Aktuality

Inter premiérovo v Pezinku a hneď proti majstrovi

Niké Slovenská basketbalová liga odštartovala tromi zápasmi už počas uplynulého víkendu. Dnes od 18.00 vstúpia do sezóny 2021/22 aj Inter Bratislava a Spišskí Rytieri. Najvyššia súťaž sa tak po desiatich rokoch vráti do Pezinka, do haly SOŠ na Komenského ulici, keďže práve tam našli žlto-čierni útočisko, pokým ich domovská Eurovia Aréna prejde rekonštrukciou.

Azda každý fanúšik vie, že v Pezinku sa kedysi hral skvelý basketbal, v meste pod Malými Karpatmi oslavovali prvý slovenský titul v roku 1993 a potom šesť v rade medzi rokmi 1997 a 2002. Neskôr, už „iný“ pezinský klub pridal primáty v rokoch 2008 a 2010. Keď pôsobil Pezinok v najvyššej súťaži, bol rivalom Interu. Keď v nej však nehral, v rokoch 2003 až 2007 a po roku 2011, mnoho Pezinčanov usadalo do hľadiska práve na Pasienkoch, aby si pozreli ligový basketbal. Interisti teraz veria, že ich v Pezinku príjmu a utvoria im žičlivé prostredie. Klub navyše deklaruje: Našou misiou, s ktorou do Pezinka prichádzame, nie je len prečkať dobu, kým sa bude Inter môcť vrátiť na Pasienky, ale aj naštartovať v Pezinku pravý basketbalový ošiaľ, z ktorého bude môcť mesto ťažiť aj po tom, čo sa Inter jedného dňa vráti tam, kde je doma už takmer šesťdesiat rokov.“

Do Pezinka sa sťahuje Inter s podobnou filozofiou, akú deklaroval i demonštroval v uplynulej sezóne. Stavať chce najmä na mladíkoch. K šestici tínedžerov Matúš Malovec, Timotej Malovec, Daniel Randuška, Zsolt Boros, Martin Koller a Tomáš Borodovčák, teraz pribudol ďalší odchovanec 17-ročný Juraj Minarovjech a z Považskej Bystrice na hosťovanie 20-ročný Marek Orihel. Z tria skúsených Slovákov zostal Michael Fusek. Dopĺňa ho kvarteto legionárov: reprezentant Portorika Ivan Gandia-Rosa, reprezentant Bosny a Hercegoviny Jure Zubac, Američan Trevor Blondin a Litovčan Džiugas Slavinskas.

V príprave odohrali žlto-čierni sedem duelov, s bilanciou 1-6. Len v prvom podľahli rozbehnutej Opave 70:84, čo však bola vôbec najnižšia prehra, ktorú vo Federálnom pohári zaznamenali mužstvá proti účastníkovi kvalifikácie Ligy majstrov. Potom prišlo päť tesných prehier priemerne o 3,4 bodu. Inter pritom doplácal na početnú maródku. Až na konci, na Baťovom pohári, zaknihoval prvé víťazstvo, keď zdolal ambiciózny Lučenec 76:68. „Nie je jednoduché hľadať na každý zápas hráčov, kto na akej pozícii nastúpi. Ale taký je život a ten ponúka vždy veľa možností. Treba byť pripravený na všetko. Nie som úplne spokojný s tým, ako sme odrobili prípravu, pretože nám chýbal čas aj hráči. To je jedna vec, druhá, že nám chýbala kondícia a viac spoločných tréningov, pretože mladí mali svoje turnaje. Tým, že ich máme až sedem, je ťažké postaviť bez nich na tréningu päť na piatich. Ale nesťažujem sa, je to naša cesta a verím, že teraz už sme na tom oveľa lepšie,“ zhodnotil uplynulý mesiac a pol tréner Oleg Meleščenko.

Hoci Inter plánuje aj naďalej dopriavať značný priestor svojim mladým odchovancom, ruský kouč už pred prvým spoločným tréningom avizoval, že očakáva, že ponesú ďaleko väčšiu zodpovednosť za výkony tímu. Potenciál na to majú – to je nepochybné. Napokon, potvrdili to uplynulý víkend na prvom tohtosezónnom turnaji EYBL do 20 rokov, organizoval práve Inter. Žlto-čierni drvili svoju českú, maďarskú, taliansku aj francúzsku konkurenciu a do ďalších bojov si preniesli nielen bezchybnú bilanciu 4-0, ale aj vysoko pozitívne skóre 366:204. „Z basketbalového hľadiska vnímam, že bolo veľa vecí, ktoré som od nich chcel vidieť a aj som ich videl. Chceme, aby si sebavedomie preniesli aj do SBL, pretože majú na to. Nemusia meniť prístup. Veľa v ich veku predstavuje psychológia a keď začnú premýšľať, že stoja proti staršiemu, silnejšiemu hráčovi, zbytočne strácajú sebadôveru. Takže verím, že ostatné štyri zápasy im dodali sebavedomie a ja im stále opakujem, že takisto to môže byť aj v SBL, len tomu musia sami veriť. Ako k tomu pristúpia, ešte len uvidíme, no keď sa na nich dívam, spravili veľký krok v pochopení toho, čo chcem a ako si predstavujem basketbal. Verím, že majú radosť z toho, čo sami dokážu a vedia,“ vraví kouč Meleščenko, ktorý na turnaji viedol juniorov po boku s Romanom Ivanom, ktorý je ich stálym trénerom, a Edgarsom Jaunzemsom pracujúcim v pozícii asistenta pri A-tíme. Práve EYBL bola tým dôvodom, prečo Bratislavčania preložili svoj úvodný duel s majstrom na dnes.

Keď príde reč na ambície, bývalý vicemajster sveta Oleg Meleščenko, ktorý v minulej sezóne vytiahol žlto-čiernych z poslednej pozície dočasne aj na druhú a nakoniec na štvrtú priečku, hovorí: „Už nechceme byť tí mladučkí. Ak to mám zjednodušiť, chceme byť o čosi lepší než v minulej sezóne. O koľko, to ukáže čas.“

X

X

SPOMIENKA NA SEPTEMBER 2020

Aj v prvom kole ročníka 2020/21 si zmerali sily Inter so Spišskou Novou Vsou. Žlto-čierni vtedy vytrestali favorita, neskoršieho víťaza Slovenského pohára i Niké SBL za profesorský výkon. Hoci Rytieri vyhrali prvý polčas 53:41, na začiatku druhého práve mladícka energia „nakopla“ Bratislavčanov, ktorí napokon zvíťazili 90:86. Pre Spišiakov len jeden z výsledkov uplynulého ročníka, pre mladých interistov, z ktorých traja mali vtedy len 16 a zvyšní traja 17 rokov, psychologicky dôležitý úspech, lebo uvideli, že majú na to, aby konkurovali etablovaným profíkom.

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri