Najhorší prvý polčas sme v tom druhom celkom neodčinili

INTER BRATISLAVA – ISKRA SVIT 84:92

(11:24, 23:27, 20:19, 30:22)

Inter deklaroval, že chce odčiniť sobotné zaváhanie z Komárna, kde po reprezentačnej prestávke prehral 71:81. Žiaľ, svoju príležitosť premárnil už v nezvládnutom úvode. Hoci v závere tretej a počas štvrtej štvrtiny žlto-čierni Podtatrancov poriadne potrápili, bolo už neskoro.

PRVÝ POLČAS. Bol azda najhorší, ktorý Inter predviedol v tejto sezóne. Zostáva len veriť, že podobný výbuch sa už nebude opakovať. Interisti boli v každom súboji neskôr, kopili chyby, v útoku hrali chaoticky, v obrane nedôrazne a nedôsledne. Svit nehral nijako oslnivo, ale zato účelne a trestal a trestal a trestal. V prvej štvrtine poľahky odskočil na dvojciferný rozdiel, v druhej ho opakovane natiahol až na 17 bodov a na prestávku odchádzal s vedením 51:34.

DRUHÝ POLČAS. Chvíľu trvalo, kým po zmene strán bolo vidno aspoň nejaké zlepšenie zo strany domáceho kolektívu. Ten však „musel“ najprv prehrávať o priepastných 25 bodov 45:70, než začal Sviťanov trápiť. Interisti ukázali, že aj pri absencii dvoch opôr, Michaela Fuseka a Trevora Blondina, je toto ten tím, ktorý už zdolal lídra z Levíc, majstra zo Spiša, český Děčín a uspel aj v slovinskom Senčure, či na pôde Lučenca. Pre zmenu Sviťania začali chybovať. Na ich hre sa prejavila nervozita, Interu síce dovolili, aby sa v záverečnej perióde dotiahol na -6, avšak v kľúčových momentoch sa mohli spoľahnúť na svoje opory, najmä na Sašu Avramoviča. Zaslúžene vyhrali 92:84 a Interu uštedrili už druhú prehru v sezóne keď predtým v 5. kole doma, pod Tatrami, vyhrali 97:94 po predĺžení. Mimochodom, na Svit sme nevyzreli ani v príprave. Najprv, v rámci Federálneho pohára sme mu doma poľahli 79:80 a potom vonku na Baťovom pohári 77:82.

REČ ŠTATISTÍK. Aj pri „Fusovej“ absencii sme preskákali Svit 47:38, na útočné doskoky dokonca 18-4... Jure Zubac nazbieral 12 ofenzívnych doskokov, čím prekonal tohtosezónne maximum, ktoré sám stanovil ešte pred reprezentačnou pauzou... Ivan Gandia-Rosa sa strelecky blysol 34 bodmi a vyrovnal tak rekord tohto ročníka, ktorý teraz drží spoločne s prievidzským Christianom Oshitom... Mali sme tiež výrazne viac blokov (7-2)... A to sú azda jediné momenty, ktoré môžeme vyzdvihnúť: len Jure a Ivan nastrieľali dvojciferný počet bodov, Daniel Randuška sa zastavil na uspokojivých 9. Za zmienku ešte stojí 11 doskokov Džiugasa Slavinskasa... Úspešnosť streľby z pola sme mali výrazne nižšiu než súper, trojkovú streľbu ale jemne lepšiu. Avšak z čiary trestných hodov to bola bieda, keď sme zahodili až 13 z 23 šestiek... Súper hral kolektívnejšie, rozdal si medzi sebou 25 asistencií pri 8 stratách, kým my 16 a zároveň sme sa dopustili 12 strát... Hoci máme mladší kolektív, súper ho trestal aj rýchlou hrou a brejkami, z ktorých vyťažil 26 bodov, kým my len 12... Spod koša sme dali 32 bodov, kým súper až 52... No a nakoniec: počas zápasu sme ani sekundu neviedli. Prehrali sme teda – použijúc terminológiu z motošportu – spôsobom „štart - cieľ“.

