Aktuality

Bojuje sa o druhú a štvrtú pozíciu

Dnes sa skončí základná časť najvyššej súťaže basketbalistov

Bojuje sa o druhú a štvrtú pozíciu

Dnes večer sa definitívne uzavrie základná časť ročníka 2022/23. Niké Slovenská basketbalová liga má totiž na programe posledné 28. kolo. Po ňom bude nasledovať týždňová prestávka a v sobotu 1. apríla vypuknú boje play-off. To však jemne predbiehame. Zostáva totiž zodpovedať ešte dve dôležité otázky: Kto obsadí druhú priečku? Kto vstúpi do play-off ako nasadená štvorka a bude mať na úvod výhodu domácej palubovky?

Dve najvzrušujúcejšie hádanky – kto sa dostane či nedostane do play-off a kto ovládne základnú časť, sú dlhšie vyriešené. Z prvenstva sa tešia Spišskí Rytieri. Vedení slovinským odborníkom Teom Hojčom pretavili šírku i solídnu kvalitu kádra do bilancie 20-7. Ako jediní nezaknihujú dvojciferný počet prehier a keďže do vyraďovačky vstupujú ako jednotka, budú mať v úvodnom kole voľno. Znova sa zapoja až v semifinále. Kouč Hojč po spečatení prvenstva skonštatoval, že je to fajn výsledok, ale podotkol: „Z toho sa nemôžeme tešiť, ešte len príde najdôležitejšia časť sezóny. V nej sa rozhoduje o veľkých veciach a na to sa chceme teraz pripraviť.“

DOVIDENIA, HANDLOVÁ

Voľno budú mať aj handlovskí „baníci“. Pre nich sa aktuálna sezóna dnes nadobro uzavrie. Na jeseň mali aj dobré momenty, no posledné z piatich víťazstiev zaznamenali tri dni pred Vianocami. Odvtedy nič, len tucet ligových prehier v rade. MBK doplatil na odchod trénera Tihomira Bujana, Toni Radič ho nedokázal adekvátne nahradiť. A domáci srdciar Karol Kučera už nemohol zachrániť, čo sa skôr pokazilo. Zvlášť, keď nastali početné zmeny v kádri, v druhej polovici ročníka obvykle už bez adekvátnej náhrady. Vlani skončila Handlová na siedmej priečke pred Prievidzou, teraz si poradie s rivalom prehodila.   

Play-off sa teda bude týkať spomínaných Spišských Rytierov, Iskry Svit, Levických Patriotov, ktorí obhajujú majstrovský titul, ďalej sa v ňom predstavia BC Komárno, BKM Lučenec, Inter Bratislava a BC Prievidza.

KTO ZAČNE DOMA?

Interisti, ktorí na jeseň istý čas viedli poradie Niké SBL, majú ešte príležitosť skončiť s rovnakou bilanciou ako Lučenec či Komárno, no s prvými majú vzájomnú bilanciu 0-4, s druhými 1-3, takže nemajú šancu ich preskočiť. Obsadia šiestu priečku, Prievidza siedmu. To vieme naisto. S rovnakou istotou vieme, že v prvom kole si zmerajú sily práve Komárno s Lučencom. Ale kto z nich začne doma?

„Hrateľnejšieho“ súpera majú v poslednom kole „býci“, keďže sa predstavia v Handlovej, kým Novohradčania hostia Spišiakov. Tí naposledy prehrali v Prievidzi 69:82 a hoci sú súperom, ktorý budí rešpekt a nestráca body, šli by sami proti sebe, keby sa bezhlavo hnali za výhrou, ktorá pre nich už nič nerieši.

Ak Komárno a Lučenec uspejú, skončia so zhodnou bilanciou 15-13 (ak prehrajú, tak so 14-14) a v takom prípade sa budú brať do úvahy vzájomné zápasy. Keďže tie sú 2-2, v prospech Komárňanov zaváži podstatne skóre z nich (+43), udržia si štvrtú priečku a budúcu sobotu odštartujú štvrťfinále doma.

SVIT ČI MAJSTER?

Rovnako ako o štvrtú, aj o druhú pozíciu sa dnes ešte zvedú intenzívne boje. Výborná séria deviatich ligových víťazstiev v rade – celkovo dvanástich, ak počítame aj Slovenský pohár – vyniesla dovtedy nevýraznú Iskru Svit na druhú pozíciu. Podtatranci si ju mohli poistiť už v stredu, no doma nečakane podľahli Lučencu 84:90.

Levice v poslednom čase doplácajú na zranenia – zvlášť citeľná je absencia slovinského snipera Mihu Lapornika – i na dôsledky únavy z nabitého programu, keď absolvovali prvú i druhú fázu Európskeho pohára FIBA. Prehrali vo finále Slovenského pohára (práve so Svitom 78:91) a z posledných šiestich súbojov v Niké SBL vyhrali len dva. Kým Svit sa na aktuálnu bilanciu 17-10 vyšplhal, Levice na ňu padli.

Obaja vedia, že druhá priečka im vo štvrťfinále „prihrá“ Prievidzu, čo je, pri všetkej úcte, najľahší z možných súperov. Práve na jej pôde sa dnes Levice predstavia. Svit cestuje do hlavného mesta. Ak aj po záverečnom kole budú mať zhodnú bilanciu, v prospech Podtatrancov zahrá skóre +8 zo vzájomných súbojov, z ktorých dva vyhrali a dva prehrali.     

AKO TO VIDÍME MY?

Samozrejme, rolu môžu zohrať aj kalkulácie jednotlivých družstiev, či snaha šetriť opory a zbytočne neriskovať, no ak má niekto dnes potenciál zásadnejšie zamiešať poradím, tak jednoznačne bratislavský Inter. Doma si už vyšliapol na Spišskú Novú Ves, Levice, či Komárno. Svitu 14. decembra síce po spackanej koncovke podľahol 88:96, vonku ho však predtým dokázal zdolať 92:78 a aj posledný vzájomný zápas pod Tatrami bol vyrovnaný, keď ho Iskra vyhrala 84:79. Na druhej strane, domácim už o nič nejde – ak, tak len o česť a dobré naladenie sa na play-off – kým Sviťania by mali mať silnejšiu motiváciu. Všetko sa ukáže už dnes večer. Každý zo štyroch duelov 28. kola sa začína v rovnako čase od 18:00.

X

TABUĽKA NIKÉ SBL

1. Sp. Nová Ves    27        20        7          2435:2304      47

2. Svit                    27        17        10        2288:2207      44

3. Levice               27        17        10        2374:2133      44

4. Komárno          27        14        13        2124:2055      41

5. Lučenec           27        14        13        2223:2224      41       

6. Inter                  27        13        14        2093:2100      40

7. Prievidza          27        8          19        1903:2034      35

-------------------------------------------------------------------------------

8. Handlová         27        5          22        2160:2543      32

X

PROGRAM 28. KOLA

DNES: Lučenec – Spišská Nová Ves, Inter – Svit, Prievidza – Levice, Handlová – Komárno (všetky 18.00).

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri