Aktuality

Najmladší musel aj fľaše nosiť

Interista Timotej Malovec v apríli oslávil šestnáste narodeniny. Medzi mužmi zatiaľ neodohral ani minútu, debut v Slovenskej basketbalovej lige ho ešte len čaká - a zrejme neminie v nasledujúcom ročníku 2020/21. Už však prijal pozvanie do letného „kempu“ seniorskej reprezentácie.

„Je to pre mňa čosi nové. Dostal som pozvánku a som za to vďačný. Budem sa snažiť ukázať v čo najlepšom svetle. Chlapi ma dobre prijali, takže ja som spokojný,“ vravel na úvod prípravy talentovaný Bratislavčan, ktorý bol spolu s bratom Matúšom v ostatných rokoch pri početných úspechoch mládežníckych tímov klubu z Pasienkov. Kolená sa mu neroztriasli, ani keď sa v šatni ocitol po boku etablovaných opôr, ako je najlepší basketbalista Slovenska Vladimír Brodziansky, či naturalizovaný Andre Jones „Všetci boli príjemní. Podali sme si ruky, zoznámili sme sa,“ dodal Timotej Malovec.

Pri výške (zatiaľ) 200 cm je mladík využiteľný kdekoľvek na perimetri, teda môže alternovať na pozíciách 1 až 3. Keďže v mládežníckych kategóriách patril medzi najvýraznejšie esá, neprekvapuje, že v nadchádzajúcom ročníku ho Inter, ktorý si od „reštartu“ klubu v roku 2012 dosť zakladá aj na svojej mládežníckej „pyramíde“, plánuje, aj s rok starším súrodencom, postupne zapracovávať do A-tímu. Keď prišla reč na to, že aj aktuálna reprezentačná skúsenosť mu môže pomôcť pri prechode do seniorského basketbalu, zamyslel sa: „Určite. Je to fyzickejšie a náročnejšie, najmä v tréningovom napätí. Dúfam, že sa zohrám, samozrejme, že sa niečo nové sa priučím a budem dúfať, že sa dostanem do áčka.“

Timoteja Malovca možno v niektorých aspektoch prirovnať k Marekovi Doležajovi, ktorý pôsobí na prestížnej americkej univerzite Syracuse. Keďže cez leto zostal v zámorí, z aktuálneho kempu sa odchovanec Karlovky musel ospravedlniť. Čomusi podučiť sa však dá aj od ostatných, na čele so spomínaným Brodzianskym, ktorý sa za posledné dve sezóny vypracoval medzi výrazné osobnosti španielskej ACB ligy. „Vlado má pohyby pod košom, všímam si to. Dúfam, že sa niečo naučím, ale chcel by som zlepšiť hlavne v driblingu a streľbe,“ vravel po jednom z úvodných tréningov 16-ročný „prospekt“.

Nie je tajomstvo, že v kolektívnych športoch práve najmladším v kabíne prischnú nevďačné úlohy, ako zbierať a odkladať lopty, pomôcky a podobne. „Zatiaľ som bral iba fľaše a odkladal rollery, nie je to nejaké enormné, takže v pohode,“ s úsmevom podotkol Timo, keď sme vyzvedali, aké povinnosti mu pripadli. Mimochodom, aj od týchto povinností je už oprostený, pretože v kempe podľa plánu zotrval len dovčera. Teraz ho už znova čakajú klubové povinnosti a počas najbližšieho víkendu sa v drese Interu Bratislava predstaví v Košiciach na finálovom turnaji najvyššej súťaže juniorov.

Pripomíname, že rovnako ako Malovec dostali pozvánku aj ďalší piati nádejní basketbalisti: Maroš Želizňák (nar. 1999), Tomáš Pavelka (nar. 2000), Juraj Páleník (nar. 2000), Samuel Volárik (nar. 2000) a Matúš Hronský (nar. 2003). „Týchto šesť sme vybrali na základe skautingu, aby mohli byť s nami už od mladého veku a predstavujú budúcu generáciu reprezentantov. Je to môj prvý kontakt s nimi. Do budúcnosti budeme môcť sledovať, aké pokroky robia,“ vravel na začiatku prípravného kempu reprezentačný tréner Žan Tabak. Mimochodom, nielen pre Malovca sa už sústredenie skončilo. Aj 50-ročná chorvátska legenda už musela zamieriť do svojho klubu, poľského Stelmet Zielona Góra. Národný tím tak počas druhej fázy sústredenia povedú asistenti Španiel Alberto Blanco Vila a Michal Madzin.

X

X

X
Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.

X

X
X

FOTO: fiba.com 


Zoznam aktualít

Naši partneri