31. kolo: Lučenec – Inter 76:77

BKM Lučenec – Inter Bratislava 76:77

(19:16, 14:13, 22:23, 21:25)

Súboj v Lučenci bol priamou konfrontáciou o tretiu priečku. Inter, ktorému v úvode ročníka patrila posledná siedma pozícia, ju zvládol a po šialenej koncovke vyhral tým najtesnejším rozdielom 77:76. Vďaka tomu sa posunul na tretie miesto a ak v sobotu zvládne aj svoju dohrávku proti Prievidzi, preskočí (vďaka lepším vzájomným zápasom) aj Spišskú Novú Ves a pred reprezentačnou prestávkou sa udomácni na druhom mieste! Pred ním budú už len prví levickí Patrioti, ktorých, mimochodom, zdolal v predošlom kole.

PRVÁ ŠTVRTINA. Michael Fusek s Lautarom Lópezom poslali hneď v úvode Inter do vedenia 7:0, no Lučenčania odpovedali šnúrou 8:0. Inter sa potom znova vrátil na chvíľu do vedenia 9:8, o čosi neskôr 15:14, no po zvyšok zápasu už ani raz neviedol o viac než jeden kôš. Prvú štvrtinu prehral 16:19.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Táto časť bola predovšetkým súbojom obrán. Lučenčania sa v nej dokázali odpútať maximálne na 4 body a týmto rozdielom vyhrali aj prvý polčas – 33:29.

TRETIA ŠTVRTINA. Po zmene strán domáci pritlačili a odskočili na 40:31 a 42:33, no žlto-čierni okamžite kontrovali, ba v 26. minúte po Lautarovej donáške viedli 43:42 a o necelú minútu neskôr po Argentínčanovej trojke aj 46:44. Súperi sa potom vystriedali vo vedení, no do poslednej štvrtiny si Lučenčania prenášali tesné vedenie 55:52.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Na začiatku 35. minúty sa Lučenec opätovne odpútal na 66:62. „Fuso“ znižoval na 64:66 a črtala sa dráma. López fauloval, Dominique Hawkins premenil dve šestky, Lautaro si však vykoledoval aj technickú, tú potrestal ďalšou šestkou James Murray-Boyles. Inter po tejto sekvencii v 37. minúte prehrával 64:69 a jeho vyhliadky neboli najlepšie, zvlášť, keď Arnas Beručka z nasledujúceho útoku netrafil. Lenže netrafili ani domáci, Körnerovi vzápätí dovolili ľahký kôš na 66:69. A keď chcel Hawkins prinavrátiť Lučencu istotu, Lautaro mu nadelil „dekel“. Lenže na opačnej strane ani náš rozohrávač netrafil svoj trojkový pokus. Dráma pokračovala. V 38. minúte Beručka znížil na 68:69. Potom netrafil Hawkins, ale ani Beručka. Roydell Brown tak Lučenec znova poslal do trojbodového vedenia – 71:68. Kapitán Körner na začiatku poslednej minúty z trojky vyrovnal a bolo 71:71. Lenže na opačnej strane aj Róbert Rožánek trafil trojku a Lučenec znova viedol o tri – 74:71. Fuso znížil na 73:76, ale Hawkins svojim „floaterom“ znova natiahol rozdiel na 76:73. Interu zostávalo necelých 15 sekúnd, aby so zápasom čosi spravil. Miesto toho, aby po timeoute skúsil páliť za tri, našiel Beručka Jara Musila, ktorý svojim jediným košom v zápase priblížil žlto-čiernych na 75:76. Domáci po oddychovom čase nedokázali vyhodiť loptu z boku, a tak ju stratili. López sa rozhodol ísť do prieniku, Hawkins ho fauloval, a tak Lautaro zhruba 3 sekundy pred klaksónom stál na čiare trestných hodov. Bolo jasné, že ak nedá ani jeden, Inter prehrá. Ak dá jeden, s najväčšou pravdepodobnosťou pošle duel do predĺženia. No ak dá oba, Lučenec bude mať zúfalo málo času na zvrat a Inter bude krôčik od cenného víťazstva. Hoci predtým mal v zápase šestky 5/3 a v sezóne ich premieňa iba so 70-percentnou úspešnosťou, v zlomových momentoch nezaváhal a Interu vystrieľal víťazstvo 77:76.

REČ ŠTATISTÍK. Lautaro López viackrát siahal na triple-double, no teraz ho konečne dosiahol, ako druhý hráč v aktuálnej sezóne, keď si pripísal 25 bodov, 12 doskokov a 10 asistencií... Michael Fusek skončil s obligátnym double-double za 15 bodov a 11 doskokov... Desaťbodovú hranicu pokorili aj Arnas Beručka, autor 18, a Rišo Körner s 13 bodmi... V prvom polčase sme sa dopustili až 11 strát, v celom zápase dokopy 16... Lučenec sme preskákali 46-37 na doskoky, z toho 13-9 na útočné... Výnimočne sme trestné hody premieňali úspešnejšie než súper (71% - 53%)... Mierne sme zaostávali v bodoch spod koša (36-40), v bodoch z druhých šancí (6-9) a výraznejšie v bodoch hráčov z lavičky (6-22), navrch sme mali v bodoch po rýchlych brejkoch (18-13).

ČO ĎALEJ? V sobotu od 16:00 si to doma, v Eurovia Aréne, v dohrávke 14. kola rozdáme s BC Prievidza. Potom bude nasledovať reprezentačná prestávka. Ďalší zápas odohráme 3. marca v Handlovej, doma sa znova ukážeme až v sobotu 6. marca, keď budeme hostiť Svit.

LUČENEC: Hawkins 18, Murray-Boyles 17, Rób. Rožánek 9, Anikienko 7, Zorvan 3 (Brown 19, Šimon 2, Jackuliak 1).

Tréner: P. Jankovič.

INTER: López 25, Beručka 18, Fusek 15, Körner 13, T. Malovec 0 (Galata 2, Musil 2, M. Malovec 2, Koller 0).

TH: 15/8 – 14/10.

FAULY: 17 – 20.

TCH: 27. kouč domácich - 28. Beručka, 37. López.

TROJKY: 19/6 – 23/9.