Aktuality

Vrátili sme sa na víťaznú vlnu

INTER BRATISLAVA – BC KOMÁRNO 87:73

(25:20, 23:19, 18:14, 21:20)

Nováčik najvyššej súťaže, nový klub z Komárna, ukázal, že je nepríjemným súperom. Dlho sa držal v tesnom závese, až po zmene strán si Inter začal budovať náskok, ktorý si v záverečnej štvrtine skúsene postrážil a zaknihoval druhé víťazstvo vo svojom novom pezinskom domove.

PRVÝ POLČAS. Keď sa stretnú mladé družstvá, akosi sa očakáva, že budú hrať rýchlo a nič si nedarujú. Inter s Komárnom tieto očakávania napĺňali hneď od úvodu. Vedenia 2:0 sa síce ujali hostia, ale bolo to naposledy, čo mali navrch. Pritom až sedemkrát sa im podarilo vyrovnať. Daňou za rýchlu ofenzívnu hru boli aj nepresnosti a menšie chybičky. A tak, keď Inter skóroval, Komárňania dokázali rýchlo nájsť odpoveď. V 15. minúte na ukazovateli svietil stav 32:31, lenže Bratislavčania trafili tri trojky, odrazu viedli 41:34 a ucítili, že sú na koni. Hosťom sa síce kolená nerozochveli, no aj tak sa museli zmieriť s tým, že na prestávku odchádzajú s mankom 39:48.

DRUHÝ POLČAS. Komárňania sa dotiahli, no ak v 26. minúte pre nich 51:55 vyzeralo nádejne, tak vzápätí inkasovali sériu 0:9, Inter po prvý raz viedol dvojciferne a bolo zjavné, že sa cíti čoraz komfortnejšie. Niekoľko dobre zvládnutých obrán, solídna úspešnosť v ofenzíve a žlto-čierni si do záverečnej časti prenášali vedenie 66:53. Najviac vyhrávali v 31. minúte 69:53. Komárňania sa už nedostali bližšie ako na -9. Tri minúty pred koncom navyše stratili svojho najlepšieho strelca Luku Gašiča, ktorý najprv neuniesol, že mu pod súperovým košom odpískali faul na Matúša Malovca, vzápätí pri poliacej čiare nedovolene zatlačil na Ivana Gandia-Rosu a všetko zaklincoval technickou chybou po protestoch, ktorá bola jeho piatym faulom a v zápase tak dohral s 18 bodmi na konte. Hostia navyše pre zranenie prišli o Martina Danieliča a K. C. Ross-Millera, takže z tohto pohľadu to pre nich nebol práve najlepší večer. Hoci napokon prehrali 73:87, zanechali sympatický dojem a potvrdili, že aj oni majú na čom stavať.

REČ ŠTATISTÍK. Ivan Gandia Rosa sa zaskvel 27 bodmi a 6 asistenciami a s priemerom 22,3 bodu na zápas je aktuálne najlepším strelcom Niké SBL. Jure Zubac nastrieľal 19 bodov a 6 doskokov. Dvojciferný nástrel predviedol aj Džiugas Slavinskas, ktorý dosiahol 13 bodov. Ešte len 17-ročný Timo Malovec sa síce zastavil na 8 bodoch, ale dosiahol aj 7 doskokov a 5 ziskov. Dôležité koše dávali aj ďalší: najmä na konci prvého polčasu zavážili dve trojky Matúša Malovca a jedna Daniela Randušku... Trojková streľba nám celkovo išla, keď sme premenili 12 z 13 pokusov spoza oblúka... Pri absencii zraneného Michaela Fuseka nás súper „preskákal“ 33-27... Výrazne sme znížili počet stratených lôpt, mali sme ich 10 (Komárno 14).

ČO ĎALEJ? V stredu nás čaká prvý súboj v Alpsko-jadranskom pohári, keď v Pezinku privítame českého súpera BK Armex Děčín. Budúcu sobotu sa v zápase 5. kola Niké SBL predstavíme na palubovke Iskry Svit. No a následne, v stredu 27. októbra, opäť v rámci Alpe Adria Cupu, zavíta pod Malé Karpaty BC GGMT Viedeň a s ním aj legendárny Chorvát Aramis Naglič, ktorý ako hráč zanechal hlbokú stopu v Pezinku a už ako kouč dvakrát doviedol k majstrovskému titulu práve Inter Bratislava.

INTER: Gandia-Rosa 27, Zubac 19, Slavinskas 13, T. Malovec 8, M. Malovec 6 (Blondin 6, Orihel 3, Randuška 3, Boros 2, Koller 0, Borodovčák 0).

Tréner: O. Meleščenko.

KOMÁRNO: Gašič 18, Djordjevič 14, Duffy 13, Kádaši 0, Foltín 0 (Johnson 14, Ross-Miller 10, Pipíška 2, Dolník 0, Danielič 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Edgars JAUNZEMS (asistent trénera Interu): „Sme spokojní s víťazstvom – to v prvom rade. Naša obrana môže byť lepšia, obzvlášť musíme zlepšiť komunikáciu. Stále ešte robíme hlúpe chybičky. Vpred sme hrali dobre, ale aj tam musíme zlepšiť náš decision making, nemíňať ľahké strely, skórovať jednoduchšie.“

Marek ORIHEL (hráč Interu): „Už sme museli doma vyhrať. Bolo to potrebné aj na zdvihnutie sebavedomia. Sme zrejme najmladší tím v extralige, máme veľký potenciál veľa šikovných mladých chalanov. Myslím, že to bol veľmi dôležitý zápas a ešte aj doma. Verím, že budeme v tomto trende pokračovať a ukážeme lige, že máme na viac, nech hráme proti hocikomu.“

Zlatko JOVANOVIČ (tréner Komárna): „Povedzme, že na začiatku sme reagovali lepšie ako v predošlých troch zápasoch, keď sme mali problém otvoriť zápas. Teraz sme reagovali lepšie, tri minúty pred koncom druhého polčasu bolo o bod. Urobili sme však štyri zbytočné chyby, zle sme bránili pick and roll a ukázala sa skúsenosť Gandia-Rosu, Zubaca a Blondina, ktorí nás potrestali a odskočili na deväť. To bol kľúčový moment. Po zmene strán sme sa snažili urobiť zmeny, meniť rytmus a dotiahli sme sa na tri body, ale nejako sme stratili silu. Museli sme sa vyrovnať so zraneniami Danieliča a Ross-Millera. To nie ospravedlnenie. Súper nám odskočil na nejakých jedenásť bodov a skúsene – hoci má aj mladých hráčov – to využil. Bolo ťažké vrátiť sa. Gratulácie Interu, ktorý vyhral. My sa musíme oklepať a tak ako hráčom prízvukujem pred každým stretnutím, musíme napredovať krok za krokom.“