Aktuality

Odchod Američana, návrat legendy

Inter Bratislava už nepočíta so službami Josepha Allena. Americký pivot mal lepšie i horšie momenty v žlto-čiernom drese, no nepodarilo sa mu zapadnúť do tímovej koncepcie. To je jedna novinka. A tá druhá? Z basketbalového dôchodku sa po dvoch rokoch vracia Marek Kozlík!

Allen už je na ceste domov. „Napriek tomu, že si stále myslím, že Joseph Allen bol použiteľný v tohtoročnej SBL, som rád, že sám inicioval ukončenie spolupráce. Bol to presne ten typ amerického basketbalistu, ktorého nechcete mať v tíme,“ komentoval odchod hráča, ktorý v Niké SBL stihol odohrať len štyri stretnutia, generálny manažér Michal Ondruš.

Kozlík sa vracia do dôverne známeho prostredia. Marek je päťnásobný majster Slovenska (po dvakrát s Interom a Pezinkom, raz s Komárnom) a päťnásobný víťaz Slovenského pohára. Na Pasienkoch patril k miláčikom publika. V lete 2020 po neukončenej sezóne, ktorú zmrzačila pandémia, sa síce najprv dohodol so žlto-čiernymi na ďalšej spolupráci, ale na sklonku augusta napokon oznámil, že sa rozhodol ukončiť hráčsku kariéru. Mal 34 rokov.

Teraz, o viac ako dva roky neskôr, sa obľúbený „Kozel“ vracia. Pripravený by mal byť už pre sobotné stretnutie na ihrisku Spišskej Novej Vsi. Manažér Ondruš o tejto nečakanej posile povedal: „Ako v každej sezóne, ani v tejto sa nevyhneme, výpadkom, zraneniam a niekedy aj nepodareným akvizíciám. Aktuálne máme zraneného Roba Hudeca, ku ktorému sa pridal aj Rišo Ondruš. V rámci neformálnej debaty sa pred niekoľkými dňami zrodila myšlienka na Marekov comeback. Po viacerých tréningoch s družstvom je Marek pripravený pomôcť a všetci sme zvedaví, akú minutáž si nakoniec vyslúži v mladom družstve, do ktorého môže priniesť kopu skúseností.“ Rozohrávač, ktorý vyrastal v mládežníckej pyramíde Interu, bol známy ako bojovník na pohľadanie, výborný obranca a nebezpečný strelec spoza perimetra. Počas kariéry nastupoval za slovenskú reprezentáciu a na klubovej úrovni si, okrem angažmánov v Pezinku, Handlovej, Komárne a Interi, vyskúšal aj českú NBL v drese Plzne. Aj po skončení hráčskej kariéry sa udržiaval vo forme. Prezradil nám, ako sa zrodila myšlienka na jeho návrat: „Bola to náhodná situácia. Pri smutnej udalosti, na pohrebe Stanislava Kropiláka, sme sa stretli so všetkými z Interu. Mišo Ondruš mi začal rozprávať o tom, ako teraz vyzerá družstvo, že tam majú charakterovo veľmi dobre poskladaný tím, že je to super partia od mladých hráčov, cez cudzincov, ktorí prišli cez leto, až po Gorana Bulatoviča – spoluhráča, akého chce mať v tíme každý. Naznačil, že by sa im hodil skúsený hráč, ktorý by tým mladým chalanom na tréningoch odovzdával skúsenosti, občas ich vycepoval a trocha posunul vpred. Naznačil mi, či by som do toho nešiel, ešte to neskúsil, že veď už mám zastabilizované miesto v civilnom zamestnaní. Tak som tieto dvere otvoril, prišiel som na tréning, vyskúšal som si viacero tréningov a tým, že som sa udržiaval v kondícii, v lete hrou 3x3, taktiež aj hraním v Mestskej lige, tak to celkom išlo. Dostal som sa na váhu, ktorú som mal pred šiestimi rokmi, keď som prichádzal do Interu, cítil som sa pripravený, povedal som si, že prečo nie, že to teda skúsim to a ideme do toho. Chcem pomôcť Interu, aby s mládežou napredoval. Chcem sa zabávať a hrať basketbal. Je to šport, ktorý robím celý život, mám ho najradšej zo všetkých a keď to ide, tak som si povedať: A prečo nie?“

Ako sme už uviedli, Marek by sa mal predstaviť už túto sobotu v Spišskej Novej Vsi. Doma by mal debutovať budúcu sobotu v stretnutí proti úradujúcim šampiónom Levickým Patriotom. Keď sme sa ho spýtali, ktoré zo spomienok zo žlto-čiernych čias mu utkveli v pamäti najviac, odpovedal: „Tie tituly. Partia, ktorú sme dokázali vytvoriť. Či už išlo o prvý majstrovský titul s trénerom Vidinom, alebo druhý s koučom Nagličom... Jasne mám v pamäti ten moment, keď som sedel na pleciach Jasmina Perkoviča a v Prievidzi som strihal sieťku. To sú najkrajšie emócie, ktoré prežíva každý hráč, keď je víťazný typ. A tým som ja bol, chcel som vyhrávať, takže toto je jedna z najkrajších spomienok a veľmi sa teším na ľudí okolo basketbalu v Bratislave a na Interi a taktiež na fanúšikov v menšej hale na Vietnamskej ulici. Ľudí je tam viac počuť, tak som na nich zvedavý. A teším sa na túto výzvu, ktorú absolvujem už ako 36-ročný hráč.“


Zoznam aktualít

Naši partneri