Rozhodla Zakasova „knokautová“ trojka

Inter Bratislava – Spišskí Rytieri 77:74

(24:22, 14:15, 14:18, 25:19)

ZÁPLETKA: Nikto nechce prehrať prvý zápas sezóny. Miernym favoritom boli hostia. Domáci nastúpili so značne prebudovaným tímom, ktorý je mixom mladých odchovancov a ambicióznych legionárov. Do hlavného mesta sa liga vrátila po vyše roku a zvedavých na to bolo zruba dvesto divákov priamo v hale. Mnohí ďalší sa do nej z kapacitných dôvodov, žiaľ, nedostali – aj preto dobrá rada: lístky je dobré si kupovať on-line cez sieť Predpredaj.sk, alebo ideálne, kúpiť si celosezónnu permanentku a mať pokoj. Inak, za hostí hrali aj bývalí interisti Michael Fusek, Tomáš Mrviš, či Dalibor Hlivák, čo súboju ešte dodávalo náboj.

PRIEBEH: Rozhodnutie prišlo až v predposlednej sekunde z rúk Jonasa Zakasa. Dovtedy sa hrala vyrovnaná partia. Spočiatku v nej mali navrch hostia, potom sa vpred predrali domáci, ktorí vyhrali prvú štvrtinu 24:22 a s najtesnejším vedením odchádzali aj na prestávku za stavu 38:37. Najviac vyhrávali o 7 bodov 29:22. Po zmene strán hostia využívali výškovú prevahu a trestali aj drobné chybičky Bratislavčanov. V záverečnej časti Spišiaci odskočili na 62:54. Interisti v tejto fáze opakovane chybovali, lopta si nie a nie nájsť cestu do koša. Lenže keď išlo o všetko, ukážkovo zabrali a v koncovke mali mierne navrch, keď donútili hostí doťahovať sa. Necelých 5 sekúnd pred koncom sa síce mohli len prizerať, ako Spišská Nová Ves vyrovnala na 74:74, ale po timeoute udrel spomínaný Zakas a Inter vyhral 77:74. Posledné tri ročníky vždy otváral doma s týmto súperom a vždy uspel...

REČ ČÍSEL: Vo väčšine štatistických ukazovateľov nebol medzi súpermi zásadnejší rozdiel, až na doskočené lopty. Tých mali hostia 50, kým domáci 38. Spišiaci pritom až 15-krát doskočili v útoku, o čo sa najväčšmi a rovným dielom pričinili Michael Fusek a Viktor Juríček. Obaja v ofenzíve získali zhodne po 6 doskokov. Fuso celkovo zaknihoval double-double za 13 bodov a 15 doskokov, Juríčkovi popri 26 bodoch chýbala k double-double jedna doskočená lopta. Inak, Spišská Nová ves vyhrávala vyše 22 minút, kým Inter sotva 11 minút.

HRDINA: Po takomto oduševnenom výkone je až nefér vyzdvihovať iba jedného hráča. Predsa sa však hrdinom sobotného večera stal litovský rozohrávač Jonas Zakas. Postupne sa rozohral k dobrému výkonu a prispel 22 bodmi. Najmä však v predposlednej sekunde tiesnený premenil ťažký trojkovú pokus a strhol tak víťazstvo na stranu Interu.

ČO ĎALEJ? Cez týždeň, v stredu, čaká zverencov kouča Danila Rakočeviča „trip“ do Levíc, kde vyzvú úradujúcich majstrov, domácich Patriotov. V Bratislave sa znova predstavia v sobotu 8. októbra od 17.00 v derby proti dlhoročnému rivalovi BC Prievidza.

ŠTATISTIKY:

INTER – SPIŠSKÁ NOVÁ VES 77:74

INTER: Zakas 22, Zdanavičius 14, Bulatovič 14, Moorman 7, M. Koller 2 (Hudec 10, D. Koller 6, Ďurečko 2, Magdolen 0).

Tréner: D. Rakočevič.

SNV: Juríček 26, Washington 15, Fusek 13, McGlynn 12, Antoni 3 (Mrviš 5, Židzik 0, Hlivák 0).

HLASY:

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „Bola to dráma, no myslím, že sme zaslúžene vyhrali tento zápas. Malo by nám to dodať sebavedomie do ďalších stretnutí, Videli ste, že každý mladý, ktorý hral, dal kôš – niektorí dali aj viac – takže môžeme byť radi. Veľmi dobrá energia, veľmi dobrá obrana. Možno v útoku pár riešení, ktoré sme mohli zvoliť aj lepšie. Ale jasne, prvý zápas a možno aj trocha stres. V Bratislave prišli diváci na basket po vyše roku, tak dúfam, že sme ich potešili. Som veľmi rád za môj tím, že to takto zvládol.“

Róbert HUDEC (hráč Interu): „Myslím, že sme videli dobrý basketbal. Keď budeme takto pokračovať, budeme sa len zlepšovať. Hoci sme hrali dobre, môžeme hrať aj lepšie. Je to pre náš čosi nové, nová skúsenosť, ale treba bojovať a ukázať sa. O tom to je.“

Teo HOJČ (tréner SNV): „Podľa mňa pekný zápas pre divákov. Inter vyhral zaslúžene. Rešpekt pred trénerom a jeho mladými hráčmi. Počul som, že desať rokov Spišská nevyhrala ligový zápas v Bratislave a ani nám sa to nepodarilo zlomiť. Ale ja sa na to pozerám basketbalovo. Musíme riešiť naše veci. Sme vo fáze, v ktorej sme mali byť pred mesiacom. Zmeškali sme toho strašne veľa v príprave. Nechcem ale, aby to vyznelo ako výhovorka. Musíme zatrénovať a podpísať ešte minimálne jedného hráča. Bolo vidno, že nám chýba. O nejaký mesiac, dva, možno tri, možno budeme hrať náš basketbal, lebo dnes to nebol basketbal, ktorý chceme hrať. Aj moja chyba, že som hráčov nechal hrať na skúsenosť, ktorú ešte nemáme a ani nevieme takto hrať. Mal som to kontrolovať nejakými signálmi. “

Viktor JURÍČEK (hráč SNV): „Mali sme veľa pasáží, v ktorých sme dobre bránili a súpera sme viackrát po sebe zastavili. Vtedy sme si vytvorili náskok, ale nedokázali sme to uplatňovať celých štyridsať minút. Musíme byť viac koncentrovaní a dať viac energie do obrany.“