V defenzívnej bitke sme Komárno udržali pod 50!

INTER BRATISLAVA – BC KOMÁRNO 55:48

(13:10, 13:12, 12:16, 17:10)

ZÁPLETKA: Inter mal pred sobotným súbojom 6. kola Niké SBL vo svojom novom domove na Vietnamskej ulici bilanciu 3-0. Mimochodom, rovnakú akú má pred vlastným publikom Komárno. Bratislavčania ju chceli potvrdiť aj proti nebezpečnému Komárnu, ktoré síce v lige vonku dvakrát prehralo, ale zato dvakrát vyhralo na palubovkách súperov v nadnárodnom Alpsko-jadranskom pohári.

PRIEBEH: Od úvodných minút sa strhla tvrdá chlapská bitka o každú piaď ihriska. Interistom vychádzala prieniková hra, pri ktorej „priťahovali“ fauly. Keď od nej ustúpili, presadzovali sa o čosi ťažšie. Body pribúdali len pomaličky. Hosťom v úvode druhej štvrtiny trvalo viac ako päť minút, kým prvý raz skórovali. Vďaka tomu sa Inter od stavu 9:10 po 12-bodovej šnúre na prelome prvej a druhej časti odpútal na 21:10. Ale do výraznejšieho trháku sa už nedostal a „býci“ postupne doťahovali a neskôr aj otočili. V úvode záverečnej štvrtiny odskočili Komárňania na 45:38. Lenže Bratislavčania výborne zvládli záverečný úsek a vyhrali 55:48.

HRDINA: Dôležité body strieľal kapitán Tomas Zdanavičius i Jonas Zakas, ale ak by sme mali predsa len vyzdvihnúť niečí prínos, ktorý sa nedá celkom vyjadriť štatistikami, tak by to bol Goran Bulatovič a energia, ktorú 34-ročný veterán priniesol v zlomových momentoch záverečnej sekvencie.

REČ ČÍSEL: 53–34 sme vyhrali na doskoky a 18-4 na útočné doskoky. To je azda kľúčový ukazovateľ, vďaka ktorému sme Komárno ustrážili na chudobných 48 bodoch a zaznamenali dôležité víťazstvo. Z individuálnych výkonov stoja za zmienku double-double Tomasa Zdanavičiusa, autora 22 bodov a 16 doskokov (z toho 8 útočných) a jeho litovského krajana Jonasa Zakasa, ktorý nazbieral 11 bodov a 10 doskočených lôpt. V tomto prípade však platí, že dôležitejší než individuálne štatistiky bol ukážkový tímový duch a bojovnosť.

ČO ĎALEJ? Cez týždeň cestujeme do Svitu, kde si v piatok od 18.00 zmeriame sily s tamojšou Iskrou. Liga si potom spraví prestávku vyhradenú pre dve stretnutia našej reprezentácie – vo štvrtok 10. novembra v Leviciach proti Dánsku a v nedeľu 13. novembra v Bergene proti domácemu Nórsku. Aj preto sa Inter predstaví doma, v hale na Vietnamskej ulici, najbližšie až v sobotu 26. novembra, keď privíta majstrovské Levice, aktuálneho lídra Niké SBL.

ŠTATISTIKY:

INTER: Zdanavičius 22, Zakas 11, Moorman 6, Bulatovič 5, Ďurečko 0 (M. Koller 6, Allen 3, Magdolen 2, D. Koller 0).

Tréner: D. Rakočevič.

KOMÁRNO: Gašič 11, Podojak 11, Jenkins 9, Pendič 1, Foltín 0 (Stuckey 8, Dolník 0, Skvašík 0, Volárik 0).

HLASY:

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „Sme veľmi radi, že sme vyhrali. Posledných päť minút sme hrali veľmi seriózne v obrane a našli sme riešenia v útoku, ktoré sme chceli. Samozrejme, bol to zápas na úrovni play-off, v ktorom tímy bojovali, akoby už zajtra ani nebolo a je to teraz – alebo nikdy. Dosť namotivovaný zápas. A fyzický. Poviem to tak, že keby napríklad Fenerbahce hralo s CSKA na takýto počet bodov, všetci by hovorili o vynikajúcej defenzíve. Keď sme takto zahrali my, celkom isto sa bude hovoriť o tom, ako málo bodov sme dali. Ja však myslím, že sme hrali vynikajúcu obranu, Komárno malo len štyri útočné doskoky, my sme celkovo doskočili 53 lôpt – zobrali sme všetky, ktoré sme mohli. Bránili sme, najmä v posledných piatich minútach, veľmi dobre, Komárno nemalo ľahké strely, tlačili sme ho do ťažkých zakončení, doskakovali a to nám dodalo sebadôveru v útoku, kde sme predtým boli chvíľu aj bez sebavedomia, keď sme v jednom útoku zahodili aj tri strely. Ale to sme v závere zmenili a som veľmi rád, že sme zvíťazili.“

Tomas ZDANAVIČIUS (kapitán Interu): „Musím zložiť hold nášmu tímu, tlačili sme ako blázniví. Veľmi sme si želali zostať doma nezdolaní  a o tom to je. Každý, kto prišiel na ihrisko, bojoval. A bojoval tvrdo. O tom to je...“

Zlatko JOVANOVIČ (tréner Komárna): „V záverečnej štvrtine sa nestalo nič zvláštne. My sme totiž po celý zápas nenašli správne odpovede v útoku. Nemali sme dostatok riešení na obranu, ktorú hrali proti nášmu pick and rollu. V ofenzíve sme sa nevedeli dostatočne podeliť o loptu, priveľa sme driblovali, nevedeli si vytvárať otvorené pozície pre strely. Počas tretej štvrtiny išla naša energia nadol, keďže hráme každý tretí deň, na striedačku v lige a v Alpsko-jadranskom pohári. Aj preto sme neodpovedali dostatočne dobre a to boli tie dôvody. Gratulujem Interu, mal o dvadsať doskokov viac než my. To sa azda ani nedá vyhrať s takým rozdielom – to bol kľúčový ukazovateľ.“