Nie, nie, nie a zase nie

Inter Bratislava – BKM Lučenec 72:85

(23:22, 15:23, 17:19, 17:21)

ZÁPLETKA: Všetkých súperov už dokázal Inter v aktuálnom ročníku Niké SBL zdolať, len Lučenec nie. Trikrát si Bratislavčania zmerali s Novohradčanmi sily a trikrát odchádzali ako víťazi zverenci trénera Neša Miloševiča, ktorý bol kedysi, ešte ako hráč, miláčikom bratislavského publika. Žlto-čierni mali štvrtý (v základnej časti už posledný) pokus, aby aspoň trocha skorigovali vzájomnú bilanciu. No situáciu im skomplikovalo, že pre zranenie chýbal J. P. Moorman a pre chorobu Martin Koller.

PRIEBEH: Vďaka deviatim bodom Jonasa Zakasa viedli interisti v 3. minúte 9:2. Ťažili aj z nekoncentrovanosti hostí. Tí sa však postupne dostali do rytmu, vyrovnali, ba na chvíľu aj otočili na 19:18. Inter túto časť vyhral len tesne 23:22. Aj druhá štvrtina bola dlho vyrovnaná, súperi sa vystriedali vo vedení. Interistov môže mrzieť posledná minúta, v ktorej vlastnými chybami dovolili Lučencu odpútať sa zo stavu 38:39 na polčasových 38:45.

Hneď po zmene strán bolo aj 38:47 a 40:49, ale po šnúre 8:0 sa domáci dotiahli na 48:49. Škoda následných zbytočných nedorozumení v obrane a straty koncentrácie (aj v dôsledku sporných verdiktov arbitrov), pretože Lučenec znova natiahol svoje vedenie na 9 bodov. V záverečnej časti narástlo na dvojcifernú hodnotu – najviac na 15 bodov a interistom hrajúcim bez dvoch členov rotácie, nezostávali na zvrat sily. Prehrali 72:85, keď duel v záverečných okamihoch dohrávali piati mladučkí odchovanci. Lučenec sa po víťazstve vrátil na piatu pozíciu a Inter odsunul na šiestu. Obaja súperi majú na konte zhodne po 12 víťazstiev a 13 prehier, no v prospech Novohradčanov hovorí bilancia 4-0 zo vzájomných súbojov.

HRDINA: Tomas Zdanavičius podal ďalší „All-Star“ výkon. Najmä v ofenzíve bol veľmi efektívny a duel zakončil s ďalším double-double, keď k 28 bodom pridal aj 13 doskokov. Aj on však odchádzal z ihriska sklamaný, že tento raz to jednoducho nestačilo.

REČ ČÍSEL: Double-double Tomasa Zdanavičiusa sme už spomenuli, no aj jeho litovský krajan Jonas Zakas prispel 21 bodmi a 7 doskokmi. Žiaľ, nik ďalší sa k ním výraznejšie nepridal... Debut absolvoval ešte len 16-ročný Maroš Golian. Za takmer 6 minút stihol tri doskoky a blok, ktorý mu z nám neznámych dôvodov v oficiálnych štatistikách chýba. Premiéru pred domácim publikom zažil aj Mark Weber, ktorý nastúpil na svoj celkovo tretí duel... Lučenčanom pomohla efektívnejšia streľba: za dva body 50% (Inter 41%) a za tri body 45% (33%), doskočili len o 4 lopty viac (38-34), mali však podstatne viac asistencií (21-15) pri nižšom počte strát (11-15)... Inter v stretnutí viedol 11 minút, Lučenec takmer vyše 27.

ČO ĎALEJ? Budúcu sobotu vycestujú interisti do Handlovej, aby si zmerali sily s posledným celkom Niké SBL. Následne v stredu 22. marca nastúpia na ihrisku Komárna. Doma sa predstavia o dva týždne, v sobotu 25. marca, keď v poslednom zápase základnej časti privítajú Svit.

Výsledky z týchto súbojov rozhodnú o tom, s kým sa Inter stretne v prvom kole play-off. Je isté, že Bratislavčania nemôžu v základnej časti skončiť lepšie ako na štvrtej a horšie ako na šiestej pozícii. Víťazom sa takmer naisto stanú Spišiaci, takže ich sa prvé kolo týkať nebude. Zmena však nastala na druhej priečke, kde Svit vystriedal Levice. Ak by sa v poradí už nič nezmenilo, žlto-čierni by v prvom kole narazili práve na úradujúceho majstra z Levíc, no zmeniť sa toho v záverečných troch kolách môže ešte veľa.

ŠTATISTIKY:

INTER BRATISLAVA – BKM LUČENEC 72:85

(23:22, 38:45, 55:64)

INTER: Zdanavičius 28, Zakas 21, Hudec 6, Bulatovič 6, D. Koller 3 (Kozlík 8, Weber 0, Golian 0, Ďurečko 0, R. Ondruš 0).

Tréner: D. Rakočevič.

LUČENEC: Sullivan 15, Armstrong 15, Goss 14, V. Kneževič 12, Bolek 4 (Siládi 11, Zorvan 7, Láštic 4, Rákai 3, Ďuriš 0).

HLASY:

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „Nie sme spokojní, lebo sme vyzerali akoby sme prišli prehrať a vyhovoriť sa, že nám nehrali dvaja hráči. Takto sme vyzerali. Cez polčas sme sa snažili nejako sa zobudiť, ale asi to nebol náš deň. Bolo ťažšie rotovať, aby sme udržali agresivitu a energiu. Je to reálny obraz, no nemôžem chlapcom teraz robiť výčitky. Viem, ako trénujeme. Ide o to, ako pristúpime k zápasu. Samozrejme, nie je dobré prehrať ani jeden zápas, určite nie doma, ale vyšlo to tak, že Lučenec nám v tejto sezóne vôbec nevyhovuje. Uvidíme, či nás ešte play-off môže zviesť spolu... Ja gratulujem súperovi a my ideme ďalej. Budeme sa pripravovať, o týždeň máme Handlovú, a tak budeme dúfať, že chlapci, ktorí nám chýbali, sa dajú čo najskôr dokopy.“

Marek KOZLÍK (hráč Interu): „Ťažký zápas. Naše absencie boli citeľné: agresivita na rozohrávke od Maťa Kollera – najmä v obrane nám veľmi chýbala – no  a Moorman je kľúčový hráč nášho družstva. Bolo to cítiť. Nedokázali sme tak dobre nahradiť tieto absencie a agresivitu, ktorou sme známi, sme nedokázali vyvinúť. Neboli sme tým tímom, ktorým sme a ktorým chceme byť. V každom prípade, Lučenec hral tvrdo, dobre menil obranu. My sme chvíľami hrali zbrklo, ku koncu nám dochádzali sily a bolo vidno, že sme vyšťavení. V každom prípade, musíme sa pripraviť na ďalší duel. Do play-off zostávajú ešte tri zápasy, máme na čom pracovať, aby sme v ňom ukázali to najlepšie na čo máme.“

Nenad MILOŠEVIČ (tréner Lučenca): „Nedávno u nás skončil Tahj Eaddy. Myslím, že družstvo sa zomklo, začali sme hrať kolektívnejšie a hlavne v obrane sme boli, okrem prvej štvrtiny, na celkom slušnej úrovni. Nie je to ešte celkom podľa mojich predstáv, no myslím, že sme bránili s veľkou energiou, čo nám prinieslo toto víťazstvo. Veľa toho, na čom sme sa dohodli, sme aj splnili, takže môžem povedať, že to je víťazstvo zaslúžené. Inter je nepríjemný súper, vyhral nad lepšími tímami než sme my, takže o to viac si vážim takéto výsledky vonku. Paradoxne, my možno na palubovkách súperov hráme lepší basket než doma.“