Aktuality

Každý hráč i klub potrebuje čas

Inter v stredu doma podľahol holandskému Leidenu 78:88, a tak je isté, že zo základnej A-skupiny do ďalšej fázy Európskeho pohára FIBA nepostúpi, bez ohľadu na výsledok posledného zápasu, v ktorom si budúcu stredu, opäť pred vlastným publikom, zmeria sily s portugalskou Benficou Lisabon. Hoci Inter nemal pred svojim vstupom do pohárovej Európy veľké oči, trocha zamrzí, že mal celkom isto potenciál dosiahnuť viac.

„Táto prehra mrzí o to viac, že ukončila všetky možné šance, aby sme postúpili. V každom prípade, ukázala nám, že môžeme hrať s každým súperom, ktorého sme stretli v našej skupine. Rozhodovali len jednoduché veci, jednoduché chyby, zbytočné straty. Žiaľ, od zápasu v Leidene sa nám ich nepodarilo odstrániť, a to nás opäť stálo víťazstvo,“ zamýšľal sa Marek Kozlík, najskúsenejší z kádra.

A jeho slová sedia. Veď aj v stredu sme videli pasáže, keď Inter „bil“ svojho súpera. Nielen v úvode, keď rýchlo odskočil na 13:2, ale aj po zmene strán, keď dokázal zmazať dvojciferné manko a opäť sa predrať do vedenia. Lenže prišli aj hluché pasáže. V nich žlto-čierni produkovali nevynútené chyby, zahadzovali dobré pozície, či menej dôsledne bránili. Keď sa takéto momenty nahromadili a súper to zužitkoval, Bratislavčania sa (sami) zbytočne dostávali pod tlak, strácali pevnú pôdu pod nohami. Keď museli bojovať, doťahovať, viackrát ukázali charakter aj kvalitu, ale vždy to stálo veľa síl. Dvakrát to vyšlo: v oboch prípadoch Inter zdolal maďarský Pécs o jediný bod. V stredu doma proti Leidenu sa tiež črtal podobný scenár, zvlášť 33-ročný Marek Kozlík priniesol na palubovku neuveriteľnú energiu a strhol aj spoluhráčov. „Vždy sa snažím priniesť na ihrisko energiu. Vždy s tým idem do zápasu. Proti Leidenu nám nepadali trojky, snažil som sa, aby sa to zmenilo. A chcel som priniesť energiu aj do obrany. Zvrátiť ten výsledok. Pretože každý z nás chcel pokračovať v Európe a každý chcel ukázať, že Inter má na to postúpiť do ďalšej fázy. Aj keď sa nám to nepodarilo, som hrdý na našich chalanov, že sme spolu ukázali bojovnosť a snahu posunúť Inter ďalej,“ hovorí autor 10 bodov, vrátane dvoch dôležitých trojok v tretej desaťminútovke. Výrazne sa pričinil o to, že Inter dokázal polčasových 36:46 otočiť na 59:54 v 28. minúte a do poslednej štvrtiny vstupoval za nádejného stavu 59:58.

Aj tréner Naglič súhlasí, že často rozhodovali len detaily a že možno ani Leiden nebol v oboch konfrontáciách výrazne lepší, no rozhodne spravil menej chýb. „Chýbajú nám takéto zápasy. Leiden hrával v uplynulej sezóne Ligu majstrov, má skúsenosti, v kádri reprezentanta De Jonga, kvalitného nováčika Personsa, ktorý má výbornú sezónu. Problém je, že nemáme medzinárodné skúsenosti, že sme predtým nepocítili, aké je to hrávať ťažké zápasy na takej medzinárodnej úrovni, na akej je Leiden, Benfica či Pécs. Každý hráč a každý klub potrebuje čas. Len dúfam, že Inter v tom bude pokračovať. Bolo by to len dobré pre slovenský basketbal,“ skonštatoval chorvátsky odborník.

Pre objektivitu treba uznať, že Inter si počína v Európe natoľko obstojne, že málokto si spomenie, že toto je jeden z najchudobnejších tímov v Európskom pohári FIBA. Iste, úradujúci slovenský šampión má tradíciu, má dobre vybudované zázemie, ale pokiaľ príde reč na rozpočet – hoci jeho výšku klub oficiálne nezverejňuje, iba naznačuje – a finančné možnosti, tak v spomínanom pohári celkom isto nenájdeme iné dva kluby, ktoré by operovali s ešte menším balíkom financií. Z tohto pohľadu je aktuálna bilancia 2 – 3, ktorú môžu Bratislavčania o týždeň ešte zveľadiť, solídnou vizitkou. Z historickej perspektívy stojí za zmienku, že oproti ročníku 2015/16 si polepšili o jedno víťazstvo. A stále majú pred sebou záverečný duel.

A že to mohlo byť naozaj aj lepšie? Mohlo. Veď na záver spomeňme dva dôležité faktory, ktoré žlto-čiernym skomplikovali situáciu: jednak maródku, keď nadlho vypadla reprezentačná podkošová dvojica Michael Fusek – Michal Čekovský a krátkodobo chýbali mnohí ďalší, a tiež smolu pri výbere zahraničných posíl, keď Sterling Gibbs nemal formu, Steven Browning sa trápil pre ťažkosti s ramenom a chorvátsky supertalent Nik Slavica sa pre osobné problémy porúčal hneď po prvom tréningu...

X

X

AKO ĎALEJ, INTERISTI?

O týždeň sa v Eurovia aréne predstaví Benfica Lisabon. Inter na jej palubovke prehral 68:77 a má jej čo vracať. Aj v prípade úspechu to bude jeho posledné vystúpenie v tomto ročníku Európskeho pohára FIBA.

Teraz sa už úradujúci majster môže naplno sústrediť na účinkovanie na domáce scéne, predovšetkým v SBL, ktorú aktuálne vedie s bilanciou 8 – 1. Aj tréner Aramis Naglič prízvukuje, že sklamanie treba čo najskôr hodiť za hlavu: „Nebude to ľahké, pretože mentalita tímu v stredu asi trocha upadla. Dúfam, že to nebude cítiť v domácej súťaži, pretože nás čakajú ťažké zápasy v Lučenci a Komárne. Bude to ťažké obdobie. Nehovorím, že sme mali postup už v hlavách, ale aj tak... Posledný pohárový zápas bude už taký festivalový, ktoré nerád hrávam, ale musíme sa ďalej sústrediť na našu prácu.“

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri