Aktuality

Basketbalisti Slovenska odštartovali prípravu na predkvalifikáciu MS 2023

Hlavne vykročiť do predkvalifikácie MS 2023 pravou nohou – mohol by znieť leitmotív, s ktorým basketbalisti Slovenska odštartovali prípravu pred nadchádzajúcimi dvomi stretnutiami s Luxemburskom a Islandom.

Trénerovi Žanovi Tabakovi sa na zraze hlásila trinástka basketbalistov, ktorá od pondelka usilovne zarezáva v Bratislave. Oproti minulému roku už chorvátsky kouč v službách Slovenska nemôže počítať s kapitánom Michalom Baťkom, ktorý v zime ukončil reprezentačnú kariéru.

Zo širšej nominácie z rôznych dôvodov vypadla šestica Adam Antoni, Stanislav Baldovský, Boris Bojanovský, Marek Jašš, Tomáš Mrviš a Milan Žiak.

Pri neúčasti Kyla Kurica z euroligového FC Barcelona je výbornou správou účasť iného naturalizovaného Američana Andreho Jonesa, ktorý predvádza špičkové výkony v maďarskom Szolnoku a u našich južných susedov patrí medzi najvýraznejšie osobnosti tamojšej najvyššej súťaže NB 1. A.

Novou tvárou je krídelník Jakub Merešš, ktorý môže absolvovať svoju reprezentačnú premiéru. „Dojmy sú super. Beriem to ako veľké zadosťučinenie za moje výkony. Dúfam, že pomôžem tímu, ako najlepšie viem, k dosiahnutiu našich cieľov,“ vyznal sa 23-ročný žilinský basketbalista. Až jedenásť hráčov prichádza z domácej SBL. Najpočetnejšie zastúpenie má majstrovský Inter, ktorý dodal kvarteto hráčov, Levice vyslali trio.

Ústrednou postavou Tabakovho výberu by opäť mal byť Vladimír Brodziansky, cez víkend korunovaný za víťaza ankety Najlepší basketbalista Slovenska za rok 2019. Už vlani preukázal tento 25-ročný, 210 cm vysoký krídelník pôsobiaci v španielskom Santiagu de Compostela v drese Monbus Obradoiro, že na ňom možno stavať ako na lídrovi.

Mimochodom, mužstvo sa výrazne omladilo, keď v kádri nájdeme len dvoch tridsiatnikov: Andreho Jonesa a Jaroslava Musila, ktorý je vo veku tridsať a pol roka najstarším v kádri.

Prvou previerkou pre slovenský výber bude zajtrajší duel v bratislavskej Eurovia aréne, kde si od 18.00 zmeria sily s Luxeburskom. Naši reprezentanti už prostredníctvom sociálnych sietí vyzvali fanúšikov, aby ich do hlavného mesta prišli podporiť v čo najväčšom počte a odetí do bielej farby. Následne sa Slováci presunú na severozápad Európy a v Reykjavíku sa v nedeľu stretnú s tamojšou reprezentáciou.

Štvrtým do partie je Kosovo. Predkvalifikácia sa pritom bude hrať v rámci troch blokov, pričom vyvrcholí až o rok. Do ďalších bojov postúpia prvé dve družstvá zo skupín. Rolu papierových favoritov by v B-skupine mohli hrať Island a zrejme aj Slovensko, tréner Tabak však na túto tému podotkol: „Všetko záleží na tom, aké tímy proti nám budú stáť. Nedá sa hovoriť napríklad Island, pokiaľ nebude jasné, kto proti nám bude hrať. To isté sa týka aj Kosova. Potom je možné hovoriť o našich možnostiach a o tom, čo môžeme dokázať. Myslím si, že minulý rok sme vo všetkých zápasoch dali zo seba všetko. Niektoré stretnutia sme prehrali, niektoré sme vyhrali. Môj cieľ je, aby sme ukázali rovnaké zlepšenie, charakter, ako pred rokom.“  

X

BASKETBALISTI SLOVENSKA

KÁDER: David ABRHÁM, Michael FUSEK, Mário IHRING, Richard KÖRNER (všetci Inter Bratislava), Martin BACHAN, Viktor JURÍČEK, Šimon KRAJČOVIČ (všetci Patrioti Levice), Jakub MEREŠŠ, Róbert ROŽÁNEK, Oliver TOT (všetci BK Slávia Žilina), Vladimír BRODZIANSKY (Monbus Obradoiro/Šp.), Andre JONES (Szolnoki Olaj/Maď.), Jaroslav MUSIL (BKM Lučenec).

Tréner: Žan TABAK. Asistenti: Michal MADZIN, Alberto BLANCO VILA. Kondičný tréner: Jakub CHUDÝ. Lekár: Richard DEMOVIČ. Fyzioterapeut: Juraj SLUKA. Vedúci družstva: Miroslav PÁLENÍK.

X

PROGRAM SLOVENSKA V PREDKVALIFIKÁCII MS 2023

ŠTVRTOK 20. FEBRUÁRA: Slovensko - Luxembursko (18.00, Bratislava).
NEDEĽA 23. FEBRUÁRA: Island - Slovensko (21.00, Reykjavík)
ŠTVRTOK 26. NOVEMBRA: Slovensko - Kosovo
NEDEĽA 29. NOVEMBRA: Luxembursko - Slovensko
ŠTVRTOK 18. FEBRUÁRA 2021: Slovensko - Island
NEDEĽA 21. FEBRUÁRA 2021: Kosovo – Slovensko

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri