Fusov návrat ozdobený víťazstvom

INTER BRATISLAVA – BKM LUČENEC 93:92

(20:22, 23:27, 28:23, 22:20)

Do zostavy Interu sa po trojmesačnej absencii zavinenej zranením ramena vrátil pivot Michael Fusek. Aj vďaka nemu žlto-čierni v infarktovom závere napokon dotiahli do víťazného konca atraktívny duel proti nebezpečnému Lučencu, ktorý sa v istých fázach vôbec nevyvíjal podľa ich predstáv.

PRVÝ POLČAS. Bol ofenzívne ladený. Ani jednému z tímov sa nepodarilo konštantne zastavovať súpera, a tak sa úvodná časť skončila 22:20 pre hostí. V druhej desaťminútovke Inter pykal za to, že nakopil zbytočné chyby a trochu stratil koncentráciu. Navyše proti zóne hral chvíľami až naivne. Run and gun Lučenca slávilo taký úspech, že odskočil na 47:34. Ešte pred koncom polčasu sa však žlto-čierni vzchopili a dotiahli sa na prijateľnejších 43:49. Tri dôležité trojky v tomto úseku trafil Trevor Blondin.

DRUHÝ POLČAS. Američan sa spolu s Džiugasom Slavinskasom postaral o to, že po zmene strán bolo odrazu 48:49. Lenže Lučenec kontroval a uprostred tretej časti znova viedol dvojciferne 62:51. Už o tri minúty ale žlto-čierni boli na dostrel – 64:66 a hoci hostia znova natiahli svoje vedenie na šesť bodov, do poslednej časti si preniesli len najtesnejší náskok 72:71. V jej úvode Ivan Gandia-Rosa otočil na 74:72 a Inter od tohto momentu už ani raz neprehrával, hoci Lučenec ešte trikrát vyrovnal. Naposledy v 37. minúte, keď na tabuli svietil stav 84:84. Inter sa dostal na 88:84, neskôr aj na 91:86 a hoci v koncovke sa nevyhol chybám, takisto si počínali aj Lučenčania. Keď Slavinkas 52 sekúnd pred koncom donáškou doprial domácim luxusné vedenie 93:86, zdalo sa, že je vybavené. Lenže Bratislavčania sa pohrali s nervami trénera Olega Meleščenka, jeho asistenta Edgarsa Jauzemsa i fanúšikov sledujúcich duel on-line. Najprv Kyle Castlin znížil na 89:93. Potom Lučenčania faulovali Tima Malovca. Keďže rozhodcovia od 30 do 38. minúty viac než osem minút nepostrehli žiadny faul hráčov hostí, tí ich odrazu mali na rozdávanie. Trestné hody sa teda nehádzali, Inter vyhadzoval zboku a... stratil loptu. Desure Buie pohodlne znížili na 92:93. Zostávalo dosť času, a tak bolo jasné, že žlto-čierni nemôžu hrať do konca. Hostia sa tento raz rozhodli nefaulovať. Neľahkú strelu na seba musel vziať Džiugas, ale jeho pokus spoza oblúka nenašiel cestu do koša. Naopak, Lučenčania doskočili a mali zhruba päť sekúnd na zvrat. Lenže Kyle Castlin sa pri stredovej čiare zosypal na palubovku a pripravil tak svoj tím o potenciálnu záverečnú strelu. Márne gestikuloval a pýtal si faul. Inter aj so šťastím vydrel dva body za víťazstvo 93:92 a vylepšil svoju tohtosezónnu bilanciu s Novohradčanmi na 2-1.

REČ ŠTATISTÍK. Trio Džiugas Slavinskas, Trevor Blondin a Ivan Gandia-Rosa sa postaralo o 76 z 93 bodov Interu: Litovčan prispel 29 bodmi a 6 asistenciami, Američan 24 bodmi a Portoričan 23 bodmi a 8 asistenciami... Za zmienku stojí aj 12 doskokov Jureho Zubaca, či po štyri bloky Jureho a Michaela Fuseka... Mali sme výborných 24 asistencií a len 7 strát... Obe družstvá sa predbiehali v úspešnosti trojkovej streľby: Inter 57,7 % a Lučenec až 63,2 %... Mali sme 10 blokov, kým hostia len 2, no na doskoky sme tesne zaostali 30-32... V zápase sme viedli len 12 minút, kým hostia takmer raz toľko.

ČO ĎALEJ? V sobotu už v pomerne skorom čase, od 14:00, privítame v Pezinku basketbalistov Komárna. Stále však platí, že ani na stretnutie proti aktuálne druhému družstvu Niké SBL nesmieme pustiť fanúšikov. Tí môžu duel sledovať aspoň v on-line prenose prostredníctvom Niké TV.

INTER: Slavinskas 29, Blondin 24, Gandia-Rosa 23, Zubac 9, T. Malovec 0 (Fusek 8, M. Koller 0, M. Malovec 0).

LUČENEC: Castlin 25, Buie 16, Bob 14, Zorvan 10, Johns 7 (Pruitt 17, Siládi 3).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Edgars JAUNZEMS (asistent trénera Interu): „S koučom sme skoro dostali infarkt. Ten zápas sme už takmer mali. Mali sme ho, ale dopustili sme sa chybnej prihrávky. Mohli sme vyhrať o čosi jednoduchšie, bez toľkého stresu. Ale zvíťazili sme, sme šťastní a o to napokon ide. Je dobré začať nový rok víťazstvom. Cítime, že sme na správnej ceste a v sobotu proti Komárnu to chceme potvrdiť. Hrať s Fusom bolo čosi nové. K dispozícii sme ho mali len počas prípravy a v jedinom ligovom stretnutí. Je to akoby sme začínali novú sezónu. Mnohé je nové, naša hra sa tým mení. Určite budeme mať viac istoty vzadu. Možno to dnes to ešte nebol najlepší príklad, ale to sa spraví. Fusova prítomnosť nám určite pomôže.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Nečakal som, že budem späť až tak, ako som bol. Mal som hrať päť až desať minút, nakoniec ich bolo viac. Pravdupovediac, nevedel som, čo mi povie rameno. Snažil som sa hrať opatrnejšie, nejsť toľko do kontaktu. Ale vidím, že je to v pohode a dúfam, že ďalší zápas to už bude lepšie a vyhráme rovnako ako dnes.“

Daniel SOKOLOVSKY (tréner Lučenca): „Sklamanie. Gratulujem Interu: mal troch hráčov, ktorí ho absolútne doviedli k víťazstvu. Skvelý výkon. Nanešťastie, príliš často sme sa dívali, ako Trevor Blondin strieľa. Mysleli sme, že hráčov sme na to pripravili a poskytli sme im dostatok informácií o silných i slabých stránkach súpera. Nabudúce musíme odviesť lepšiu robotu. Ivan (Gandia-Rosa) je počítač, robí veľké rozhodnutia pre svoj tím. Fusek im dodal čosi iné, novú dynamiku, na ktorú sme sa nepripravovali. Bolo pre nás prekvapenie, že zasiahol do hry, ale snažili sme sa tomu prispôsobiť. Bolo mnoho aspektov nášho herného plánu, ktoré sme realizovali, ale boli aj také, ktoré sme nenaplnili. Bolestivá lekcia pre nás, ktorá môže negatívne ovplyvniť našu pozíciu pred play-off, ale musíme sa spamätať, poučiť a pripraviť na nebezpečnú Handlovú.“