10, 18:15, 13:23, 11:18)

Len tri zápasy po návrate Michaela Fuseka sa Inter tešil, že má pohromade všetky svoje opory. Žiaľ, v dohrávke 6. kola proti Prievidzi prišiel o motor i mozog svojej ofenzívy Ivana Gandia-Rosu. Portorický reprezentant si už v druhej štvrtine zranil nohu a musel odstúpiť zo stretnutia. Žlto-čiernych to zjavne vykoľajilo a zápas, v ktorom sa sprvoti zdalo, že majú našliapnuté za jednoznačným víťazstvom a možno aj stovkou, doviedli do úspešného konca len s odretými ušami.

PRVÝ POLČAS. V úvodnej štvrtine sa všetko vyvíjalo podľa predstáv trénera Olega Meleščenka. Jeho zverenci dominovali a Prievidžania im nestačili. Inter vyhral prvú štvrtinu 26:10 a hoci v druhej perióde už nebol taký potentný, naďalej mal dianie pod kontrolou. Krátko pred prestávkou po zakončení Martina Kollera sa odpútal na 21 bodov, keď na ukazovateli svietil stav 44:23. Hostia ešte kontrovali, a tak Bratislavčania odchádzali na prestávku s náskokom 44:25. To im už chýbal spomínaný Gandia-Rosa, ktorý v 17. minúte pri svojej obrannej snahe blízko domácej lavičky zle došliapol a s bolestivou grimasou šiel k zemi. Okamžite sa ocitol v opatere klubového lekára Richarda Demoviča a fyzioterapeutky Petry Pálovej a hoci z ihriska sa napokon porúčal po vlastných a chodiť bol schopný aj po zápase, až ďalšie vyšetrenia ukážu viac. Samozrejme, všetci prajeme Ivanovi, aby to nebolo nič vážne.

DRUHÝ POLČAS. Hre Interu odrazu akoby chýbala koncepcia. Mal však pohodlný náskok, možno o to dlhšie trvalo, kým žlto-čierni znova zmobilizovali sily. Lenže to už Prievidza vycítila krv a čoraz jednoznačnejšie potvrdzovala, že po výmene trénera, ale najmä po zmenách v kádri, nemieni byť naďalej fackovacím panákom. Tretiu časť vyhrala 23:13 a hoci pred záverečnou desaťminútovkou prehrávala 48:57, jej hráči dobre vedeli, že to nie je neriešiteľná strata. Interisti sa presadzovali len prácne, no v obrane im nemožno uprieť snahu. Nepresné strelecké pokusy a zbytočné chyby však boli povestnou vodou na prievidzský mlyn. Hostia sa v predposlednej minúte dotiahli na 66:67. Matej Majerčák ich mohol poslať do vedenia, ale nepremenil ani jeden trestný hod. Michael Fusek 48 sekúnd pred koncom tak jednou premenenou šestkou stanovil skóre 68:66, ktoré sa ukázalo ako konečné. A to najmä preto, že Hornonitrania predviedli ohňostroj zahodených šancí: najprv Majerčák nezužitkoval svoj dravý nájazd, potom si cestu do koša nenašla trojka Marek Jašša a našťastie ani trojka Luku Dmitroviča. Inter zdolal Prievidzu aj druhý raz v sezóne, ale tento raz ozaj tesne 68:66.

REČ ŠTATISTÍK. Strelecky nás podržal Džiugas Slavinskas, autor 25 bodov. Jure Zubac pridal 11, no nik ďalší sa na dvojcifernú hodnotu nedostal: Michael Fusek i Trevor Blondin sa zastavili na 9 bodoch... Súperovi sme dovolili až 20 útočných doskokov a celkovo sme na doskoky prehrali 33-44... Len Alonzovi Walkerovi sme umožnili doskočiť až 23 lôpt, čo je nové sezónne maximum SBL... Hoci za 2 body sme strieľali so solídnou úspešnosťou 60%, spoza oblúka sme spadli na 16 %... Než sa Ivan Gandia-Rosa zranil, stihol za 14 minút 7 bodov, 3 doskoky, 3 asistencie a 1 zisk... Ivanov celkový priemer klesol na 19,9 bodu, a tak ho na čele rebríčka strelcov predstihol svitský Saša Avramovič s priemerom 20,1 bodu. To všetko je však nepodstatné – hlavné je, aby jeho zranenie nebolo vážne a on sa čo najskôr mohol vrátiť na palubovky.

ČO ĎALEJ? V sobotu sa predstavíme vo Svite a na ďalšiu stredu, teda 19. januára, si to v Pezinku znova rozdáme s Prievidžanmi už v riadnom termíne, v zápase 20. kola Niké SBL.

INTER: Slavinskas 25, Zubac 11, Fusek 9, Blondin 9, Gandia-Rosa 7 (T. Malovec 4, M. Koller 3, Orihel 0).

PRIEVIDZA: Vučičevič 22, Walker 17, Majerčák 10, Jašš 4, Čučovič 2 (Dmitrovič 11, McFolley 0, Kincel 0, Matuška 0).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Edgars JAUNZEMS (asistent trénera Interu): „Stratili sme nášho hlavného stredného rozohrávača. Báli sme sa toho po celú sezónu, čo by sa stalo, ak by sa Ivan zranil. To sa nám teraz stalo a nevedeli sme, čo s tým. Nikto odrazu nedokázal ustáť ten tlak, nikto nevedel tvoriť bez neho. Bol to veľký problém. S ním na ihrisku sme mali dvanásť asistencií, bez neho len šesť, ale zato desať strát. Toto bol hlavný problém, že sme prestali hrať a nevedeli sme, čo máme robiť. Nebol to len problém rozohrávačov, ale celého tímu. Taký má Ivan dosah na družstvo. Nakoniec sme mali veľké šťastie, lebo súper strieľal tri otvorené trojky v závere a mal dokopy dvadsať útočných doskokov, čo sa nám už nesmie stať. Zvlášť nie teraz, keď sa nám vrátil Fuso.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Stratili sme rozohrávača, ale myslím, že problém bol skôr možno v tom, že sme zápas už videli ako keby sme ho vyhrali a vypustili sme čosi v obrane. Prievidza to využila na sto percent a chytila sa. Začala dávať ťažké strely, trojky. Odrazu mali odvahu skúšať aj ťažké strely. Dotiahli sa a už to vyzeralo, že možno prehráme. Určite tu bola hrozba, v závere to bolo horšie pre nás než pre nich, lebo oni boli rozbehnutí a hoci body hrali v náš prospech, ak by sme spravili o jednu malú chybičku na viac, Prievidza mohla vyhrať.“

Krunoslav KRAJNOVIČ (tréner Prievidze): „Čo nám chýbalo? Lepší vstup do zápasu. Opäť sme mali katastrofálnu prvú štvrtinu, v ktorej sme dostali 26 bodov. Boli sme príliš mäkkí a nevedeli sme sa rozbehať. Inter bol rýchlejší, silnejší, tvrdší. Výsledkom bol stav prvej štvrtiny, ktorú sme prehrali o šestnásť. A prehrávali sme aj o dvadsať bodov. Stiahli sme to. Aj napriek prehratému zápasu môžem byť ako tréner spokojný, pretože dve štvrtiny a vlastne aj časť druhej, sme hrali to, čo chcem. Hrali sme agresívne, tvrdo. Vrátili sme sa do zápasu. Jeden z našich hráčov musel ísť do šatne, nás to zomklo a na ihrisku zostali chalani, ktorí chceli bojovať o víťazstvo.“