Aktuality

Pasienky hodlajú „pokrstiť“ víťazstvom

Dnes je ten deň, keď sa pre verejnosť po prvý raz otvoria brány vynovenej športovej haly na bratislavských Pasienkoch. Po viac ako dvojročnej rekonštrukcii (a následnom polročnom čakaní na kolaudáciu) ju dnes od 18:00 hod. basketbalisti Interu „pokrstia“ predohrávaným stretnutím 31. kola Niké SBL proti Spišským Rytierom.

Médiá si do ikonickej haly, postavenej ešte v roku 1962, pozvali už minulý týždeň, aby im predviedli kvality vynovenej multifunkčnej arény Národného basketbalového centra. „Je to športový stánok, ktorý historicky ponúkal – a určite v budúcnosti bude ponúkať – priestory aj pre iné typy podujatí. Určite tu v uvidíme aj volejbal, hádzanú, futsal a predpokladám, že tiež florbal. Okrem toho sú v pláne aj bojové športy, ktoré zažívajú boom. Cítime záujem aj z tejto strany. Možno ešte vo väčšej miere než v minulosti sa tu budú konať koncerty, festivaly, semináre,“ hovoril vtedy Michal Ondruš, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej basketbalovej federácie a generálnym manažérom Interu Bratislava.

Odvtedy sa všetko pripravovalo na dnešnú slávnostnú premiéru, na ktorej sa zúčastní aj celý rad pozvaných hostí. „Šou je super, ale my sa musíme sústrediť, aby sme vynovenú halu otvorili víťazstvom,“ podotýka tréner domácich interistov Danilo Rakočevič a pokračuje: „Samozrejme, veľmi sa tešíme, že práve tento tím bude ten, ktorý znova otvorí vynovenú halu. Jasne, že po tejto stránke nás čaká veľký zápasy. Bol by som však rád, keby sme ho odohrali pokojne, bez priveľkej eufórie. Je pochopiteľné, že chlapci sa veľmi tešia, no proti Spišiakom musíme odohrať múdro v útoku, zahrať dobre v obrane, aby sme vyhrali, lebo Rytieri sú pre mňa stále kvalitný súper, ktorý možno zatiaľ nemá najvydarenejšiu sezónu. Majú skúsených Slovákov, niekoľko zahraničných posíl... bude to ťažký zápas, ale verím, že ľudia prídu. Aj touto cestou ich pozývam.“ My len dodávame, že po novom sa ich na Pasienky zmestí presne 3236 – aspoň taká je kapacita miest na sedenie.

Hoci v športovej verejnosti prevažuje nadšenie, že vďaka vyše osemmiliónovej investícii z verejných zdrojov je v Bratislave konečne adekvátny stánok na loptové športy, ktorý bude môcť hostiť zápasy reprezentácií a prípadne aj medzinárodné turnaje, či celý rad koncertov, kultúrnych a spoločenských podujatí, ozvali sa aj kritické poznámky ku architektonickému riešeniu. To síce zachováva originálne línie a rešpektuje pôvodné prvky, akými sú napr. presklené steny, no invektívy smerovali napríklad k skutočnosti, že pri rekonštrukcii nebola zachovaná priehľadnosť haly ako jedna z jej kvalít.

To je však pomerne zvláštny postreh, vzhľadom na to, že hala je priehľadná azda len na historických fotografiách z obdobia krátko po jej dokončení. Desiatky rokov totiž museli byť veľké okná zatemnené nevzhľadnými tmavými závesmi, aby sa na palubovke mohli konať nielen športové zápasy ale aj kultúrne a spoločenské akcie. O únikoch tepla, energetickej náročnosti, či rezonancii sklenených výplní počas hlučnejších akcií, nehovoriac.

Zvonku teda vynovené Pasienky pôsobia v základných znakoch podobne, len o čosi modernejšie a kultivovanejšie. Celkom isto by si zaslúžili aj úpravu okolitých plôch, ktoré však majú iných majiteľov. Najzásadnejšie rozdiely však diváci spozorujú, až keď vstúpia dnu. Ako sme naznačili, prvú príležitosť majú už dnes, pričom klub, aj vzhľadom na zavedenie nového rezervačného systému, fanúšikom odporúča, aby si lístky kupovali už v predpredaji. Ďalšia príležitosť navštíviť vynovenú halu príde hneď budúci týždeň, keďže vo štvrtok 22. februára, v nej slovenská mužská reprezentácia v rámci kvalifikácie ME 2025 privíta silné Belgicko. 

X

X

X

KONIEC EXILU

Basketbalisti Interu Bratislava, pre ktorých sú Pasienky po desaťročia domovským stánkom, tam odohrali dosiaľ posledný zápas 28. apríla 2021, keď podľahli Levickým Patriotom 63:78. Počas rekonštrukcie si museli nájsť nový prechodný domov. V sezóne 2021/22 sa ním stal Pezinok. Avšak v niekdajšej basketbalovej bašte vzbudilo ich účinkovanie len vlažný záujem publika. Pred sezónou 2022/23 sa preto presťahovali späť do hlavného mesta, na Trnávku. V hale na Vietnamskej ulici našli výborné zázemie a neveľkej telocvični sa pravidelne tiesnilo 150 divákov, čo bola jej maximálna kapacita. Pôvodne sa očakávalo, že na Pasienky sa vrátia už v úvode aktuálneho ročníka. Nakoniec sa to podarilo až teraz, po troch štvrtinách základnej časti...  

X

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.

X

FOTO ŠPORT/JANO KOLLER


Zoznam aktualít

Naši partneri