Aktuality

Kto si vybojuje miesto v „áčku“?

Inter Bratislava ovládol dianie na mládežníckych a juniorských šampionátoch. Premeniť šesť účastí na záverečných turnajoch majstrovstiev Slovenska na štyri tituly, striebro a bronz – to je vizitka, ktorá nepotrebuje ďalší komentár. Nemenej dobrou vizitkou je, že až šestica mladých basketbalistov dostane od budúceho týždňa príležitosť zapojiť sa do letnej prípravy A-tímu a vybojovať si v ňom miesto pre nadchádzajúcu sezónu Slovenskej basketbalovej ligy. Hovoríme pritom o klube, ktorý posledného vlastného odchovanca zapracoval do ligového družstva mužov ešte pred štyrmi rokmi. Konečne však začína zbierať plody dlhodobej práce s mládežou.

Tím z Pasienkov má aktuálne v kádri trojicu skúsených reprezentantov Michael Fusek, Richard Körner a Jaroslav Musil. K ním priviedol trio legionárov Darrion Strong-Moore, Chris Hansen a Lautaro López. Najmä posledný menovaný pritom vzbudzuje vysoké očakávania, keďže patrí medzi najvýraznejšie argentínske talenty a navyše, prichádza z euroligovej Baskonie, kde však nedostával potrebný priestor v A-tíme. Generálny manažér Michal Ondruš nevylučuje príchod ďalších posíl, stále však na súpiske zostáva dostatok voľných miest pre mladých odchovancov. O minúty na palubovke musia zabojovať. Pomôcť by im však mal aj španielsky tréner Alberto Blanco Vila a jeho litovský asistent Edgars Jaunzems.

Ide pritom o veľmi mladých chlapcov, všetci majú od šestnásť do sedemnásť rokov: Matúš Malovec, Daniel Randuška a Tomáš Borodovčák sú ročník narodenia 2003, Martin Koller, Zsolt Boros a Timotej Malovec prišli na svet ešte o rok neskôr. Mladší z bratskej dvojice Malovcov vzbudil nedávno pozornosť, keď bol najmladším z partie perspektívnych basketbalistov, ktorých povolal tréner Žan Tabak, aby sa pripravovali s mužskou reprezentáciou. „Je to fyzickejšie a náročnejšie, najmä v tréningovom napätí. Dúfam, že sa zohrám, samozrejme, že sa niečo nové sa priučím a budem dúfať, že sa dostanem do áčka,“ vravel vtedy o vyššej intenzite seniorského basketbalu Timotej Malovec.

O príležitosti pre mladých Slovákov sa hovorí aj v súvislosti s úspornými opatreniami. Tie musela väčšina klubov SBL zaviesť v dôsledku koronavírusu, ktorý spôsobil aj predčasný koniec ročníka 2019/2020. V ňom žlto-čierni s predstihom vyhrali základnú časť a chceli zabojovať o desiaty majstrovský titul v klubovej histórii, šiesty v ére samostatnosti. Ani interisti sa teraz netaja, že v nadchádzajúcej sezóne 2020/21 budú pracovať s výrazne nižším rozpočtom a keďže chcú zostať konkurencieschopní, musia zmeniť klubovú filozofiu a dávať vo väčšej miere priestor mladým basketbalistom. Lenže nejde o primárnu príčinu, prečo sa rozhodli odštartovať prípravu až so šiestimi mladíkmi. Tým hlavným dôvodom je, že sú si dobre vedomí, akou kvalitou disponujú vo svojej mládežníckej pyramíde, ktorú po „reštarte“ klubu v roku 2012 museli začať budovať takmer odznova.

Teraz, po ôsmich rokoch môže generálny manažér Ondruš konštatovať: „V posledných rokoch má mládež na Interi vytvorené na naše pomery veľmi kvalitné podmienky, čo sa týka trénerského obsadenia: Karol Wimmer a Roman Ivan sú profesionálni tréneri, ktorých výborne dopĺňajú Michal Rosival a Rado Konečný. To všetko by však bolo málo, ak by sme nedokázali zabezpečiť atraktívnu, zaujímavú a náročnú zápasovú konfrontáciu, ktorá je na Slovensku problematická. Preto naši chalani cestujú na turnaje Európskej mládežníckej basketbalovej ligy EYBL, Stredoeurópskej mládežníckej basketbalovej ligy CEYBL, na kvalitne obsadené turnaje do Nemecka, Španielska a ďalších krajín. Samozrejme, čosi také by nebolo možné, bez podpory rodičov.“

Práve v medzinárodnej konfrontácii vidí generálny manažér jeden z hlavných dôvodov, prečo si Inter tento rok tak dominantne počínal na mládežníckych šampionátoch. „Každý z našich perspektívnych mladých basketbalistov odohrá za sezónu, okrem domácej súťaže, do tridsať zápasov proti zahraničným súperom. Toto je podľa mňa hlavný argument, prečo sa darí posúvať ich na tú úroveň, na ktorej sa momentálne nachádzajú,“ dodáva Michal Ondruš.

X

X

VILU VYUŽUJE AJ ASOCIÁCIA

Alberto Blanco Vila je slovenským basketbalovým fanúšikom známy predovšetkým ako asistent reprezentačného trénera Žana Tabaka. Španielskeho odborníka s pestrými medzinárodnými skúsenosťami v júni angažoval bratislavský Inter ako nového trénera A-tímu. Jeho prítomnosť na Slovensku, chce naplno využiť aj Slovenská basketbalová asociácia, ktorá prostredníctvom svojej oficiálnej stránky oznámila, že Alberto Blanco Vila bude zároveň pôsobiť ako ústredný tréner mužských mládežníckych reprezentácií.

X

X

X
Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.

X

X

FOTO: fiba.com 


Zoznam aktualít

Naši partneri