Majstri CEYBL v kategórií U18

V dňoch 28.2.-1.3. nás čakal prvý vrchol sezóny v kadetskej lige. V tomto čase sa konalo finále stredoeurópskej basketbalovej súťaže kategórie U18.  Do českého mesta Písek vycestovali naši kadeti pod vedením trénera Romana Ivana. Jediný scenár, ktorý si žltočierni vytýčili bolo víťazstvo. Osem družstiev bolo rozdelených do dvoch štvorčlenných skupín, z ktorých prvé dva tímy postupovali do bojov o 1.-4.miesto. Na chlapcov tak čakalo päť fyzicky aj psychicky náročných súbojov.

V úvodný hrací deň nás čakal tím BBLZ Reach the Top. Prvé minúty zápasu boli z našej strany kostrbaté, kedy sa chlapci len zoznamovali s ihriskom. Následným time-outom sa však naša hra zrýchlila, zlepšila sa obrana, čo bolo vidieť aj na našom skóre. Už do polčasu sme vyhrávali 31 bodovým rozdielom. V druhom dejstve zápasu sme pokračovali v našej hre a po výbornom výkone sme dokráčali k prvému víťazstvu na turnaji.

Druhý piatkový duel sme hrali proti rovesníkom z Jižných Supov. Priebeh prvej štvrtiny bol opäť z našej strany veľmi vláčny, čo sa odzrkadlilo aj na skóre prvej desaťminútovky, ktorú sme prehrali 25-31. Naši chlapci sa však rýchlo vrátili do zápasu a taktovku si zobrali do rúk Interisti. Po zlepšenej obrane sme priebeh duelu otočili vo svoj prospech, keď sme druhú štvrtinu vyhrali rozdielom 30 bodov. V druhom polčase sme už len kontrolovali zápas, ktorý sme nakoniec vyhrali v pomere 107-77.

V sobotu ráno nás čakalo poľské družstvo SKM Zastal Zielona Góra. Tento zápas sme mali plne pod kontrolou už od prvej minúty, keď sme úvodnú desaťminútovku vyhrali v pomere 23-9. Počas celého duelu sme si strážili skóre. Súperovi sme ani na chvíľku nedovolili pomyslieť nad víťazstvom a stále sme dokazovali našu kvalitu. V tomto zápase chlapci podali kolektívny výkon, za čo si vyslúžili aj pochvalu od trénera Ivana. Týmto víťazstvom sme mali na konte už tri výhry a tak sme postúpili do bojov o 1. až 4.miesto.

V prvom vyraďovacom zápase nás čakalo nemecké družstvo HAKRO Merlins Crailsheim. Vstup do zápasu nám mierne nevyšiel. Súper poľahky premieňal koše, vďaka čomu vyhral aj prvú desaťminútovku o tri body. Po krátkom dohovore od trénere madzi štvrtinami sme opäť ukázali v čom je naša sila. V druhej štvrtine sme zlepšili útok a pomalými krokmi sme otáčali misky váh na našu stranu. V druhom dejstve sme zlepšili obranu, súpera sme preskákali na obrannom doskoku a po rýchlych protiútoch sa nám darilo premieňať ľahké koše, čo prinieslo svoje ovocie a naši chlapci sa mohli tešiť z postupu do finále.

O titul z stredoeurópskej súťaže tak zabojovali naši chlapci proti domácemu družstvu Sršni Písek, ktorí ovládli skupinu B. Od začiatku zápasu sa bojovalo o každý meter palubovky, čoho výsledkom bolo skóre 24-24. Na oboch celkoch bola badať až prílišná chuť a túžba po víťazstve, čo vyústilo do nepozornosti a robenie chýb na oboch stranách ihriska. Do druhého polčasu sme nastúpili s mankom 4 bodov. Zlepšenou obranou sme otočili priebeh duelu na svoju stranu a po tretej štvrtine svietilo na tabuli skóre 64-62 v náš prospech. O víťazovi celého turnaja tak rozhodovala posledná desaťminútovka, v ktorej sme ukázali pevnejšie nervy a skúsenosti z medzinárodných konfrontácií sa nám podarilo v závere pretaviť do absolútneho víťazstva.

Aj v individuálnych stránkach sme ťažili úspechy, keď MVP celého turnaj sa stal Matúš Malovec a do Allstars výberu sa prebojoval Dano Randuška.

Šéf tréner mládeže Karol Wimmer: „Tešíme sa z úspech, ktorý sme dosiahli s vekovo mladšími hráčmi v kategórii U18.  Hľadali sme medzinárodnú konfrontáciu pre družstvo U17 a myslím si , že sme ju našli. Počas súťaže sme hrali s majstrom Českej republiky, s hráčmi Carlsheimu s profi zmluvami z 2. bundesligy a zástupcami klubov z kvalitnejších basketbalových líg ako je naša. Teší nás, že sme vo vzájomnej konfrontácií  uspeli. Výsledok nás stavia pred úlohu aké súťaže hrať s týmto družstvom budúci rok, aby sme zabezpečili ďalší rast a vývoj našich hráčov.  CEYBL hrajú v iných kategóriách aj iné družstvá zo Slovenska a myslím, že je škoda, že zápasy kolidujú s ligovými, napriek tomu, že ligová súťaž je naplánovaná napr. tak že končí v polke mája. Myslím, že to je ale otázka na sekretariát súťaží SBA, člena VV SBA z mládež a možno aj informácia pre pravidelného prispievateľa tendenčného webu píšuceho o basketbale, kde ma hľadať odpovede na svoje otázky.“

Generálny manažér Michal Ondruš: „Ako klub sa tešíme z mimoriadneho úspechu našich chlapcov, ktorí sa dokázali výsledkovo a herne presadiť v náročnej medzinárodnej konkurencii. Okrem faktu, že Česko, Poľsko a Nemecko sa nachádza na basketbalovej mape úplne inde ako Slovensko, naše družstvo bolo až na jednu výnimku tvorené o rok či dva mladšími basketbalistami. Aj tento úspech nám ukazuje správnosť nášho rozhodnutia spred piatich rokov, že cestá k úspechu a k požadovanej výkonnosti vedie len cez tvrdý tréning, vysoko postavené kritériá na hráčov a pravidelnú kvalitnú zápasovou konfrontáciou. Škoda len, že sa na Slovensku stretávame s dlhoročnou neochotou vytvoriť a hrávať ťažké a náročné súťaže od mládežníckych kategórií a namiesto hľadania kvality sa viacerí samozvaní odborníci úspešne venujú vyplakávaniu a smerujú deti na cestu ľahšieho odporu. Ešte raz však musím podčiarknuť, že sa veľmi tešíme z medzinárodného úspechu našich kadetov.“