Gratulujeme do Prištiny slovenským reprezentantom!

Misia splnená! Slovenská basketbalová reprezentácia zdolala v záverečnom stretnutí predkvalifikácie MS 2023 v Prištine domáce Kosovo 77:73 a kvalifikovala sa do ďalšej fáze európskej kvalifikácie MS 2023. Pod úspechom sú podpísaní aj traja interisti.

V kádri reprezentačného trénera Žana Tabaka figurujú aj traja súčasní hráči Interu Bratislava. Z nich v sobotu zažiaril Richard Körner. Odohral vyše 27 minút a v druhom polčase bol pri viacerých zlomových momentoch ako autor dôležitých košov i doskokov. Celkovo zaznamenal 12 bodov, 6 doskokov a 2 asistencie. Jaroslav Musil vybehol na ihrisko na necelých 6 minút a prispel 2 doskokmi. Ani fyzické parametre ani povesť najlepšieho ligového pivota nezaručili Michaelovi Fusekovi viac než necelú minútu a pol na palubovke počas druhej štvrtiny. Stihol tak len blok a faul. V hre boli aj dvaja ex-interisti: David Abrhám nastrieľal 12 bodov, Mário Ihring 6, než sa počas tretej štvrtiny zranil. Súčasťou úspešnej výpravy je aj asistent trénera Tabaka, bývalý tréner Interu, Alberto Blanco Vila. Vedúcim mužstva je Miroslav Páleník, lekárom Richard Demovič a manažérske povinnosti si plní Michal Ondruš. Všetkým, bez ohľadu na to, či do reprezentácie prišli z Interu, zo Španielska, alebo z Levíc, Svitu, Spišskej Novej Vsi, Prievidze či Lučenca, srdečne blahoželáme k dôležitému víťazstvu a vytúženému postupu.

Dianie na palubovke mali spočiatku pod kontrolou Kosovčania. Aj oni, rovnako ako naši reprezentanti, hrali o postup. V druhej desaťminútovke odskočili už na 13 bodov, keď Slováci hrali až príliš kŕčovito. Potom sa však naši chytili niekoľkými dôležitými strelami a keď v defenzíve opakovane dokázali zastaviť súpera, dotiahli sa na polčasových 35:37.

Po zmene strán sa hrala vyrovnaná partia, slovenskí reprezentanti sa opakovane dostali do najtesnejšieho vedenia, a to si udržali aj po tretej perióde, keď vyhrávali 55:54. Zápas sa lámal okolo 35. minúty, keď Slovákov poslal do vedenia 69:62 práve Körner. O chvíľu bolo aj 71:62. Balkánci v 37. minúte ešte znížili na 66:71. Naši reprezentanti ich nútili k početným chybám, tlačili do ťažkých zakončení a sólovania. Sami síce už skórovali len z trestných hodov, ale dôležité víťazstvo vybojovali – 77:73.

V ďalšej fáze európskej kvalifikácie MS 2023 tak bude Slovensko čeliť súperom, ktorí sa nekvalifikujú na tohtoročný európsky šampionát. Ich menoslov spoznáme v najbližších dňoch.

KOSOVO – SLOVENSKO 73:77

(23:15, 14:20, 17:20, 19:22)

KOSOVO: Berisha 24, Myles 9, Rugova 7, Zenelaj 6, Hajrizi 5 (Veseli 7, Kastrati 7, Tmušič 5, Bunjaku 3).

Tréner: C. Marmarinos.

SLOVENSKO: Brodziansky 28 /18 doskokov/, Abrhám 12, Krajčovič 12, Ihring 6, Pavelka 2 (Körner 12, Juríček 5, Fusek 0, Musil 0, Rožánek 0).

Tréner: Ž. Tabak.

TH: 17/11 – 24/18.

FAULY: 26 – 20.

TROJKY: 33/8 – 25/7.

DIVÁCI: 0.

ROZHODCOVIA: Papapetrou (Gréc.), Ovinov (Rus.), Sakaci (Tur.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Žan TABAK (tréner): „Myslím, že je to dôležitý moment, nielen ako víťazstvo, ale aj pre rast morálky tohto tímu, pretože víťazstvo na tomto ťažkom ihrisku po tom, čo sme prehrávali už o trinásť bodov, môže byť dôležité pre našu sebaistotu v budúcnosti.“

Richard KÖRNER: „Sme určite v eufórii. Podarilo sa nám po dlhšom čase niečo veľké pre Slovensko, zdolali sme Kosovo v Kosove. Mali sme na začiatku možno trochu zviazané ruky, ale potom sme sa upokojili a dokázali vyhrať. Bol to dlhý boj, ale nakoniec sa to podarilo. Ďakujeme hlavne trénerovi Tabakovi, ktorý nás dobre pripravil. Cítili sme troška, že naňho bol vyvíjaný tlak z médií, na internete a sociálnych sieťach, ale my sme za ním stáli. Možno to niekedy vyzerá v televízii, že nás kritizoval, ale iba nás chcel posunúť ďalej. Veľmi mu ďakujeme za všetku robotu, ktorú pre nás zatiaľ urobil. Určite je to veľký profesionál.“