Aktuality

Postup očami trénera: Môžeme basketbalovo rásť

K postupu z prvej fázy predkvalifikácie MS 2023 priviedol vo februári Slovákov ešte chorvátsky tréner Žan Tabak. Potom sa však vzdal funkcie, SBA musela hľadať náhradu a našla ju v ruskom odborníkovi, avšak neodmysliteľne spätom aj so slovenským basketbalom, Olegovi Meleščenkovi.

Hlavný kouč, aj so svojimi asistentmi Michalom Madzinom a Marošom Helmecym, na lavičke zažívali horúce aj chvíle, no hráčov dokázali presvedčiť, že majú na to, aby odčinili aj vlastné zaváhania a postúpili. Ich zverenci tomu uverili, v poslednom zápase proti Severnému Macedónsku zvíťazili o potrebných 15 a viac bodov, keď domácich zdolali 88:72.

Potom už vypukli oslavy, lebo postup do európskej kvalifikácie MS 2023 znamená, že Slovensko sa vracia na basketbalovú mapu Európy. S očakávaniami môžu naši reprezentanti (i fanúšikovia) hľadieť k žrebovaniu, ktoré sa uskutoční 31. augusta a určí, s kým si naša mužská reprezentácia zmeria sily ďalej.

Olega Meleščenka, síce unaveného po náročnom programe a presune zo Skopje, ale spokojného, lebo so svojimi zverencami splnili cieľ, ktorý si pred odchodom do „bubliny“ stanovili, sme hneď po návrate na Slovensko požiadali, aby sa s fanúšikmi podelil o svoje postrehy a pocity.     

„Najprv máte veľkú radosť, ale sami ešte nechápete, čo sa deje, aký je to krok, ktorý by nás mal posunúť. Uvidíme, čo život prinesie, ale je to veľmi dobrý pocit. Škoda, že sme to nespravili skôr. Ale zase, my sme zodpovední za to, ako sme hrali. Ďakujem, že chlapci k poslednému zápasu pristúpili tak, ako vedia. Už nič nás netlačilo. Buď – alebo. Takže tým pádom sme hrali basketbal. To, čo chceme hrať.

Vyhrali sme nad Švajčiarskom. Môžeme povedať, že to nebol zlý zápas. Ale potom prišla katastrofa v poslednej štvrtine so Severným Macedónskom a nie celkom náš zápas so Švajčiarskom, ten tretí v bubline. Takže z celého turnaja nám skutočne vyšiel len jeden zápas. Ten posledný.

A pocit? Spravili sme dobrú prácu, všetky súčasti skladačky sa spojili. Ak by nebol taký štáb, aký sme mali, ak by nebola taká komunikácia s hráčmi, aká bola, keby sme boli my sami a oni sami, z toho by, podľa mňa, nič nevzišlo. Dali sme sa dokopy.

Ako som vždy vravel, čo teraz osud prinesie ďalej, to bude. Každý z ďalších možných súperov je vyššie a má viac skúseností než my. Pre nás bude česť bojovať s takými mančaftmi, ktoré tam sú. Prijmeme hocakého súpera, pretože pre nás je to šanca ukázať sa, bojovať a basketbalovo rásť,“ uzavrel 54-ročný tréner.

Článok pôvodne vyšiel na slovakbasket.sk. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri