Aktuality

Aby sa mladí nebáli zodpovednosti

Basketbalisti Interu Bratislava mali včera voľno. Už zase. Voľný žreb mali krátko pred novembrovou „covidovou“ prestávkou i po nej. A teraz, opäť. V stredu aj v sobotu. Kým niektoré družstvá by sa mohli ponosovať, že vypadnú z rytmu, Bratislavčanom podobné okolnosti hrajú do karát. Potvrdilo sa to práve po nedávnom „reštarte“ Slovenskej basketbalovej ligy.

Inter má extrémne mladé mužstvo: sedem jeho členov je v tínedžerskom veku, šiesti nie sú ani plnoletí a dve zahraničné opory majú 21 a 23 rokov. Navyše, bezkonkurenčne najmladší kolektív v súťaži vedie nový kouč. V novembri nahradil španielskeho trénera Alberta Blanca Vilu ruský odborník Oleg Meleščenko.

V tejto situácii sa Bratislavčanom hodí, že nový tréner môže presadiť svoje predstavy a aplikovať nové systémy nie počas hektického programu riadiaceho sa zápasovým rytmom streda – sobota, ale že má predsa len o čosi viac priestoru. Ba dokonca, novembrová prestávka sa svojimi parametrami blížila k tým, ktoré má len letná príprava. Hoci faktom je, že desať dní Meleščenkovi chýbali štyria dôležití hráči, ktorí si plnili reprezentačné povinnosti.

V každom prípade, rukopis nového kouča už nesú minulotýždňové víťazstva v Handlovej (95:76) i nad Svitom (104:89). Bolo to po prvý raz v sezóne, čo interisti, ako stále ešte úradujúci šampióni (titul získali v roku 2019), vyhrali dvakrát po sebe. Neboli to bezchybné výkony, najmä prestrelka proti Svitu nespĺňala predstavy o obrannej hre, ktorú forsíruje kouč Meleščenko. Ale vpred sa opäť ukázal enormný talent mladej partie vystuženej štyrmi veteránmi. Navyše, stará pravda vraví, že vždy sa lepšie pracuje, keď sa výsledkovo darí. „Ešte viac chcem pomôcť mladým. Viem, že je to pre nich veľký skok, že už šestnásťroční musia hrať proti chlapom, ale niektorí z nich už sú na to pripravení, len o tom sami nevedia. Takže budem sa snažiť spraviť všetko, aby pochopili, že sú rovnako dôležití, podstatní ako každý iný hráč,“ vraví Oleg Meleščenko, niekdajší reprezentant Sovietskeho zväzu, s ktorým vybojoval pred tridsiatimi rokmi striebro na MS. Vzápätí dodáva: „Začína sa to od obrany, ale chcem od nich suverenitu aj v ofenzíve. Niekedy to vyzerá, že v útoku sa boja zobrať zodpovednosť. Snažím sa presadiť, aby si uvedomili, že keď dostanú loptu, musia hrať... proste hrať. Z toho potom budeme vychádzať, či hráč mohol spraviť niečo inak. Ale chceme od nich, aby hrali rovnako ako hrávali v ich vekovej kategórii. Jasne, že fyzicky môžu byť niekedy slabší, ale aj to dokážu kompenzovať energiou.“  

V 21. kole kole, v sobotu, si mali Bratislavčania zmerať sily s Prievidzou. Na hornú Nitru však napokon necestovali, keďže ich súper je v karanténe. Zápasovú prestávku si tak žlto-čierni predĺžia minimálne do 22. decembra, keď majú vycestovať na Spiš.

X

X

„Na sto percent je prísnejší než jeho predchodca. Chce nás naučiť chápať basketbal trocha inak než ho chápeme na Slovensku. Číta hru úplne ináč.“

Pivot Michael Fusek o koučovi Meleščenkovi

X

X

ČAKAJÚ DEVÄŤ ROKOV

Minulotýždňovému víťazstvu Interu nad Svitom (104:89) sme sa už venovali. Bratislavčanom tento súper sedí, veď ho zdolali aj v 6. kole 102:89. K obom výsledkom sa však viaže aj zaujímavá historická štatistika. Podtatranci totiž čakajú na ligové víťazstvo na pôde Interu dlhých deväť rokov a dokopy dvadsať zápasov.

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri