FIBA Europe Cup: Pécs – Inter 93:94

Neuveriteľné! Zdolať jedného súpera počas troch týždňov dvakrát o jediný bod? Presne to dokázal Inter. V maďarskom Pécsi vybojoval cenné víťazstvo, ktoré sa však vôbec nerodilo ľahko. Až v posledných okamihoch o ňom rozhodol náš kapitán Goran Bulatovič.

Tréner Naglič varoval pred ofenzívnou silou lídra maďarskej najvyššej súťaže. A jeho slová sa v úvodnej časti potvrdili. Interisti nedokázali zastavovať domácich, ktorí im nasúkali až 36 bodov a v závere prvej časti odskočili na jedenásťbodový rozdiel. V úvode druhej vyhrávali aj o 13 bodov (38:25), no Bratislavčania sa prebudili, v obrane boli dôraznejší, rýchlejšie dostupovali a postupne preberali iniciatívu. Krátko pred polčasovou prestávkou sa po trojke Abrháma ujali vedenia 54:52, s ktorým odchádzali aj do šatní.

Druhá časť bola vyrovnaná, súperi sa päťkrát vystriedali vo vedení. Napokon sa skončila zmierlivo 21:21 a do záverečnej časti si tak Inter odnášal tesný náskok 75:73. A dráma to bola až do samého konca. Dve a pol minúty pred klaksónom Inter viedol 88:87. Pongó však udrel spoza oblúka a na koni bol znova Pécs – 90:88. Funderburk mohol vyrovnať, ale premenil iba jednu šestku na 89:90. Do vedenia 92:90 poslal hostí necelú minútu a pol do konca trojkou kapitán Bulatovič. Dráma pokračovala. Domáci síce opakovane neuspeli v koncovke, ale po dvoch útočných doskokoch bol faulovaný Horti, ktorý jednou šestkou znížil na 91:92 z pohľadu domácich. Inter mal potom dve dobré príležitosti, ktoré však zahodil a zhruba šesť sekúnd pred koncom musel faulovať. Rujak trestnými hodmi otočil na 93:92. Domáci sa ale z víťazstva netešili, keďže hrdinom večera sa stal náš kapitán Buli – Inter po jeho donáške zdolal Pécs opäť o jediný bod. Tento raz 94:93, kým pred tromi týždňami to v Bratislave skončilo 88:87.

Strelecky sa zaskvel Kenney Funderburk, autor 30 bodov, ktorý navyše siahal na triple-double, keď pridal aj po osem doskokov i asistencií. Na 14 bodoch sa zastavil Michal Baťka. Goran Bulatovič dal 13, vrátane posledných piatich Interu a postaral sa aj o víťazný „lay-up“. Po 12 bodov pridal Lee Skinner a Domagoj Bubalo. Dobrou správou ja návrat Mária Ihringa do zostavy, za 16 minút stihol 5 bodov.

Inter minimálne na jeden deň poskočil na druhú pozíciu v A-skupine. V zostávajúcich dvoch kolách budú Nagličovi zverenci hrať už len doma: budúcu stredu proti holandskému ZZ Leiden, o dva týždne proti portugalskej Benfice Lisabon.

PÉCS: Budimir 20, Rujak 16, Smith 13, Čirič 9, Pongó 9 (Horti 16, Csanád 8, Bíró 2).

Tréner: F. J. Csirke.

INTER: Funderburk 30, Baťka 14, Bulatovič 13, Skinner 12, Abrhám 3 (Bubalo 12, Ihring 5, Alcegaire 3, Körner 2).

Tréner: A. Naglič.

TH: 25/20 – 33/12.

FAULY: 20 – 22.

TROJKY: 26/11 – 7/4.

ROZHODCOVIA: Bijedič, Jovanič (obaja Bosna a Herc.), Rohacky (Rak.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Interu): Bol to strašne ťažký zápas. Vedeli sme, že Pécs má ofenzívny talent a to bolo možné aj vidieť. Hrajú vynikajúcu tranzíciu a strieľajú s veľkým sebavedomím. Bol to zápas s veľa bodmi, ťažko sa bránilo na oboch stranách. Na konci sa kocka otočila na našu stranu. Myslím si, že sme si to zaslúžili, pretože sme mali dve strely na potvrdenie výhry. Aj o faule šesť sekúnd pred koncom by sme mohli diskutovať, ale skončilo to šťastne. Bulatovič dal veľmi vážne body. Šťastie sa priklonilo na našu stranu. Môžeme byť šťastní, že žijeme a ďalej môžeme dúfať, že prejdeme skupinou.“

Michal BAŤKA (hráč Interu): „Dva body sú doma, máme 2 – 2 a dá sa povedať, že všetko vo vlastných rukách pred dvoma domácimi zápasmi. Škoda, že sme si v prvej štvrtine urobili takú stratu. Museli sme potom vynaložiť extra viac síl, aby sme to dobehli. Vynikajúca druhá štvrtina zo strany chlapcov, keď to dotiahli. Potom sa hralo o každý bodík, kto viac odskočí a bude mať pevnejšie nervy na konci. Som rád, že sme premenili posledný lay-up spod koša a máme víťazstvo.“