Najprv horor, potom dráma

INTER BRATISLAVA – SPIŠSKÍ RYTIERI 80:86

(19:21, 15:26, 22:24, 24:15 )

STAV SÉRIE 0:1

V sobotu v záverečnom kole základnej časti Niké SBL chýbal Interu Džiugas Slavinskas a pre zranenie odstúpil aj Trevor Blondin. Dlho nebolo jasné, či budú pre prvý duel štvrťfinále play-off k dispozícii. Napokon nastúpili, no chýbal Timotej Malovec. Inter po slabšom rozbehu a hororovej prostrednej fáze predviedol výborný, no napokon trpký finiš. V sérii hranej len na dve víťazstvá stratil výhodu domáceho prostredia a prehráva 0:1

PRVÝ POLČAS. 1:7, 2:9, 4:12 – Inter v úvode ťahal za kratší koniec. Horel vzadu, vpred bol ťažkopádny. Ale keď sa do prevádzkovej teploty dostali skúsené opory, žlto-čierni odrazu začali Spišiakov dobiehať. Prvú časť prehrali len tesne 19:21 a v úvode druhej sa dotiahli na 21:21. Od stavu 23:24, znova umožnili súperovi sériu 8:0 a tento krátky výpadok dokonale „nakopol“ hostí, ktorí už pred prestávkou vyhrávali aj o 15 bodov. Na prestávku odchádzali s vedením 47:34.

DRUHÝ POLČAS. Aj do druhého polčasu vybehli Spišiaci agresívnejšie, dôraznejšie a v 26. minúte ich dominancia dosiahla vrchol. Vyhrávali 67:47 a zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté. Nebolo. Inter pridal, z dvadsaťbodovej straty bola čoskoro len desaťbodová, potom šesťbodová – aj keď sa potom Spišiaci ešte odpútali na 80:68, Inter bol lepší, cítil krv a príkladne bojoval. Hostia znervózneli, črtala sa dráma. Žiaľ, v 39. minúte za stavu 80:83 Džiugas Slavinskas po nájazde gestikuloval, že bol faulovaný. Faul však rozhodcovia buď nepostrehli alebo situáciu nevyhodnotili ako faul (a aby sme boli fér: ani záznam z perspektívy televíznej kamery nás neoprávňuje tvrdiť, že to faul určite bol). Horšie je, že keď potom Litovčan pri návrate do obrany rozhodil rukami, arbiter mu neváhal okamžite napariť technickú chybu. V play-off hranom na dve víťazstvá, za takého stavu, v takom čase, po takom priebehu a po x iných situáciách, ktoré rozhodcom za udelenie technickej chyby nestáli... Michal Baťka, ktorý hral azda najlepší zápas za posledné roky následný trestný hod premenil, Spišiaci mali loptu a skúsene našetrili sekundy. Útočný faul si potom ešte pýtal Michael Fusek, ale márne. Naopak, Rytieri Baťkom prikrášlili na 86:80, a tak predsa len dotiahli do víťazného konca duel, v ktorom najprv dominovali, aby si následne skomplikovali situáciu.

REČ ŠTATISTÍK. Inter ťahali traja veteráni. Džiugas Slavinskas sa zaskvel 30 bodmi a 9 asistenciami. Jure Zubac prispel 20 bodmi a 8 doskokmi. Michael Fusek nazbieral 17 bodov a 8 doskokov... Na opačnej strane sa 33 bodmi zaskvel ex-interista Michal Baťka... Ďalší ex-interista Dalibor Hlivák siahal na double-double za 10 bodov a 9 asistencií... Najväčší rozdiel v prospech Spišiakov tkvel v premieňaní trojkových pokusov. V ostatných ohľadom to bolo pomerne vyrovnané, mali sme síce menej asistencií (15-21), ale aj strát (8-11).

ČO ĎALEJ? V sobotu sa predstavíme v Spišskej Novej Vsi. Ak uspejeme, rozhodujúci tretí zápas sa hrá v Pezinku budúcu stredu. Ak ale neuspejeme, sezóna 2021/22 sa pre nás definitívne skončí.

INTER: Slavinskas 30, Zubac 20, Fusek 17, Blondin 6, M. Koller 3 (M. Malovec 4, Hudec 0, D. Koller 0).

SNV: Baťka 33, Dennis 19, Stevanovič 10, Hlivák 10, Morsell 8 (Richardson 6, Gavrilovič 0, Židzik 0).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Prvú vec, toto nie je naša domáca palubovka. Celú sezónu hráme akoby na výjazde. Ale Pezinok nám pomáha a darí sa nám tu. Toto bol play-offový zápas a my sme na jeho začiatku ukázali, akí sme nervózni v obrane. Potom sme sa vrátili, ale v tom je je vidno ten rozdiel, keď sa z -20 dotiahnete na štyri či šesť bodov. Odovzdáte všetko, ale niekedy je neskoro. Áno, šťastie sa mohlo prikloniť aj na našu stranu... Vlastnými chybami a napríklad aj tým, že Trevor Blondin nie je v top kondícii a chýbal nám aj Timo Malovec, sme prehrali. Nikdy sa nevyhovárame. Prehrali sme už na začiatku. Potom sa veľmi ťažko vracalo do zápasu. Takže gratulujem Spišskej a my pouvažujeme, čo budeme robiť tam.“

Štefan SVITEK (tréner SNV): „Obidvaja súperi bojovali o víťazstvo. My sme si vybudovali až príliš komfortný náskok. Domáci tím ukázal, že sa vie vrátiť do zápasu a je nebezpečný. Veď aj preto štartoval zo štvrtého miesta. Nám sa prvý raz v tejto sezóne podarilo vyhrať na pezinskej palubovke. Je to 1:0 pre nás, ideme domov, pripravíme sa na ďalší zápas a budeme bojovať o postup do semifinále.“