Aktuality

Čo bude s pohárom?

Už najbližší víkend sa má v Leviciach uskutočniť Final Four Slovenského pohára basketbalistov, lenže z tej „four“ sme zatiaľ spoznali len dvoch účastníkov. Levice a Spišská Nová Ves absolvovali svoje štvrťfinálové vystúpenia. Aj to improvizovane. Ale čo zvyšní dvaja účastníci? O postup sa mali stretnúť Inter s Lučencom a Prievidza so Svitom. Avšak Inter aj Prievidza sa ocitli v karanténe, čas do finálového turnaja sa neúprosne kráti. Čo s tým?

Idea vedenia Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) zapojiť do pohárového diania, ako kedysi, čo najširší okruh účastníkov, družstvá z nižších súťaží nevynímajúc, je vecne správna a môže priniesť viaceré pozitívne účinky. Lenže dva roky po sebe táto idea narazila na realitu protipandemických opatrení.

Výnimka sa na Slovenský pohár, na rozdiel od Niké Slovenskej basketbalovej ligy, nevzťahovala. Keď vláda zatiahla šrouby, pohár dostal červenú. Zo siedmich osemfinálových stretnutí sa v októbri hralo päť. Žiadne prekvapenie sa v nich nezrodilo: Levice vyhrali v Bánovciach nad Bebravou 97:58, Komárno si vonku poradilo s lídrom I. ligy Nitrou 98:76, Lučenec triumfoval v Rožňave 127:49, Prievidza uspela v Považskej Bystrici 91:71 a Handlová v Žiari nad Hronom 95:59. Na duely Holíč – Inter a Kežmarok – Svit vôbec nedošlo, lebo to neumožnili sprísnené opatrenia. O postupe Bratislavčanov a Podtatrancov tak rozhodla hracia komisia SBA.  

Dalo sa predpokladať, že obdobná situácia nastane aj teraz, keďže od pondelka je jasné, že Inter ani Prievidza, ktorí sa ocitli v karanténe, nie sú schopní hrať. Už štvrťfinálové súboje Levíc s Handlovou a Komárna so Spišskou Novou Vsou sa uskutočnili núdzovo ako dvojitý zápas: Levickí Patrioti tak postúpili po tom, čo pred dvomi týždňami v stretnutí 20. kola Niké SBL zdolali „baníkov“ 90:77 a Spišskí Rytieri si účasť na Final Four zaistili uplynulý víkend, keď v rámci 23. kola Niké SBL vyhrali v Komárne 92:85.

Takýto dvojitý či zdvojený zápas mali dnes odohrať aj v Lučenci, kde sa mal predstaviť Inter. Jediné „normálne“ štvrťfinále sa malo hrať predvčerom vo Svite, kde mali nastúpiť Hornonitrania. Mali... V pondelok však prišli správy, z ktorých vyplývalo, že to nebude možné. Rovnako však nie je možné presunúť Final Four na neskôr. Druhá polovica februára bude patriť reprezentácii, ktorú čakajú dve stretnutia európskej kvalifikácie MS 2023 proti Srbsku. Potom už bude základná časť ročníka spieť do finišu, ktorý je naplánovaný na 19. marca. Sedem najlepších sa predstaví v play-off, posledného čaká baráž o udržanie ligovej príslušnosti. Kým sa tak stane, mužstvá musia, okrem piatich kompletných kôl, odohrať poriadnu porciu odložených stretnutí. Najnabitejší program bude mať práve Inter, ktorý je v karanténe už dva týždne. Už teraz má na krku štyri dohrávky. Levice, Spišská Nová Ves a Handlová musia dohrať po tri stretnutia, Svit s Prievidzou po dve a Lučenec jedno. Len Komárno po 23. kolách nemá žiadne resty.    

Je to paradoxné, ale Svit aj do ďalšieho kola (a teda na Final Four) postúpi vďaka kontumácii. Mimochodom, Podtatranci si tiež len minulý týždeň prešli karanténou. A rovnako sa na záverečný turnaj kvalifikuje aj Lučenec. Toto riešenie, ktoré sa javí ako najpriechodnejšie, predikoval už v pondelok aj Tomáš Homola, predseda Hracej komisie SBA: „Počas pondelka sme boli kontaktovaní zo strany Prievidze a Interu s tým, že z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 vo svojich družstvách nie sú schopní odohrať štvrťfinálové stretnutia Slovenského pohára. Uvedenou situáciou sa budeme zaoberať v utorok na zasadaní HK SBA-C, avšak už teraz je jasné, že stretnutia budú v zmysle Hracieho poriadku SBA skontumované v prospech Svitu a Lučenca. Komunikoval som s Martinom Boškom a tiež s Michalom Ondrušom (pozn.: manažéri Prievidze, resp. Interu) a hľadali sme možnosti, ako sa tomuto scenáru vyhnúť, avšak pre krátkosť času nie je možné tieto stretnutia už odkladať. Čo sa týka stretnutia Lučenec - Inter, ktoré malo byť zároveň aj zápasom 24. kola Niké SBL, ako ligový zápas sa prekladá na iný dátum. Celá situácia nás mrzí a dúfame, že do začiatku Final Four už žiadne družstvo nebude musieť ísť do karantény.“ Presne ako predseda hracej komisie predpovedal, tak sa včera aj stalo...

Ak sa už nič neskomplikuje, v sobotu o 17.00 si v Leviciach v semifinále zmerajú sily Rytieri s Lučenčanmi a o 19.15 domáci Patrioti so Sviťanmi. Finále je na programe v nedeľu o 18.00. Zásadnou otázkou teda je, či sa Spišiakom podarí obhájiť vlaňajší triumf, alebo Levičania potvrdia v domácom prostredí skvelú formu z SBL, ktorú vedú s bilanciou 17-3, alebo či sa dočkám iného, prekvapivého scenára.

x

x

AKO TO BOLO VLANI?

Slovenský pohár v ročníku 2020//21 vyvrcholil o čosi neskôr, odložený bol na marec. Protipandemické opatrenia aj vtedy znemožnili plnohodnotnú účasť prvo a druholigistov. Hralo sa až štvrťfinále a bolo záležitosťou výlučne účastníkov Niké SBL. Inter priamo postúpil na záverečný turnaj, ktorý sa konal v jeho domovskej Eurovia aréne. Lučenec vyradil Svit, Prievidza Handlovú a Levice stroskotali na Spišskej Novej Vsi. V semifinále Inter zdolal Lučenec 89:85 pp a Spišiaci Prievidžanov 93:62. V piatok 20. marca Rytieri zavŕšili svoju spanilú jazdu, keď vo finále deklasovali žlto-čiernych 95:66. Hrať sa, na rozdiel od tohto ročníka, mohlo len bez divákov.

x

x

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri