Aktuality

Costa Brava Girona Basket 2019

Počas veľkonočných prázdnin sa naše mládežnícke družstvá vybrali zbierať skúsenosti do mekky basketbalu – do Španielska.

   V známom mestečku Girona sa konal medzinárodný turnaj Costa Brava Girona Basket. Interisti vycestovali na turnaj v troch kategóriách – U16 (chlapci narodení v roku 2003 a mladší), U14 (chlapci narodení v roku 2005 a mladší) a U12 (chlapci narodení v roku 2007 a mladší). V každej kategórii súperilo proti sebe 16 družstiev. V malom španielskom mestečku sa zápasy odohrávali v približne desiatich telocvičniach. Družstvá boli rozdelené do štyroch štvorčlenných družstiev.

   Prvé zápasy nedopadli pre našich chlapcov najlepšie a všetky tri kategórie tak mali na konte prvú prehru. Za zmienku však stojí to, že naši starší minižiaci vo svojom prvom zápase nastúpili proti neskoršiemu víťazovi celého turnaja (7 Palmas) a dokázali španielskeho súpera potrápiť najviac zo všetkých jeho súperov. Vo večerných zápasoch sa naopak naším chlapcom darilo a vo všetkých kategóriách sme si pripísali prvú výhru na turnaji. V zápasoch nastúpili všetky kategórie ako vymenené. Zlepšili nasadenie v útoku a viac pritvrdili v obrane. Zlepšený výkon a prispôsobenie sa inému štýlu hry na aký sme zvyknutí u nás priniesol ovocie aj v zápasoch, ktoré sme mali na programe v piatok ráno. V týchto zápasoch sa rozhodovalo o umiestnení v jednotlivých skupinách.

   V skupinovej fáze, tak naši zástupcovia skončili na druhom mieste a to ich posunulo do bojov o 5.- 8. miesto na turnaji. V poradí už štvrtom zápase na turnaji sa najviac darilo našim najstarším, tí ako jediní dokázali zvíťaziť. Táto výhra znamenala, že v sobotu bojovali o 5. priečku, zatiaľ čo zvyšné dve družstvá po prehre bojovali o priečku siedmu.

   To, že sme do Španielska neprišli len na výlet sme chceli ukázať aj v poslednom zápase. V piatom zápase museli chlapci nájsť zbytky všetkých síl a šli naplno bojovať o svoje postavenie v konečnej tabuľke. Skúsenosti, ktoré sme nazbierali v predchádzajúcich zápasoch sme naplno využili a s turnajom sme sa rozlúčili víťazstvami.

   Konečné poradie tak prinieslo dve siedme a jednu piatu priečku. K celkovým umiestneniam sme pridali aj dve individuálne víťazstvá v súťaži streľby za tri body, kde kategóriu U16 ovládol Daniel Randuška a v U14 dominoval Sebastián Rančík.


U16
Ratiopharm Ulm – BK Inter Bratislava 84 : 80
BK Inter Bratislava – 7 Palmas 75 : 45
BK Inter Bratislava – CB Boscos 108 : 46
BK Inter Bratislava – New Heros Amsterdam 76 : 68
JAC Sants – BK Inter Bratislava 55 : 67

U14
BK Inter Bratislava – Minguella 36 : 50
BK Inter Bratislava – Sant Luis 59 : 47
New Heroes – BK Inter Bratislava 54 : 63
CBC Valladolid – BK Inter Bratislava 64 : 40
BK Inter Bratislava – Sant Josep Obrer 43 : 42

U12
BK Inter Bratislava – 7 Palmas 57 : 76
BK Inter Bratislava – San Ignacio 57 : 27
BK Inter Bratislava – CESET 66 : 36
Sant Josep Obrer – BK Inter Bratislava 54 – 51 (po predĺžení)
BK Inter Bratislava – Sparta Praga 44 : 36

Turnaj zhodnotila aj trojica našich trénerov:

Tréner U16 Karol Wimmer: „Na turnaji sme odohrali kvalitné a vyrovnané zápasy so súpermi z rôznych krajín a s fyzicky vyzretejšími hráčmi zo španielskych družstiev. Škoda, že sme nezvládli prvé zápasy na turnaji, ktoré sme hrali po dlhej a náročnej ceste autobusom. To je jedna u vecí, na ktorú musíme ešte dozrieť a prekonať sa. Myslím, že turnaj splnil to, čo sme hľadali a prečo sme sa ho zúčastnili. Verím, že nám získané skúsenosti pomôžu aj v zápasoch, ktoré odohráme v domácej lige.“

Tréner U14 Michal Rosival: „Turnaj v prvom rade hodnotím pozitívne. Zápasy nám ukázali to na čom treba popracovať a najmä to v čom sa naša hra líši od svetovej elity. V prvom rade ide o rýchlosť. Družstvá sú neuveriteľne ochotné „makať“ počas celého zápasu. Každopádne je celkovo hra zrýchlená najmä tým, že do zápasu zasahuje len jeden rozhodca. Toto pravidlo sa snažíme presadiť aj do našej ligy, avšak neúspešne. Hráči po rôznych priestupkoch nemusia podávať loptu rozhodcom – okamžite vhadzuje loptu jedno z družstiev – a tak musia byť hráči stále sústredení a pripravení reagovať. Za zmienku stojí aj to, že všetky družstvá hrajú celoplošný pressing, ktorý hráme u nás aj my, ale nie všetci to považujú za „prospešné“. Dokonca sme sa v zápasoch proti vyspelejším družstvám stretli aj so zdvojovaním, na čo naši chlapci neboli vôbec pripravení. Bola to pre nás dobrá škola.“

Tréner U12 Rado Konečný: „S turnajom som viac menej spokojný. Zistili sme kto na čo má a hlavne v čom sa musíme zlepšiť, ak chceme konkurovať svetovému basketbalu. Najväčší rozdiel bol v agresivite a nasadení našich súperov. V domácej súťaži sme sa zatiaľ nestretli s prehrou ale v Španielsku sa chlapcom otvorili oči. Hlavný rozdiel bol v obrane. Nikto neriešil odstupovanie zo slabej strany. Každý bránil tak, aby nedostal ľahký kôš. U nás sa o tom síce veľa hovorí, ale keď prídeme do zápasu, tak si ľudia často mýlia pojem stáť celý útok vo vymedzenom území a výpomocou respektíve prebratím hráča, ktorý ide do prieniku. Tu sa so „špekulantami“, ktorí postavia svojich najvyšších hráčov pod kôš vysporiadali tak, že všetky úspešné pokusy spoza vymedzeného územia platia za tri body. Toto je jedna z vecí, ktorú by som privítal aj v našej súťaži.“

Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto
Aktuality / Costa Brava Girona Basket 2019 - foto

Zoznam aktualít

Naši partneri