Veľké víťazstvo po veľkej dráme

INTER BRATISLAVA – RYTIERI SPIŠSKÁ NOVÁ VES 84:79

PRIEBEH: Po väčšinu stretnutia mal navrch Inter. Na jeho hru sa dalo pozerať! Umne riešil herné situácie, hráči príkladne bojovali. Spišiaci nemali nárok. Domáci si utvorili dvojciferný náskok už v úvodnej štvrtine, v ďalšom priebehu ho udržiavali a v tretej časti potom opäť zveľadili. Nožnice sa najväčšmi roztvorili na 24 bodov. To sa už hrala záverečná desaťminútovka, na ukazovateli svietila 34. minúta a stav 76:52. Potom sa však veci začali komplikovať. Spišiakom čosi padlo a interistom nevychádzala hra na istotu. Azda aj pod ťarchou únavy – absentoval Milan Szabó, už v prvom polčase sa zranil Marek Kozlík, Goran Bulatovič hral chorý a v 24. minúte rozhodcovia vylúčili Martina Kollera po nešportovej chybe a technickej chybe – sa dopustili niekoľkých zlých rozhodnutí v ofenzíve, vzadu zas opakovane neubránili hostí cítiacich príležitosť. A tak sa koncovka zdramatizovala až do stavu, keď Rytieri zaostávali už len o jeden jediný kôš. Z -23 sa totiž dotiahli na -20. To sa hrala posledná minúta a žlto-čierni zmobilizovali všetky sily, aby si nenechali vziať víťazstvo. Napokon (zaslúžene) vyhrali 84:79 a v tabuľke Niké SBL sa dotiahli práve na Spišskú Novú Ves.

BOD ZLOMU: Ten skutočný prišiel až v poslednej minúte, keď sa hostia nebezpečne dotiahli na 77:80. Na čiaru trestných hodov sa postavil Antonio Daye a hoci predošlé dva pokusy zahodil (a rovnako tak aj nasledujúce dva o pár sekúnd neskôr), tieto dva dal, čím sa Inter odpútal na 5 bodov – na 82:77. Samozrejme, za zlomové momenty sa dajú považovať aj tie, keď si Inter v tretej štvrtine upevňoval náskok.

REČ ČÍSEL: Inter sa vo vedení držal viac ako 37 minút... Hoci mali hostia výškovú prevahu, na doskoky vyhrali len tesne 47-44, hoci trocha problémom boli útočné doskoky, ktorých Spišiaci dosiahli až 19... Interisti sa mohli spoľahnúť na solídnu trojkovú streľbu, keď premenili 11 z 27 pokusov, kým hostia len 3 z 31... Problematické tiež boli trestné hody na úrovni 60 percent.

HRDINA: Ozren Pavlovič zaznamenal 26 bodov a 14 doskokov a bol kľúčovou postavou v sekvenciách, keď si Inter budoval náskok. Double-double dosiahol aj Gojko Sudžum za 22 bodov a 11 asistencií. Antoniovi Dayemu k podobnému zápisu chýbala jedna asistencia, zaknihoval 17 bodov, 5 doskokov a 9 asistencií. Zabudnúť ale nemožno ani na dôležité trojky Arnasa Adomavičiusa...

ČO ĎALEJ? Niké SBL pokračuje aj cez týždeň, ale Inter má v 14. kole voľno. V sobotu 2. decembra nás však čaká lahôdka, keďže v hale na Vietnamskej ulici od piatej popoludní privítame šampióna ostatných dvoch ročníkov, tím Levických Patriotov.

ŠTATISTIKY:

(24:13, 21:21, 24:14, 15:31)

INTER: Pavlovič 26, Sudžum 22, Daye 17, Hudec 2, M. Koller 0 (Adomavičius 14, Kozlík 3, Bulatovič 0, Ďurečko 0, R. Ondruš 0).

Tréner: D. Rakočevič.

SNV: Kigab 28, Smith 15, Fusek 10, López 7, Reeves 6 (Hlivák 5, Pipkins 4, Juríček 2, Antoni 2, Mrviš 0).

