Aktuality

Rok, keď Interu v lige všetko vychádzalo

Inter dominoval v najvyššej súťaži basketbalistov spôsobom, na ktorý posledných pätnásť rokov nie sme zvyknutí. Titul je v správnych rukách. Bratislavčania podriadili úspechu úplne všetko. Výsledkom je deviaty triumf v klubovej histórii, štvrtý za posledných sedem rokov. Črtá sa azda hegemónia porovnateľná s tým, čo Nymburk predvádza v českej NBL, či so slávnou érou Pezinka, ktorý vládol šesť rokov rade?

Nie tak zhurta! Mýtus o bohatom klube z hlavného mesta neobstojí vo svetle faktov. Aj žlto-čierni musia neustále riešiť, ako nenechať slávnu značku zapadnúť prachom. Akurát sa neponosujú. Predstava, že naakumulujú prostriedky porovnateľné so spomínaným Nymburkom chce obrovský kus fantázie. Nateraz na 99,9 percenta nehrozí a vzbudzuje skôr úsmev.

Cesta ako vyčnievať nad konkurenciou v slovenskom basketbale teda dnes nevedie cez výhodu vyplývajúcu z výrazne vyššieho rozpočtu, ale tkvie v schopnosti správne „investovať“. A to sa Interu podarilo lepšie než komukoľvek inému. V ére po bratoch Rančíkovcoch poskladal solídny tím. Mentálne vyspelý, ochotný pracovať, schopný zlepšovať sa. Nemenej dôležité je, že na Pasienkoch majú hráči optimálne zázemie, majú servis, ktorý môže konkurovať aj tímom z vyspelých európskych súťaží. 

Dnes je ľahké chváliť klubový manažment, ako urobil všetko správne, či vyzdvihnúť odvahu, že sa rozhodol po neúspešnom pohárovom finále vymeniť kouča. Keby ale ťah s novým trénerom Nagličom nevyšiel a Inter by stroskotal kdesi na polceste, vedenie by sa stalo terčom posmeškov.

Úspech Interu nie je náhodný. Všetko sadlo, ako malo. Stačí si len spomenúť na vlaňajšok, keď sa žlto-čierna mašina zasekla v semifinále s Košicami... Úspech Interu nie je ani samozrejmý. Vyčnieval síce nad konkurenciou, ktorá musela riešiť vlastné problémy, ale vyčnieval nad ňou vďaka enormnému úsiliu a tvrdej drine. Pre majstra dôvod na oslavu. Pre ostatných impulz, aby správne nasmerovali svoju snahu v sezóne 2019/20.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri