Aktuality

Pripravení zabojovať v Európe

Do štartu najvyššej súťaže basketbalistov, Slovenskej basketbalovej ligy, zostávajú ešte viac ako dva týždne. Úradujúceho majstra Inter Bratislava však už dnes čaká prvá „ostrá“ previerka: v kvalifikácii Ligy majstrov si zmeria sily so švajčiarskym šampiónom Fribourg Olympic.

Neuplynul ani mesiac, odkedy sa viacerým interistom skončili reprezentačné povinnosti. Káder, ktorý sa cez leto čiastočne obmenil, sa musel zohrávať expresne rýchlo. Stihol však aj šesť prípravných stretnutí proti kvalitným súperom zo Slovinska, Chorvátska, Talianska a Česka, ktoré ukončil s bilanciou 3 víťazstvá – 2 prehry – 1 remíza.

To všetko je minulosť. Dnes ide do tuhého. „Sme pripravení bojovať o účasť v skupinovej fáze,“ vyhlásil generálny manažér žlto-čiernych Michal Ondruš. A kouč Aramis Naglič, ktorý musel družstvo pripraviť naozaj v krátkom čase a ešte popri tom riešiť zranenia a zdravotné problémy opôr, doplnil: „Nie sme rozohraní tak, ako by som chcel, to je jasné. Taká je však súťaž, taký je kalendár. Musíme sa prispôsobiť. Nebude to ľahké, Fribourg má veľký rozpočet a skúsenosti z Ligy majstrov. Dúfam, že budeme v aktuálnej chvíli na nich maximálne pripravení.“

MYSLIA TO VÁŽNE

Bratislavský Inter má na konte deväť majstrovských titulov, päť v ére samostatnosti. V pohárovej Európe sa po dlhšej odmlke predstavil naposledy v ročníku 2015/16. V Európskom pohári FIBA síce podal viacero sympatických výkonov, avšak skončil s bilanciou 1 víťazstvo – 5 prehier. Teraz sa prihlásil do ešte kvalitnejšej súťaže a svoju účasť berie veľmi vážne: „V prvom rade sa chceme pomerať s vyspelou basketbalovou Európou, či už to bude v Lige majstrov, alebo sa naša ďalšia cesta bude uberať do Európskeho pohára FIBA. Viac než rešpektujeme obe cesty. Chceme dať šancu, aby naši hráči, zvlášť slovenskí reprezentanti, okúsili európske súťaže. Chceme sa prezentovať ako klub a zároveň posúvať slovenský mužský basketbal na vyššiu úroveň, pretože hráči sa nestávajú hráčmi v reprezentácii, ale v kluboch,“ hovorí Ondruš.

O tom, ako seriózne žlto-čierni pristupujú ku svojej tohtosezónnej pohárovej účasti, svedčí aj ich čerstvá aktivita na prestupovom trhu. V uplynulých dňoch ulovili Stevieho Browninga a Sterlinga Gibbsa, dvoch Američanov alternujúcich na rozohrávačských postoch. „My sme pred časom deklarovali, že káder považujeme za uzavretý, no napriek tomu sme sa rozhodli ho posilniť. Príprava čosi ukázala, aj keď bola krátka. Cítili sme deficit určitej kvality na obvodových pozíciách. Čo sa bude diať ďalej a či to bude alebo nebude stačiť, sa ukáže. Samozrejme, všetko je to aj otázka financií. Ja síce zvyknem tvrdiť, že najlepšie nič nemeniť, ale k čomu nás prinúti vývoj sezóny, uvidíme až neskôr. Všetko sa bude odvíjať od zdravotného stavu, výkonnosti hráčov a toho, čo sa nám podarí uhrať v pohárovej Európe. Vstupuje do toho veľa faktorov,“ skonštatoval generálny manažér.

HRATEĽNÝ SÚPER

Švajčiarsky majster síce na prvý pohľad pôsobí „hrateľne“, má však podstatne lepšie finančné možnosti než jeho slovenský protivník a nechýbajú mu skúsenosti práve zo skupinovej fázy Ligy majstrov. Tréner Naglič však dobre vie, do čoho so zverencami ide. „Je to moderné a strelecké družstvo. Majú nižších pivotov, ale všetci dokážu strieľať za tri body. To je potom ťažké skautovať takéto mužstvo. Majú dominantného rozohrávača Xaviera Pollarda, najlepšieho strelca švajčiarskej ligy v predchádzajúcej sezóne. Majú senegalského pivota, ktorý má takmer vždy double-double, čiže máme čo skautovať a nebude to ľahké,“ podotýka chorvátsky odborník.

Úvodné stretnutie kvalifikácie Ligy majstrov štartuje v Eurovia aréne dnes od 18.00. Odveta je na programe v piatok vo Fribourgu so začiatkom o 20.00. Ak interisti v dvojzápase uspejú, v druhom kole si zmerajú sily s nemeckým Bonnom. Ak by to nevyšlo, na jeseň si zahrajú v skupinovej fáze Európskeho pohára FIBA. 

NA VLASTNÉ TRIKO

Najmä futbaloví fanúšikovia vedia, že účasť, a predovšetkým dobré výsledky, v európskych pohároch sú honorované zaujímavými odmenami. Tie v Lige majstrov dosahujú – aspoň na slovenské pomery - niekedy až závratné výšky. V basketbale je to však „trocha“ inak. „Basketbal funguje tak, že každý účastník pohárovej súťaže si platí všetko sám. Aj keď treba priznať, že v prípade postupu do skupinovej fázy každý účastník automaticky získava príspevok. Jedným dychom ale musím dodať, že ten finančný príspevok sotva pokryje všetky náklady. Ale aspoň niečo. V prípade Európskeho pohára zostáva všetko na triku klubu,“ objasňuje generálny manažér Michal Ondruš.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujem za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri