Aktuality

Žiadna revolúcia, tri nové priority

Slovenská basketbalová asociácia má od nedele nového prezidenta. Stal sa ním 47-ročný Michal Ondruš, ktorý získal 273 zo 434 možných hlasov, kým doterajší prezident Miloš Drgoň, zastávajúci funkciu od júla 2019, dostal 161 hlasov. Ondrušove víťazstvo ešte podčiarkla voľba Výkonného výboru. V ňom zasadne kvarteto, ktoré pred konferenciou označil ako svojich blízkych spolupracovníkov.

Michal Ondruš je bývalý basketbalový reprezentant. Absolvent Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v minulosti pracoval v telekomunikačnej spoločnosti. Ako generálny manažér stál za „reštartom“ Interu Bratislava, ktorý v rokoch 2013, 2014, 2017 a 2019 vybojoval majstrovské tituly a opakovane sa predstavil v pohárovej Európe. Klub z Pasienkov tiež systematicky budoval mládežnícku pyramídu, ktorá je aktuálne najúspešnejšou na Slovensku. Neangažoval sa však len na klubovej úrovni: od roku 2019 pôsobil v SBA ako koordinátor mužskej zložky a od roku 2022 aj ako člen Komisie mužského basketbalu. V minulosti bol predsedom Združenia mužských basketbalových klubov a tiež manažérom reprezentácie. Od roku 2019 je predsedom predstavenstva NBC Bratislava, o. z., rekonštruujúceho športovú halu Pasienky.

Nový prezident deklaruje, že nechystá revolúciu a chce nadviazať na všetko, čo fungovalo. Zároveň jasne pomenoval tri oblasti, v ktorých asociácia i celé basketbalové hnutie musia pridať. Ako sme už informovali, prvou je vzdelávanie trénerov, ktorých máme nedostatok a často nemajú taký status, aký by si zaslúžili. Druhou je oblasť využívania marketingového potenciálu a budovania imidžu basketbalu ako atraktívneho športu vzbudzujúceho obrovský globálny záujem. Treťou je dôraz na prácu s mládežou a výchovu reprezentantov a reprezentantiek, počnúc najmladšími generáciami.

Pri napĺňaní týchto cieľov sa bude môcť oprieť o Výkonný výbor, v ktorom zasadnú všetci štyria Ondrušovi „spolukandidáti“. Menovite: niekdajší osemnásobný najlepší basketbalista Slovenska, dnes komentátor, moderátor a podnikateľ Radoslav Rančík, generálny manažér Levických Patriotov Ladislav Garaj, riaditeľ jednej zo športových televízií a bývalý basketbalista Roman Neuschl a niekdajší dlhoročný rozhodca, dnes starosta Podunajských Biskupíc Roman Lamoš. Piatym do „partie“ bude skúsený funkcionár a tréner Stanislav Onuška. „Čo je podstatné, dnes sú vo výbore ľudia, ktorí vedia vytvárať také prostredie, aby prilákali médiá, pritiahli pozornosť na basketbal, čo by malo byť predpokladom, aby sme na seba upozornili a aby šanca priniesť peniaze do slovenského basketbalu bola vyššia ako predtým,“ skonštatoval Michal Ondruš a pokračoval: „Už na štvrtok máme naplánované stretnutie výboru, kde chceme jednoznačne definovať rozdelenie úloh, či je to marketing alebo médiá, alebo tiež otázka nastavenia trénerských programov. Máme celé leto, aby sme nastavili veci, ako majú fungovať. Verím, že od septembra budeme mať jasne definované úlohy aj pre sekretariát SBA. Netreba zabúdať, že ho tvoria ľudia, ktorí majú napĺňať ciele slovenského basketbalu na dennej báze. Nechcem predbiehať, preto prosím, nečakajte teraz osnovu každodenných úloh na ďalšie roky. Sme však na dobrej ceste a vieme, čo chceme. Akurát musíme strategický plán a víziu rozdeliť na drobné.“

Keď sme pri imidži a prezentácii basketbalu, nový prezident verí, že sa podarí zapojiť aj viaceré osobnosti, ktoré po hráčskej kariére väčšinou začali rozvíjať trénerské remeslo. Stálicou je euroligová legenda Natália Hejková, ale z mladšej generácie má Slovensko čerstvého bundesligového šampióna Antona Gavela, či Martina Rančíka pôsobiaceho v štruktúrach klubu NBA Chicago Bulls...  „Máme niekoľko dominantných a významných tvári slovenského basketbalu. Nejdem sa chváliť, no musím poznamenať, že dlhodobo máme veľmi dobrú komunikáciu s Tónom Gavelom, bratmi Rančíkovcami, Rišom Petruškom, Zuzkou Žirkovou a ďalšími. Sú to vzory. Sú to tváre, ktoré treba pripomínať a na ktorých treba stavať. Mám v pláne spolupracovať na predávaní basketu aj s týmito osobnosťami,“ vravel Michal Ondruš.

Symbolicky, prvý brífing nového prezidenta s novinármi, sa konal na ploche vynovenej športovej haly na Pasienkoch. Vyše 8-miliónová preinvestovaná dotácia sa odrazila nielen na vonkajšej podobe, ale aj na vnútornom vybavení. Podľa Michala Ondruša, ktorý stál na čele tohto projektu, už v septembri alebo októbri by sa v nej opäť mal hrať basketbal. Hlavné mesto tak dostane športový stánok zodpovedajúci súčasným potrebám a nárokom. Bez pomoci štátu a samospráv ťažko možno snívať o rozvoji športovej infraštruktúry v našich mestách, no Ondruš pripomenul: „V rámci Slovenska existuje niekoľko podporných projektov a inštitúcií, ktoré sa venujú aj rozvoju infraštruktúry v športovej oblasti, ako napríklad Fond na podporu športu. Uvidíme, do akej miery sa nám podarí komunikovať s týmito inštitúciami a do akej miery bude prípadné možné nasmerovať tok kapitálu do basketbalu. Opäť: nemá zmysel sľubovať, čo nie je garantované, kresliť si vzdušné zámky, ale je to, samozrejme, oblasť, ktorej by sa mala venovať aj zväz a jeho vedenie.“

X

X

BUDE STÍHAŤ AJ INTER?

Väčšina basketbalovej verejnosti dlhodobo vníma Michala Ondruša predovšetkým ako motor Interu Bratislava. Funkciu generálneho manažéra chce vykonávať aj popri prezidentských povinnostiach. Hoci sídla klubu a Slovenskej basketbalovej asociácie sú od seba vzdialené len pár stoviek metrov, nadhodili sme, ako bude všetko zvládať. Odvetil: „Odpoviem položartom a polovážne. Nikto sa ma za štyri roky neopýtal, ako stíham riešiť Inter a zároveň aj rekonštrukciu športovej haly na Pasienkoch, ktorej som venoval obrovské kvantum času. Rekonštrukcia je pri konci, môžem teda z tejto stoličky prebehnúť na tú zväzovú. Nemám problém s tým, že basketbalom žijem 24/7 a viem si zariadiť čas tak, aby som všetko stíhal.“ Kuloárne poukazovanie, či teraz nebude mať navrch hlavné mesto či mužská zložka, však nový prezident rezolútne odmietol: „Je prirodzené, že v rámci volebných aktivít niektorí ľudia viac prihliadajú na geografické a demografické členenia, ale ja som absolútny odporca takéhoto čohosi. Pre mňa je podstatné, či ľudia, ktorí sa do toho nechali navliecť, sú ochotní pomôcť a či vedia pomôcť. To je jediný atribút, ktorý ma zaujímal pri stavbe môjho tímu. Každý sme odniekiaľ. Áno, som z Bratislavy, dokonca som z Interu. V očiach podaktorých to môže vyvolávať odpor, ale verím, že naším výkonom odpovieme na otázku, či obavy boli alebo neboli opodstatnené.“

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri