Aktuality

A znova sa hralo „na poslednú loptu“...

Trikrát v aktuálnom ročníku Slovenskej basketbalovej ligy zavítali Spišskí Rytieri do hlavného mesta, trikrát odchádzali zdolaní. Dobyť Eurovia Arénu sa im v základnej časti nepodarilo a už ani nepodarí. V stredu Interu v atraktívnom stretnutí majúcom atribúty play-offovej bitky, podľahli 84:89.

Keď v úvodnom kole sebavedomý a na súčasné pomery takmer až luxusne vystavaný tím Spišskej Novej Vsi prehral na palubovke Interu, ktorý do boja vrhol hneď šiestich neplnoletých hráčov, 86:90, mohol za to hlavne profesorský výkon. Netrvalo dlho a Rytieri sa súperovi revanšovali domácim výpraskom 80:50. Lenže v novembri žlto-čierni zmenili trénera, prišiel ruský odborník Oleg Meleščenko, s Bratislavčanmi narobil divy, a tak pred Vianocami favorizovaných Rytierov na Spiši poriadne vytrápili. Hoci siahali na víťazstvo, napokon po predĺžení prehrali 75:79. Lenže hneď po Novom roku si to doma na Pasienkoch vynahradili. Vtedajšieho lídra zdolali 68:59 a zosadili z prvej pozície.

Presne po mesiaci si interisti úspech zopakovali a opäť Spišskú Novú Ves zostrelili z prvej pozície (na tú sa vďaka vyššej percentuálnej úspešnosti vrátili pauzujúci levickí Patrioti). Pomohli im k tomu výborné výkony individualít, o čosi lepšia tímová obrana a aj fakt, že v zlomových momentoch spáchali menej chýb a chybičiek, než hostia. Aj tak sa ale v Bratislave mohlo hrať predĺženie, keby Mário Ihring, ktorý sa prinútil k  strele, premenil trojkový pokus zhruba desať sekúnd pred koncom. „Bohužiaľ, taký je basketbal, že nie všetko padne. Ja som si veril, bol som voľný, myslím, že pozícia to bola dobrá a dúfam, že aj spoluhráči mi verili, ale nevyšlo to... musíme ísť ďalej a poučiť sa,“ skonštatoval autor 24 bodov, ktorý pár desiatok sekúnd predtým priblížil Spišiakov na 84:87. Konečnú podobu skóre tak dal na opačnej strane Richard Körner.

„Zase jeden ťažký zápas proti Spišskej. Skoro všetky doterajšie stretnutia s ňou boli tesné a hralo sa na poslednú loptu. Dnešok nevynímajúc. Vyhrávali sme o tri body, nejakých pätnásť sekúnd do konca Mário zobral ťažkú strelu a chvalabohu to nepadlo. Ja som na konci dal ešte kôš a poistil víťazstvo,“ vydýchol si po záverečnom klaksóne kapitán Körner, autor celkovo 24 bodov. Rovnaký počet dosiahol aj jeho litovský spoluhráč Arnas Beručka a na druhej strane spomínaný Ihring.

Práve na Mária Ihringa sa sústredila značná pozornosť, keďže absolvoval premiéru v spišskonovoveských farbách po tom, čo v januári predčasne skončil v estónskej Raple. Tamojšie podmienky si 22-ročný reprezentačný rozohrávač síce pochvaľoval, no hoci patril medzi hviezdy ligy, netajil sklamanie, že pre pandémiu sa nemohla hrať spoločná estónsko-lotyšská súťaž, v ktorej chcel predviesť svoje kvality. Pikantné je, že hneď prvý duel po návrate odohral na pôde klubu, v drese ktorého žiaril v uplynulej, predčasne ukončenej sezóne. Jeho 24 bodov sme už spomínali, no pridal k ním aj 6 doskokov a 14 asistencií.

Tvárou v tvár sa stretli dvaja najšikovnejší a možno aj najlepší rozohrávači v SBL. Možno hovoríme preto, lebo nesmieme zabúdať na levického Šimona Krajčoviča a tiež na nenápadného pracanta Gorana Bulatoviča z Handlovej. V každom prípade, v stredu proti sebe stáli Ihring a Argentínčan so skúsenosťami euroligovej Baskonie Lautaro López. Kým Slovák mal navrch, pokiaľ ide o body (24:13) a doskokov mali narovnako (po 6), legionár zaznamenal o jednu asistenciu viac (15:14) a pritiahol na seba až 9 faulov. O čosi navrch mal tiež v tom, ako dirigoval hru svojho tímu, avšak tu je fér pripomenúť, že Ihring je na Spiši ešte len dva týždne.

Lautaro si za skvelé januárové výkony, ktoré ozdobil priemermi 25 bodov, 8,6 doskoku a 7,6 asistencie, vyslúžil ocenenie pre hráča mesiaca. Po prvom februárovom stretnutí priznal, že duely proti Spišiakom berú interisti azda ešte vážnejšie než ostatné: „Sú to pre nás špeciálne zápasy, keďže sa snažíme stúpať nahor a skončiť aspoň v prvej trojke, aby sme sa z tejto pozície kvalifikovali do play-off.“ K priamej konfrontácii s rivalom Ihringom poznamenal: „Pred sezónou trénoval s nami. Myslím, že je to výborný hráč a je to pre mňa motivácia hrať proti nemu a proti top tímu ligy.“ 

X

Z DNA NAHOR

Keď Oleg Meleščenko preberal na začiatku novembra basketbalistov Interu a po tretí raz vo svojej trénerskej kariére sa rozhodol vrátiť na Pasienky, mali bilanciu 3 víťazstvá – 7 prehier a v Slovenskej basketbalovej lige im patrila posledná siedma pozícia. Pod jeho vedením absolvovali Bratislavčania 14 stretnutí, z ktorých 10 vyhrali. Doma pritom nezakopli zatiaľ ani raz. S celkovou bilanciou 13-11 sa posunuli na štvrtú priečku, za tretím Lučencom už zaostávajú len o jediné víťazstvo, pričom majú o zápas menej. A hoci by to pred dvomi mesiacmi vyzeralo ako sci-fi, reálne môžu zabojovať aj o vyššie priečky, než je spomínaná tretia. Zmenil sa pritom len tréner, k žiadnym zásahom do kádra, či posilňovaniu v Bratislave zatiaľ neprišlo...

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri