Aktuality

Rytierov sme opäť zhodili zo sedla

SPIŠSKÍ RYTIERI – INTER BRATISLAVA 87:93

(28:23, 23:25, 14:22, 22:23)

ZÁPLETKA: Takmer dva týždne sme čakali na ďalší ligový zápas, keďže na programe bolo reprezentačné okno. V ňom Slováci najprv doma zdolali Dánov 74:70 a potom triumfovali v Bergene nad Nórskom 68:56. Inter využil ligovú prestávku, aby sa v rámci osemfinále Slovenského pohára pomeral s prvoligovou Trnavou. V „malom Ríme“ hladko vyhral 118:58. Na zápas 8. kola však Bratislavčania cestovali na Spiš a domáci Rytieri im mali čo vracať, keďže v úvodnom kole ich žlto-čierni nečakane zdolali po „víťaznej“ trojke Jonasa Zakasa 77:74. Za hostí už nenastúpil Joseph Allen, ktorý v Interi predčasne skončil, zato sa však z basketbalového dôchodku vrátil Marek Kozlík. Domácim chýbali Michael Fusek, Adam Antoni a prišli aj o Dalibora Hliváka.

PRIEBEH: Úvodná časť bola sprvoti vyrovnaná, potom však domáci dokázali opakovane zastaviť Bratislavčanov a odpútali sa na 23:15, čo bolo ich najvyššie vedenie v zápase. Hostia však neznervózneli a ešte do konca periódy znížili na 23:28 a hneď na začiatku druhej otočili po trojke Jonasa Zakasa na 29:28, ale súperi sa potom neustále striedali vo vedení a v 18. minúte Spišiaci znova odskočili na 8 bodov – 48:40. Bratislavčania však znova znížili a na prestávku išli len s minimálnym mankom za stavu 48:51.

Po zmene strán vyhral Inter sekvenciu medzi 22. a 28. minútou 16:5, viedol tak 66:58, neskôr aj 70:62 a prevzal iniciatívu. Do poslednej štvrtiny vstupovali zverenci trénera Danila Rakočeviča a jeho asistenta Romana Ivana s 5-bodovým náskokom a pod túto hranicu v zostávajúcich minútach už Spišiakov nepustili. Napokon skúsene doviedli súboj do víťazného konca – 93:87.

HRDINA: Spišskonovoveský Patrick McGlynn naháňal štatistiky až do úplného konca, a tak sa záverečnou trojkou dostal na 34 bodov. Isaiah Washington dosiahol prvé triple-double aktuálneho ročníka, keď k 24 bodom pridal aj 10 doskokov a 11 asistencií. Hrdinu stretnutia by sme však hľadali vo víťaznom kolektíve. Ale koho? Samozrejme, dôležitých bolo 28 bodov Jonasa Zakasa, ktorý za tri body premenil 6 z 8 pokusov. Hneď dvaja interisti dosiahli double-double: Tomas Zdanavičius za 26 bodov a 11 doskokov a J. P. Moorman za 18 bodov a 11 doskočených lôpt, ku ktorým pridal aj 6 asistencií. Muža zápasu by sme zrejme vyberali spomedzi nich, ale významne do priebehu zasiahli aj ostatní interisti, vrátane Mareka Kozlíka, ktorý sa vo veku 36 rokov, po dva a pol roku vrátil z basketbalového dôchodku a za 17 minút sa stihol pripomenúť 7 bodmi. Bol to však tímový výkon, vďaka ktorému žlto-čierni uspeli aj na pôde jedného z top tímov súťaže.

REČ ČÍSEL: Väčšina ukazovateľov bola vzácne vyrovnaná, no aj keď Inter nehrá s vysokou zostavou, pri absencii domáceho dlháňa Michaela Fuseka mal jednoznačne navrch na doskoku – celkovo 40-29, na útočné doskoky 11-7. A bol dôraznejší, čo sa odrazilo v mierne vyššom počte faulov 20-15.

ČO ĎALEJ? O týždeň, v sobotu 26. novembra, sa basketbal vráti do hlavného mesta a Inter v šlágri 9. kola Niké SBL privíta úradujúceho majstra a aktuálneho lídra. Hoci to znie neuveriteľne, s Levickými Patrioti si zahráme o prvú priečku! To je zápas, ktorý isto nechcete zmeškať a preto odporúčame, aby ste si lístky zakúpil už v predstihu z pohodlia domova prostredníctvom siete Predpredaj.sk.

ŠTATISTIKY:

SNV: McGlynn 34, Washington 24, Juríček 22, Mrviš 3, Granič 2 (Židzik 2, Hlivák 0).

Tréner: T. Hojč.

INTER: Zakas 28, Zdanavičius 26, Moorman 18, Bulatovič 9, M. Koller 0 (Kozlík 7, D. Koller 5, Magdolen 0).

HLASY (podľa basketliga.sk):

Teo HOJČ (tréner SNV): „V prvom rade, gratulujem Interu k výhre. Sú momentálne lepšie mužstvo ako my. My sme v ťažkej situácii, už pred zápasom sme boli bez Michaela Fuseka a Adama Antoniho a cez zápas sa nám na jeho začiatku zranil ešte Dalibor Hlivák. Odohrali sme teda s tým, čo sme mali a nestačilo to. Boli sme vo všetkom pomalí, hlavne v obrane nedostatočne agresívni. To bolo možno aj kvôli tomu, že nás bolo málo a nemáme dobrý tréningový proces. Stále máme problém hrať 5 na 5, zlepšovať sa takticky a zostať v nejakom tempe. Teraz bola dva týždne prestávka a ja neviem, či sme vôbec hrali 5 na 5. Situácia je taká, aká je. Nič tragické sa nestalo, len to celé musíme prežiť a dúfam, že sa čím skôr vrátia hráči, lebo to bude inak vždy veľmi ťažké."

Tomáš MRVIŠ (hráč SNV): „V oklieštenej zostave, bez Antoniho a Fuseka to bolo ťažké. Myslím si, že sme začali celkom dobre a držali sme sa nášho plánu, ale druhý polčas nám vôbec nevyšiel. Naša taktika úplne zmizla, už sme sa to snažili len dobiehať. Nemali sme dosť energie na to, aby sme to dobehli. Inter hral kolektívnejšie ako my, zaslúžene vyhrali, pretože bol lepší v každej činnosti.“

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu):Pre nás je to jedno obrovské víťazstvo. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať. Hrali sme s veľmi dobrou energiou v útoku, ani obrana nebola až taká zlá, Spišskú sme nútili v druhom polčase do ťažších striel. Jasné, Rytieri majú svoju kvalitu, ale neboli v kompletnom zložení. Ani my sme reálne neboli v kompletnej zostave. Toto víťazstvo znamená pre nás veľa, už sme vyhrali aj niečo vonku. Pre niekoho je to možno prekvapenie, takže budeme sa starať čoskoro o ďalšie prekvapenia. Som rád za chlapcov, zaslúžili si tento úspech.“

Goran BULATOVIČ (hráč Interu): „Veľmi dobrý zápas pre nás, vyhrali sme ho. Hrali sme proti tímu, ktorý je jeden z favoritov na titul. Majú veľmi dobré družstvo, aj keď v tomto stretnutí hrali oslabení. Zahrali sme dobre, možno v prvom polčase sme v obrane nehrali tak, ako by sme mali. Potom sme už hrali to, čo máme hrať. Na konci sme zaslúžene vyhrali.“