16. kolo: Inter – Žilina 77:73

Inter Bratislava – BK Slávia Žilina 77:73

(20:21, 15:9, 20:25, 22:18)

Kto očakával, že Žilina, ktorá pred zápasom ťahala päťzápasovú sériu prehier a vonku vyhrala jediný zo šiestich zápasov, si z hlavného mesta odvezie mikulášsku nádielku, ten sa nedočkal. Sú dni, keď Inter predvádza skvelé výkony a nad súpermi dominuje, rovnako ako v prvom vzájomnom zápase nad Žilinou (97:74), ale 6. december 2019 k ním nepatril. Žlto-čierni sa totiž na dôležité víťazstvo 77:73 poriadne nadreli.

Inter mal v úvode mierne navrch, viedol aj 12:5, či 16:10, ale Žilinčania vždy znížili, ba v závere úvodnej štvrtiny sa opakovane ujali tesného vedenia. Vyhrali ju 21:20. V druhej časti dominovali defenzívy, zvlášť Inter sa činil a súpera udržal na 9 bodoch. Vďaka tomu odchádzal do šatní za stavu 35:30.

Po zmene strán však hostia využívali chyby a nepresnosti Bratislavčanov, ktorým navyše po celý duel viazla streľba spoza trojkového oblúka. Vyrovnali na 42:42, neskôr viedli 53:50, a tak sa do poslednej desaťminútovky išlo za vyrovnaného stavu 55:55. V nej sa súperi opakovane vystriedali vo vedení. Zápas sa tak lámal až v závere. Baťka v 37. min ľahkovážne posúval loptu Bulatovičovi, čo hosťujúci Wiggins využil na „steal“ a kôš z protiútoku. Inter prehrával 65:68. Lenže Baťka svoje zaváhanie okamžite odčinil trojkou – 68:68. Na opačnej strane Wiggins, rovnako trojkou, poslal Žilinu znova do vedenia 71:68. Krátko na to aj do tretice padla trojka, avšak Kozlíkova na 71:71. Funderburk potom dvomi šestkami doprial Interu vedenie 73:71. V poslednej minúte po sérii nepresností sa individuálnou akciou zaskvel Skinner a bolo 75:71. Merešš dvomi šestkami ešte znížii na 73:75, ale posledné slovo mal, rovnako z trestých hodov Funderburk, ktorý tak stanovil finálne skóre 77:73.

Kapitán Lee Skinner sa zaskvel 27 bodmi a 15 doskokmi. Michal Baťka prispel 16 a Kenney Funderburk 12 bodmi. Nik ďalší dvojcifernú hranicu nedosiahol. Za zmienku však stojí 11 asistencií a 7 doskokov Gorana Bulatoviča.

Inter cestuje v stredu do Spišskej Novej Vsi. Doma ho uvidíme opäť v piatok, 13. decembra, keď v Eurovia aréne privíta levických Patriotov. Do konca kalendárneho roka 2020 bude hrať doma aj v nedeľu 22. decembra proti Prievidzi a v pondelok 30. decembra proti Svitu.

INTER: Skinner 27, Baťka 16, Funderburk 12, Bulatovič 4, Alcegaire 2 (Bubalo 9, Abrhám 4, Kozlík 3, Hlivák 0).

Tréner: A. Naglič.

ŽILINA: Wiggins 19, Merešš 13, Dickson 11, Tot 9, Jeftič 6 (Woods 10, Sapp 5, Rožánek 0). Tréner: I. Kurilla.

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Interu): „Dobrý zápas, pre nás ťažký. Žilina odohrala veľmi kvalitne, až do konca bola v hre. My sme sa veľmi trápili pri streľbe z vonku. Dvakrát sme mali zlomiť tento zápas: aj v prvom polčase, keď sme boli na +7 a mali útok a aj v druhom, keď sme boli na +5 a nedali dva protiútoky. Prežili sme a to je pre nás teraz hlavné, vzhľadom na to, akí sme. Máme dva body, budeme dva dni oddychovať a potom sa pripravíme na náročný týždeň, keď nás čaká Spišská vonku a Levice doma.“

Michal BAŤKA (hráč Interu): „Určite nám od začiatku chýbala väčšia energia a lepšie behanie. Už po prvej štvrtine sme im dovolili, aby vyhrávali a ukázali sme im, že s nami môžu niečo uhrať. Som ale rád, že sme to na konci otočili a zobrali tie dva body, ktoré sú do tabuľky fakt dôležité.“

Ivan KURILLA (tréner Žiliny): „V prvom rade, boli sme tu v inej zostave, kompletnejší. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Hlavne v defenzíve. Bolo veľa situácií, v ktorých sme dokázali Interu konkurovať. Aj novú posilu Tonyho Woodsa postupne zapracovávame do mužstva. Jasne, že nás mrzí takáto prehra, lebo sme boli blízko víťazstvu. Ale Inter je skúsený mančaft a hlavne Baťka so Skinnerom to v závere dokázali prelomiť na ich stranu. Dnes si chalani zaslúžia pochvalu, lebo sa tu nehrá ľahko a Inter je stále favoritom, no my sme boli blízko víťazstvu. Verím, že takýto zápas nás naštartuje do ďalších stretnutí a naše výkony pôjdu už len nahor.“

Oliver TOT (hráč Žiliny): „Chýbalo veľmi málo. Možno zopár premenených striel... Možno keby ich pár na jednu či druhú stranu dopadlo inak, víťazstvo by bolo naše. Bohužiaľ, v posledných dvoch či troch minútach Interu popadali strely a nám nie. Mysleli sme si, že sa konečne dostaneme zo série prehier. Už sme ich mali. No ako hovorím, strely padli im a nie nám, a tak sa teší Inter.“