ČO ĎALEJ? V sobotu cestujeme do Prievidze. Tamojší BC ešte v lige nevyhral ani jeden zápas a zúfalo sa potrebuje chytiť. Sebavedomie mu isto dodá stredajšia výhra 85:83 nad slovinskou Iliriou. Budúcu stredu nás vo Viedni čaká zápas Alpsko-jadranského pohára a doma sa znova predstavíme až v sobotu 18. decembra, keď pod Malými Karpatmi privítame handlovských „baníkov“. Pravda, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mohlo hrať pred divákmi. Ak sa však opatrenia zmenia, okamžite budeme reagovať a informovať našich priaznivcov.

INTER: Gandia-Rosa 34, Zubac 21, Slavinskas 8, T. Malovec 5, M. Malovec 5 (Randuška 9, M. Koller 2, Minarovjech 0, Borodovčák 0, Orihel 0).

SVIT: Avramovič 27, Holloman 23, Morkáň 11, Walton 6, Baldovský 6 (Kinard 10, Turza 7, Monček 2, Lysák 0).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Chcel by som veriť tomu, že prvý polčas bol najhorší polčas, ktorý sme v tejto sezóne odohrali. Ale to, ako zatiaľ vyzeráme, nenaznačuje, že tento bude najhorší. Zlepšenie prišlo až v poslednej štvrtine. Viete, nasadenie – to, čo chceme od obrany – nebolo vidieť. Svit hral veľmi jednoducho a využíval aj našich mladých, hru jeden na jedného a my sme prehrali všetky súboje. Všetko, čo sa týka obrany aj útoku. Posledná štvrtina ukázala, že keď sme hrali sme s takým nasadením, akým máme, tak sa dalo so Svitom hrať. Vždy je to o tom, ako pristúpime k zápasu. Momentálne vyzeráme veľmi zle.“

Daniel RANDUŠKA (hráč Interu): „V prvej aj druhej štvrtine sme nehrali podľa našich predstáv. Neboli sme zomknutí ako jeden tím. Nekoncentrovali sme sa, porobili sme množstvo chýb v obrane, neboli sme dosť tvrdí. Nefaulovali sme tak tvrdo, ako fauloval súper nás. Cez prestávku sme si povedali pár vecí, ktoré treba zlepšiť. Myslím, že už v tretej štvrtine sme ukázali podstatne lepší výkon. Dotiahli sme sa na 6 bodov, ale porobili sme zopár chýb a súper zvíťazil. Musíme sa poučiť z vlastných chýb a v ďalšom zápase ukázať, že máme na viac.“

Róbert IŠTVÁNIK (tréner Svitu): „Po tom, ako sme odišli v predošlom zápase s Levicami, potrebovali sme správne nastaviť hlavy a dokázať si, že vieme hrať aj štyridsať minút, nielen dvadsať. Boli sme si vedomí, že je to pre nás štvorbodový zápas, nechceli sme, aby sa nám Inter utrhol. A tak sme k zápasu aj pristúpili. Nastúpili sme koncentrovaní, od začiatku sme hrali s veľkou energiou. Každý prispel k dobrému výsledku. Opäť sme sa však nevyhli menšej katastrofe na prelome tretej a štvrtej štvrtiny. Mohli sme duel zlomiť, mohol sa skončiť o tridsať a všetci by si mohli schuti zahrať... My, aj keď si to opakujeme donekonečna, urobíme školácke chyby. Súper sa dotiahol, tieklo nám do topánok, ale chvalabohu, v kľúčových momentoch to najskúsenejší hráči vzali na seba a my sme stretnutie dotiahli do víťazného konca.“

Stano BALDOVSKÝ (hráč Svitu): „Som rád, že som pomohol tímu, ale musím poďakovať každému, kto prišiel na ihrisko. Chceli sme vyhrať a dali sme do toho všetko. Samozrejme, vyhrávať o 25 bodov a zrazu sa strachovať o výsledok – to je iba naša hlúposť. Musíme sa poučiť, že ak nastanú takéto situácie, musíme hrať s chladnou hlavou. Nemôžeme sa plašiť. Ale aj taký je basketbal. Vyhrali sme dnes na Interi v Pezinku, máme obrovskú radosť. Musíme si v šatni čosi povedať, zabudnúť na tento zápas a pripravovať sa na ďalší. “