Aktuality

Znova na basketbal? Nie tak zhurta!

V pondelok basketbalových fanúšikov potešila správa, že na zápasoch najvyššej mužskej i ženskej súťaže sa na tribúny budú môcť už od utorka vrátiť fanúšikovia. Ich radosť bola ale príliš skorá. 

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva totiž obsahuje podmienky pre bežného fanúšika len ťažko splniteľné, ktoré by mu navyše návštevu športového podujatia výrazne predražili. O čom je reč? Aby ste sa mohli ako divák zúčastniť stretnutia Niké Slovenskej basketbalovej ligy alebo Niké Extraligy žien, musíte sa nechať otestovať hneď dvakrát: maximálne 36 hodín pred začiatkom stretnutia PCR alebo tzv. „kloktacím“ LAMP testom a maximálne 12 hodín antigénovým testom. Výnimky vyhláška neustanovuje. Ak sa na vec dívame správne, potom je zrejme jedno, či ste zaočkovaní. Je jedno, či spadáte do niektorej zo skupín, ktorá ani nemusí podstupovať pravidelné testovanie. Teda ešte raz: aby sme vás mohli pustiť cez brány Eurovia Arény, museli by ste sa nám preukázať výsledkami hneď dvoch testov: PCR alebo LAMP testu nie staršieho ako jeden a pol dňa a antigénového testu nie staršieho ako pol dňa.

K veci okamžite zaujal jasné stanovisko aj Andrej Kuffa, generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie: „Sme radi, že kompetentní myslia na to, ako vrátiť divákov na tribúny a na športoviská. Lebo ak sa šport nehrá pre divákov, tak potom pre koho? Zároveň podmienky, ktoré ustanovuje vyhláška, teda 36-hodinový PCR test a zároveň 12-hodinový antigénový test, sú v podstate nesplniteľné, ak štát nebude dotovať PCR testy pre športových fanúšikov. V tejto neľahkej dobe platiť desiatky eur len za testy, plus cenu lístka, aby sa človek mohol ísť pozrieť na basketbal, je pre deväťdesiatpäť percent ľudí nemysliteľné. Je nešťastné, že výnimku nemajú ani ľudia zaočkovaní už aj druhou dávkou, ktorých je na Slovensku aktuálne zhruba 350-tisíc. Majú síce výnimku z testovania, ale nemajú výnimku, aby sa mohli prísť pozrieť na basketbal. Vravím, je to dobrý začiatok, ale neviem, koľko ľudí za týchto podmienok dostaneme do basketbalových hál pozrieť sa na semifinále a finále Niké SBL a na finále Niké Extraligy žien.“

Ak ste ochotní podstúpiť oba testy, aby ste mohli ako fanúšikovia navštíviť basketbalové stretnutie – za čo Vám nepochybne patrí náš rešpekt a obdiv, musíte tiež splniť ďalšie podmienky, ktoré uvádzame nižšie. Okrem iného, nahlásiť nám do zoznamu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu a telefonický kontakt. A samozrejme, počas celého stretnutia musíte mať v Eurovia Aréne nasadený respirátor.

Generálny manažér Interu Michal Ondruš sa tiež snažil hľadať v zmene pravidiel aj pozitívne aspekty, no nevyhol sa ani nepríjemným súvislostiam, vrátane skutočnosti, že hoci by sme veľmi chceli mať fanúšikov už na stredajšom druhom semifinálovom stretnutí Inter – Levice, celkom isto to ešte nebude možné. „Na jednej strane je výborné, že sme sa dočkali možnosti návratu fanúšikov do hál a na štadióny. Avšak z pohľadu basketbalu – a nielen basketbalu – sú takto nastavené podmienky veľmi ťažko splniteľné. Je škoda, že sa basketbal a iné športy, okrem hokeja, nedostali do avizovaného projektu Návrat na štadióny. Žiaľ, o zmenách sme sa dozvedeli až v pondelok v neskorých popoludňajších hodinách, takže s ohľadom na najbližšie domáce stretnutie nedokážeme splniť už len základnú podmienku oznámiť konanie podujatia najneskôr 48 hodín vopred príslušnému úradu,“ povedal manažér Ondruš a celkom vážne dodal: „Účasť fanúšikov na stredajšom zápase je preto nemožná. Ďalšie stretnutia sú otázne. Ak sa nejaký fanúšik za týchto podmienok dokáže sám postarať o svoje testovanie a najmä, zaplatiť si PCR test, osobne mu venujem medailu za oddanosť basketbalu. Bodaj by tých medailí bolo čo najviac!“

X

Aby sa fanúšikovia znova mohli vrátiť do hál, treba v zmysle Vyhlášky č. 196/2021 splniť nasledujúce podmienky:

- ohlásiť zápas najneskôr 48 hodín miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a uviesť presné miesto a čas konania.

- zúčastniť sa môžu len diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

- počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne 1000 v interiéri.

- organizátor musí viesť evidenciu divákov: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt. Tento zoznam je po uplynutí 30 dní povinný zničiť.     

- organizátor musí zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu, pričom musia sedieť v každom druhom rade.

- pri príchode a odchode musia diváci dodržiavať dvojmetrové odstupy s výnimkou členov spoločnej domácnosti.

- pri vstupe bude povinnosť zabezpečiť dezinfekciu rúk, hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

- po celý čas podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty (respirátor v interiéri exteriéri) a nebude dovolené konzumovať jedlá ani nápoje.

- organizátori musia zabezpečiť dostatočný počet ľudí, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie opatrení.

- v prípade interiérových podujatí treba zabezpečiť dôkladné vetranie.

- na všetky vstupy umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať protiepidemické opatrenia.    


Zoznam aktualít

Naši partneri