Aktuality

2 x 4

Eurovia aréna, domovský stánok Interu Bratislava, má v týchto dňoch aj iných „nájomníkov“. Svoj hlavný stan si v nej totiž rozložila mužská basketbalová reprezentácia, ktorú čakajú dva veľmi dôležité zápasy. Vo štvrtok 20. februára si to práve na Pasienkoch od 18:00 hod. rozdá s Luxemburskom, v nedeľu 23. potom v Reykjavíku s domácim Islandom. Keďže hovoríme o prvých dvoch stretnutiach predkvalifikácie MS 2023, je mimoriadne dôležité, aby naši vykročili správnou nohou.

Vzhľadom na klubovú filozofiu Interu, nie je náhoda, že v reprezentácii hrajú dôležitú rolu práve hráči historicky najúspešnejšieho slovenského klubu, ktorý je zároveň úradujúcim majstrom a aj aktuálnym lídrom SBL. V reprezentácii má Inter skutočne početné zastúpenie. V hráčskom kádri, ktorý si vybral chorvátsky kouč Žan Tabak, nájdeme hneď štvoricu interistov. Žiadny iný klub nedodal do národného tímu pre tieto asociačné termíny viac hráčov.

Prvou voľbou na rozohrávke je už tretím rokom ešte len 21-ročný Mário Ihring. Jeden z najvýraznejších talentov slovenského basketbalu sa zodpovednosti nebojí. Ba zdá sa, že si ju užíva. Povedal: „Začiatky boli ťažšie, bol na mňa vytváraný istý tlak. Ale som s tým zmierený, snažím sa s tým pracovať a pretvárať to do pohody. Aj keď nejaký stres je, snažím sa to nedávať najavo, ustáť to a dostať sa do tej pohody. Viem, že viem hrať basketbal a chcem to ukázať. Všetci chceme. Myslím, že aj Vlado je na ihrisku v podobnej pozícii. Ostatní chalani nám veria, čo nám dodáva sebadôveru. Ale je to v prvom rade tímový basketbal a je nás dvanásť hráčov.“

Na krídle využíva tréner Tabak služby 23-ročného Bratislavčana Davida Abrháma. Na trojku zas zvykne stavať o šesť rokov staršieho Richarda Körnera, ktorý je síce z klubu viac zvyknutý hrať pod košom, na pozícii štyri, ale žiadnej úlohy sa nezľakne. Pre agentúru TASR sa vyjadril: „Určite chceme napredovať a ukázať, že reprezentácia má správne nastavenú cestu. Ukázať, že to robíme dobre. Máme nových chalanov, treba im ukázať, o čom je reprezentácia. Hlavné je ukázať progres. Nominácia je tento rok dobrá. Cyklus je kratší, čo možno tiež zahralo rolu pri tom, že neboli nejaké ospravedlnenky. V tomto smere je to spokojnosť.“ Štvrtým do partie je podkošový „maják“, 24-ročný 224 cm vysoký pivot Michael Fusek.

Ak spomíname toto kvarteto interistov, ktoré bude tvrdiť muziku v slovenskej reprezentácii, nemôžeme zabúdať ani na ďalších štyroch dôležitých „hráčov“ z prostredia Interu, ktorí síce nevybehnú na ihrisko, ale zato sa starajú, aby bolo o našu repre čo najlepšie postarané. Manažérske povinnosti a pozícia vedúceho družstva pripadla obetavému Miroslavovi Páleníkovi, donedávna aktívnemu hráčovi, bývalému kapitánovi tímu z Pasienkov. O zdravie hráčov sa stará skúsený lekár Richard Demovič. Kondičným trénerom je pôvodom Prievidžan, avšak v poslednom čase spolupracujúci práve s Interom Jakub Chudý. Fyzioterapeutom ďalšia známa tvár z Pasienkov Juraj Sluka.

Veríme, že čas a energia, ktorú nielen títo páni obetujú v prospech reprezentácie, konečne prinesie úspechy. Výsledkom, v ktorý veria azda všetci ozajstní basketbaloví fanúšikovia, je jedna z dvoch postupových pozícií, posúvajúca nás z predkvalifikačnej B-skupiny ďalej. Pravda, okrem Islandu a Luxemburska bude proti ešte aj Kosovo.

Rovnako tak veríme, že fanúšikovia sa na našich reprezentantov nevykašľú a že im – podobne ako vlani v lete – prídu prejaviť podporu a dať jasne najavo, že majú pre koho hrať. Naši chalani vyjadrili ešte jednu špeciálnu, avšak ľahko splniteľnú, prosbu: tí, ktorí si v štvrtok večer nájdete cestu do Eurovia arény, aby ste ich povzbudili, príďte v bielych farbách.

SLOVENSKO DO TOHO!


Zoznam aktualít

Naši partneri