Štvrťfinále 1: Inter – Lučenec 85:75

Inter Bratislava – BKM Lučenec 85:75

(25:22, 25:24, 17:13, 18:16)

STAV SÉRIE 1:0

Inter vstúpil do play-off 2021 víťazstvom. Aj po piaty raz v aktuálnej sezóne zdolal doma, v Eurovia Aréne, basketbalistov Lučenca. V sérii hranej na dve víťazstvá sa tak ocitol nielen na polceste do semifinále, ale aj v dôležitej psychologickej výhode.

PRVÁ ŠTVRTINA. Inter síce v 4. minúte odskočil na 13:4, ale o štyri minúty neskôr prehrával 17:18. Potom, v 10. minúte viedol 25:20, no úvodnú časť urputnej play-offovej bitky vyhral „len“ 25:22, keď si posledné slovo vzal hosťujúci Konstantin Anikienko.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Inter mal počas druhej desaťminútovky mierne navrch, viedol o jeden až dva koše (maximálne o sedem bodov, v 13. minúte 33:26), no súper ho nepustil do žiadneho trháku. Na prestávku sa do šatní išlo za stavu 50:46.

TRETIA ŠTVRTINA. Po zmene strán obe mužstvá pritlačili v obrane. Lučenec krátko viedol, no po väčšinu periódy prehrával. Najviac v jej závere 57:65 a 59:67.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Interisti stratili vedenie a na moment i pevnú zem pod nohami. Lučenčanom dovolili sériu 12:0, po ktorej na tabuli svietilo skóre 67:71 (v neprospech domácich). Našťastie, nepokračovali v sólovaní a zbytočných „nevynútených“ chybách. Lautaro López včas zdvihol žlto-čiernu zástavu a Inter nielen otočil, ale do konca stretnutia dokázal natiahnuť svoj náskok na dvojcifernú hodnotu. Vyhral 85:75.

REČ ŠTATISTÍK. Veľký zápas odohral Arnas Beručka: zvlášť v prvom polčase bol nezastaviteľný a nastrieľal v ňom 20 zo svojich 29 bodov. Predviedol sa však aj záverečnej časti. Výborne mu sekundoval Lautaro López, ktorý dosiahol 24 bodov a 12 asistencií. Nik iný dvojcifernú hranicu neprekonal... Za zmienku stojí aj 10 doskokov Michaela Fuseka, či „impact“ Duka Sheltona, ktorý sa 10 minút nazbieral 7 bodov, 7 doskokov a blok... Potešilo aj zvýšené sebavedomie ešte len 16-ročného Timoteja Malovca, ktorý za vyše 24 minút prispel 7 bodmi, 3 útočnými doskokmi a 2 asistenciami... S Lučencom sme si v aktuálnom ročníku vylepšili bilanciu na 6-2 (4-2 v základnej časti, 1-0 v pohári a teraz, 1-0 v play-off).

ČO ĎALEJ? V sobotu môžeme spečatiť postup do semifinále play-off Niké SBL. Aj v Lučenci sa hrá od 17:00. Ak by to nevyšlo, séria vyvrcholí budúcu stredu v Bratislave.

INTER: Beručka 29, López 24, Körner 9, Fusek 7, M. Malovec 0 (Shelton 7, T, Malovec 7, Musil 2).

LUČENEC: Hawkins 23, Brown 18, Anikienko 15, Rób. Rožánek 10, Murray-Boyles 4 (Jackuliak 3, Šimon 2, Zorvan 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Celý mančaft je prvýkrát v play-off. Dobre, Rišo a Fuso boli, ale v iných rolách. Obával som sa len jednej veci – ako k tomu pristúpia. Pretože play-off je úplne iná súťaž. Vidím, že nás nezlomili a je to celkom dobrý výsledok, ktorý nás povzbudí do ďalšieho zápasu.“

Arnas BERUČKA (hráč Interu): „Spokojní, samozrejme. Ešte pred dvoma týždňami sme boli najhorším tímom ligy. Prehrávali sme s hocikým. Zmenili sme však naše zmýšľanie, snažíme sa hrať ako tím a bojovať ako tím. Všetci spolu. Získavali sme odrazené lopty, ktoré boli päťdesiat na päťdesiat, aj vďaka tomu sme vyhrali. Myslím, že teraz sme na správnej ceste.“

Peter JANKOVIČ (tréner Lučenca): „Individuality ako sú López s Beručkom, na konci ukázali kvalitu. Pohodu, ktorú mali počas celej sezóny si preniesli aj do tohto zápasu. V mladom veku dokazujú obrovskú kvalitu na našu ligu. Opäť sa stalo, čo v pohári, že sme boli vpredu o štyri body a prestali sme hrať. Zlomili sme sa a zápas sme nezvládli.“