Tréner: T. Hojč.

TH: 25/15 – 26/16.

FAULY: 24 – 22.

5 FAULOV: 40. López.

TCH: 22. a 24. lavička domácich, 24. Koller, 30. Daye  - 34. tréner hostí.

TROJKY: 27/11 – 31/3.

DIVÁCI: 120.

ROZHODCOVIA: Ženiš, Bara, Stopka.

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „Každý, kto pozeral zápas, videl, kto za nás hral. Spišská prišla kompletná. Je to tím, ktorý je vyskladaný, aby hral finále tejto súťaže. My sme troška ináč vystavaní. Vidno, ako vyzerajú ich hráči a ako vyzerajú naši. To je kvalita. A to je prvá vec. Samotná kvalita ale nerozhoduje, rozhoduje aj bojovnosť, charakter a všetko to, čo sme ukázali. Tretia vec, počas zápasu sa nám zranil Marek Kozlík, vylúčený bol Martin Koller a Goran Bulatovič je chorý. Hrá Rišo Ondruš a Robo Hudec – mladí chlapci. Nie je to ani pre nich ľahké. Samozrejme, že si povieme, aby sme niektoré veci neopakovali, ale sú tu reálne dôvody, prečo to takto vyzerá. Štvrtý hráč, ktorý nehral, je Milan Szabó. Čiže sme odohrali bez troch hráčov, ktorí začali, ale nedohrali, plus, bez Milana Szaba. A to nespomínam dlhodobo zraneného Dana Kollera a Maroša Goliana, ktorý je na EYBL. Takže chlapci hrali maximum, čo sa dalo. V posledných troch či štyroch minútach sme padli z uvedených dôvodov. Samozrejme, nie je to náš alibizmus, pre nás je toto obrovské víťazstvo, Gratulujem chlapcom.“

Marek KOZLÍK (hráč Interu): „Bol to veľmi náročný zápas, pretože sme dohrávali s úzkou rotáciou. A bolo to cítiť, chalani sa už trocha vliekli, lebo aj ten pressing, agresívna obrana Spišiakov, keď do toho v posledných piatich minútach dupli, stála veľa síl. Aj tam bol zlomový moment, že nám chýbala rotácia, preto to dokázali stiahnuť a zdramatizovať zápas. V každom prípade, som hrdý na chalanov, že sme dosiahli pre nás obrovské víťazstvo. Potrebujeme takéto víťazstvá ako soľ. Zatiaľ sa nám v tejto sezóne nedarí. Urobili sme teraz veľký krok, ukázali sme, že vieme aj my hrať a môžeme odohrať dobré zápasy aj so silnými súpermi a dokonca aj vyhrať.“

Teo HOJČ (tréner SNV): „Práve včera sme sa o tom rozprávali. Nemali sme veľa času na prípravu, ešte vo štvrtok ráno sme boli na ceste zo Záhrebu. To málo, čo sme si povedali, tie informácie, ktoré sme si povedali... stal sa opak toho, čo sme chceli. Náš prístup, naša koncentrácia boli na veľmi nízkej úrovni. Niežeby sme hrali profesorský basketbal, skôr naopak, moc divoký basketbal. Hráči si riešili veci po svojom, bez toho, aby rešpektovali náš systém. Jasne, že to sa prejaví na výsledku. Navyše hráči Interu viac chceli. Všetky tie lopty 50:50 boli ich. Mali momentum, dostali sa do laufu. Potom, keď sme všetko zmenili, hrali sme lepší basketbal a vrátili sa do zápasu, no už bolo neskoro. Pozitívom bolo, že sme to nevzdali, že sme to nezabalili.“

Dalibor HLIVÁK (hráč SNV): „Určite rozhodla obrana v prvom polčase a takisto aj v druhom. Ani jednu polovicu sme nezvládli, Aj keď sme sa vrátili do zápasu, nemôžeme to hodnotiť ako úspech. Nič sa nám nedarilo v obrane, domáci trestali každú chybu, premieňali trojky, kým my sme boli jaloví.“