Aktuality

Inter v karanténe, pohár (zatiaľ) podľa plánu

V Niké Slovenskej basketbalovej lige zostáva už len posledný tím, ktorý počas aktuálneho ročníka nezakúsil karanténu. Je ním BKM Lučenec. Ten predposledný, Inter Bratislava, do nej totiž putoval na začiatku tohto týždňa. Klub, ktorý v marci hostí aj finálový turnaj Slovenského pohára, hlási prvý pozitívny nález a musí si odložiť minimálne najbližšie dve stretnutia.

Na jeseň korona vírus postupne šarapatil v kádroch Handlovej, Svitu a Spišskej Novej Vsi. V období pred vianočnými sviatkami bola mimo hry Prievidza. V druhej polovici januára nákaza vyradila Levice. Teraz teda prišiel rad aj na Inter.

V pondelok pravidelné testy odhalili jeden pozitívny prípad v tréningovej skupine „Mladí muži“ a keďže s nakazeným prišla do kontaktu kompletná šestica mladíkov, ktorých žlto-čierni v aktuálnom ročníku zapracovávajú do zostavy, museli všetci, teda bratia Matúš a Timotej Malovcovci, Tomáš Borodovčák, Zsolt Boros, Martin Koller a Daniel Randuška okamžite smerovať do karantény. Inter tak ani po príchode novej americkej posily nebude mať dostatok hráčov, aby sa mohol dnes večer predstaviť na palubovke Handlovej a v sobotu doma privítať Svit.

Mimochodom, tou akvizíciou sa minulý týždeň stal 25-ročný Američan Duke Shelton, slovenským fanúšikom dobre známy z účinkovania v Lučenci. V ročníku 2018/19 patril medzi najlepších v počte nastrieľaných bodov i v doskokoch. Následne šiel na skusy do Bundesligového Giessenu a cez Fínsko, Izrael a Českú Republiku sa dostal do Viedne, kde počas aktuálneho ročníka hrával za tamojší BC. „Nemusím príliš vysvetľovať, že sme odohrali značnú časť sezóny v pomerne úzkej rotácii. Predovšetkým pod košom. Takže sme sa predsa len rozhodli doplniť mužstvo hráčom na pozícii 4-5, resp. 5-4,“ hovoril po Sheltonovom príchode generálny manažér Michal Ondruš a dodal: „Mohol by veľmi dobre zapadnúť do kombinácie s ktorýmkoľvek z našich vysokých hráčov a svojim herným prejavom, keďže veľmi dobre behá a je atletický, by mal pasovať do hry, ktorú družstvo predvádza pod trénerom Olegom Meleščenkom.“ Žlto-čierni tak majú aktuálne v kádri troch cudzincov: okrem Sheltona aj argentínskeho rozohrávača Lautara Lópeza a litovského krídelníka Arnasa Beručku. Pred sezónou skúšali tiež Sheltonovho krajana Chrisa Hansena, avizovaný Darion Strong-Moore po rôznych peripetiách na Slovensko napokon nedorazil.

O Interi sa v poslednom čase hovorí najmä v súvislosti s tromi momentmi: od decembra sa z poslednej priečky Niké SBL vyšplhal na druhú, aktuálne ťahá sedemzápasovú víťaznú sériu a pod novým koučom Meleščenkom doma v deviatich dueloch ani raz neprehral. Dobrú formu chcel potvrdiť na pohárovom Final Four.

Práve Inter bol ako jediný reálny záujemca vybraný za usporiadateľa finálového turnaja, ktorý naposledy hostil v rokoch 2014, 2017 a 2019. Pohárové dianie už pandémia poriadne poznačila. Pôvodné plány Slovenskej basketbalovej asociácie otvoriť súťaž pre čo najviac účastníkov z nižších súťaží, sa rozplynula po zavedení prísnych opatrení. V hre o trofej, ktorá (v prípade záujmu) zaručuje miestenku v pohárovej Európe, tak znova zostali iba mužstvá z najvyššej súťaže. Lenže ani tie nemohli v januárovom termíne pre vtedy platné opatrenia a ich výklad odohrať finálový turnaj. Nový termín stanovila SBA na piatok 19. (semifinále) a sobotu 20. marca (finále). Dovtedy zostávajú takmer tri týždne, takže zatiaľ nie je dôvod na paniku, čo potvrdzujú aj slová manažéra Ondruša: „Fakt je, že sa v bezprostrednej blízkosti nášho mužstva vyskytol COVID-19 u osoby, ktorá bola v bezprostrednom kontakte s polovicou družstva, čo sme sa dozvedeli v pondelok ráno. Aj keď sme v Niké SBL dobre rozbehnutí, nehodláme nič podceniť a postupujeme v zmysle platných opatrení. Verím, že sa vírus výraznejšie nerozšíri do hráčskeho kádra a nebude treba odkladať ďalšie zápasy, okrem dvoch najbližších. A samozrejme, verím, že nebude nijako ovplyvnený ani kalendár Slovenského pohára, ktorého finálový turnaj štyroch najlepších sa má hrať u nás, v Bratislave. Držíme si palce a dúfame, že sa naše pozitívne očakávania naplnia.“

Dodajme, že vlaňajšie prvenstvo v Slovenskom pohári bude obhajovať Prievidza. Tá si miestenku zaistila sobotným ligovým víťazstvom 95:76 nad Handlovou v derby, ktoré kluby zároveň poňali ako pohárové štvrťfinále. Už skôr je známe, že medzi štyrmi nebude chýbať ani spomínaný Inter, ktorý postúpil bez boja, vzhľadom na pôvodné vyžrebovanie a skutočnosť, že jeho potenciálni súperi z nižších súťaží sa neskôr odhlásili. V zostávajúcich štvrťfinálových súbojoch si Lučenec zmeria sily so Svitom a Levice so Spišskou Novou Vsou.

X

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri