Aktuality

Vianočný zázrak na Vietnamskej

INTER BRATISLAVA – ISKRA SVIT 95:73

X

PRIEBEH: Svit v stredu zvíťazil v Komárne 77:74 a mnohé naznačovalo, že sa azda vracia do formy z úvodu aktuálneho ročníka, keď bojoval o popredné pozície. Interisti si tak boli vedomí, že v oklieštenej zostave, bez Gojka Sudžuma, Gorana Bulatoviča, Mareka Kozlíka a viacerých mladíkov budú čeliť nebezpečnému protivníkovi, ktorému navyše už dvakrát podľahli – 71:84 doma a 83:96 vonku.

Papierové predikcie však favorizovaní hostia napĺňali iba v prvej štvrtine. V 6. minúte sa odohral zaujímavý incident, keď najprv lavička a potom aj kouč domácich schytali technickú chybu. Lenže práve tento moment akoby ešte väčšmi zocelil domáci kolektív, ktorý na rozmedzí prvej a druhej desaťminútovky priložil pod kotol, z 20:27 potiahol skvelú sériu 18:0 na 38:27 a začal kontrolovať dianie na palubovke. Zásadnú rolu zohral Ozren Pavlovič, ktorému výborne sekundovali Antonio Daye a Arnas Adomavičius. Dôležitými doskokmi či bodmi sa však postupne pridávali aj ďalší. Aj po zmene strán domáci dominovali. V záverečnej časti ich náskok narástol až na 30 bodov, keď na ukazovateli svietil stav 95:65. Hostia v závere už len jemne skorigovali na konečných 95:73.

BOD ZLOMU: Prišiel v momente, keď Inter v druhej časti potiahol sériu 18:0. Hostia vyzerali bezradne, nič im nevychádzalo, kým žlto-čierni sa dostali do obrovskej hernej pohody a zistili, že hoci oslabení, tento duel môžu doviesť do víťazného konca.

REČ ČÍSEL: 41 bodov Ozrena Pavlviča predstavuje nový rekord aktuálneho ročníka... Martin Minarovjech má ešte len 16 rokov, v Niké SBL debutoval v stredu 3 bodmi, teraz pridal pri domácej premiére ďalší 5 a aj rovnaký počet doskokov... Súpera sme tento raz jasne preskákali 41-28 na doskoky a 16-10 na útočné doskoky... Výrazne lepšie sme strieľali spoza trojkového oblúka, odkiaľ sme to mali 28/12, kým hostia skončili na 16/5... Interisti si rozdali až 16 asistencií, kým Podtatranci iba 5.

HRDINA: Ozren. Za dva body to mal 15/19, za tri 12/6 a z čiary trestných hodov 6/5. Celkovo nazbieral rekordných 41 bodov, ku ktorým pridal aj 9 doskokov a 2 asistencie.

ČO ĎALEJ? Hrá sa aj v stredu. Inter cestuje do nie príliš vzdialenej Nitry. Doma, ešte stále v hale na Vietnamskej ulici, sa žlto-čierni predstavia deň pred koncom roka, keďže v sobotu 30. decembra od 15:00 v dueli tabuľkových susedov hostia BKM Lučenec.

X

ŠTATISTIKY:

(17:22, 28:8, 27:18, 23:25)

INTER: Pavlovič 41, Daye 27, Szabó 6, Ďurečko 0, M. Koller 0 (Adomavičius 16, Minarovjech 5, Weber 0).

Tréner: D. Rakočevič.

SVIT: Rób. Rožánek 19, Mozone 19, Kalthoff 8, Brown 8, Sumbry 4 (Osawe 12, Harabin 2, Turza 1, Kester 0, Matušek 0).

Tréner: L. Varga.

TH: 20/17 – 22/18.

FAULY: 23 – 20.

5 FAULOV: 33. Sumbry.

TCH: 6. lavička domácich, 6. tréner domácich – 24. Brown, 27. tréner hostí, 33. lavička hostí.

TROJKY: 28/12 – 16/5.

DIVÁCI: 120.

ROZHODCOVIA: Margala, Bara, Turčin.

X

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „Bez drámy. Klobúk dole pred chlapcami. Máme nejaké naše problémy, ale dnes naozaj vynikajúci výkon. Štatistiky som teraz príliš nepozeral, ale v jednom momente bolo aj o tridsať bodov. Naozaj fantastický výkon a klobúk dole pred každým hráčom, ktorý nastúpil. Zaslúžili sme si to a dúfam, že takto budeme pokračovať. Samozrejme, do stredy sa treba zotaviť a odohrať ešte jeden zápas... Vo štvrtok a v piatok sme mali také zaujímavé tréningy a som rád, že sme sa zobudili. Dnes každý hráč ukázal, že tímu môže niečo dať. Sme za to veľmi radi. Pomohol nejaký cirkus, ktorý som robil. Ak dovolíte, k tomu niečo poviem: Rakočevič bude znova ten, ktorý sa nevie správať. Vo štvrtej minúte zápasu som mal prvú reakciu, nič som nepovedal, myslím, že som mal ruky roztiahnuté. Neviem, možno Miro Páleník niečo povedal, ale mne dali technickú. Hosťujúci tréner každú situáciu od prvej sekundy komentoval. Nejde o to. Ja si väčšinu tých technických zaslúžim, ale tu nejestvuje žiadny rešpekt. Na Slovensku som jedenástu sezónu, som tréner reprezentácie do 18 rokov... existuje predsa nejaký rešpekt a nie, že za prvú reakciu dávať technickú a zo mňa robiť... aby som nepovedal to slovo, čo majú Slováci na písmeno k. Takže prosím všetkých, nech začnú rešpektovať moju robotu na Slovensku. Ja tu nie som odvčera... Takto verejne prosím, aby nabudúce niekto prišiel za mnou a povedal  mi, že pán tréner, ešte jedna reakcia a dostanete technickú, pretože v basketbale existuje niečo, čo sa volá upozornenie. Toto chcem povedať, lebo som spravil cirkus, po ktorom sme mali šnúru asi 18:0, čo nám asi aj pomohlo. Je to tak, hráči vedia, prečo to robím. Robím to pre nich a pre Inter.“

Ozren PAVLOVIČ (hráč Interu): „Dnes sme podali skvelý tímový výkon. Jedna vec, pred zápasom sme si vraveli, že by sme potrebovali nejaký vianočný zázrak. Pol tímu bolo mimo. Každý, kto nastúpil, vydal zo seba čosi navyše. Body, doskoky, čokoľvek, čo bolo treba. Nastúpili naši mladí chalani, zahrali výborne, čo je skvelá správa pre tím a dodáva nám to viac sebaistoty do ďalších stretnutí. Je krásne odohrať zápas ako tento rovno pred Vianocami.“

Lukáš VARGA (tréner Svitu): „Hrali sme dobre, mali sme dobrý začiatok. Zápas sa zlomil v druhej štvrtine. Ja poznám európsky basktetbal. Domáci tréner by v nijakej lige nezostal na ihrisku po jeho reakcii, čo sa stalo koncom prvej alebo začiatkom druhej štvrtiny. To by boli technické a bol by von. To je prvá vec. Od toho bodu sa zlomil zápas úplne, ako bolo pískané. Nemám na to slov a pre mňa to bolo ťažké byť popri čiare a nejako nájsť slová pre mojich hráčov. Neviem, čo mám na to povedať viacej.“

Róbert ROŽÁNEK (hráč Svitu): „Prvá štvrtina bola dobrá. Myslím, že necelá, asi prvých osem minút sme hrali, čo sme chceli, vyhrávali sme súboje. Od druhej štvrtiny to bola tragédia. Chytil sa Pavlovič: 41 bodov – klobúk dole. Na konci sa už iba dohrávalo.“