S nožom na krku

LEVICKÍ PATRIOTI (3.) – INTER BRATISLAVA (6.) 78:53

(14:7, 24:16, 25:15, 15:15)

STAV SÉRIE 1:0

ZÁPLETKA: Počas sezóny vo vzájomných zápasoch s Levicami platilo pravidlo „môj dom – môj hrad“ a Inter tak dvakrát zdolal úradujúceho majstra a dvakrát mu podľahol. Naposledy si žlto-čierni zmerali so šampiónom sily vo februári, keď ho v hlavnom meste deklasovali 83:61. Navyše, Patrioti bez svojho ostrostrelca Mihu Lapornika finišovali v základnej časti s nelichotivou sériou 2-5. To všetko mohlo dodávať Interu ako outsiderovi guráž.

PRIEBEH: Už od prvých minút sa strhla ukážková play-offová bitka, kde nič nie je zadarmo. Oba celky solídne bránili, no kým domáci sa presadzovali aspoň sporadicky, Inter zahadzoval aj dobré šance. Preto hneď z kraja strácal 1:12 a prvú štvrtinu prehral 7:14. Žiaľ, v druhej sa levická ofenzíva predsa len dostávala do rytmu, kým Bratislavčania sa na každý kôš nadreli. Na prestávku odchádzali s 15-bodovým mankom za stavu 23:38.

Tretia časť v mnohom kopírovala tú druhú. Interistom sa nedá uprieť snaha, no domáci hrali rýchlejšie, dostávali sa do lepších pozícií, a tak sa v 27. minúte po trojke ex-interistu Davida Abrháma nožnice po prvý raz roztvorili na vyše 20 bodov – 54:32. Do záverečnej časti si Patrioti prenášali 25-bodový náskok 63:38, a preto neprekvapí, že sa v nej už len dohrávalo. Tréneri mohli prestriedať, hosťujúci kouč Danilo Rakočevič doprial cenné play-offové skúsenosti aj mladíkom a súperi sa nakoniec rozišli po výsledku 78:53 pre Levice.

REČ ČÍSEL: Streľba za dva body na úrovni 32% a trojková streľba 24% – to sú čísla, s ktorými sa ťažko vyhráva. Nie všetko bolo dielom dobrej levickej obrany, pod niektoré zahodené strely sa podpísala azda aj zbytočná nervozita interistov... Oba celky si dovolili po 16 strát, čo nie je málo, no domáci hrali kolektívnejšie, keď si navzájom rozdali 23 asistencií, kým interisti sotva 10. Aj to svedčí o tom, ako prácne si museli individuálne utvárať pozície na zakončenie... Domáci vyhrali aj na doskoky 48-34 a na bloky 7-4... Z jednotlivcov Interu možno vyzdvihnúť azda len čísla Tomasa Zdanavičiusa, ktorý si pripísal obligátne double-double za 17 bodov a 11 doskokov, no to je slabá útecha.

ČO ĎALEJ? V stredu séria pokračuje v Bratislave. A keďže štvrťfinále sa hrá len na dve víťazstvá, žlto-čierni majú nôž na krku: buď zvíťazia a vynútia si rozhodujúci duel, ktorý by sa hral v sobotu v Leviciach, alebo sa pre nich sezóna 2022/23 jednoducho skončí. Úvodný rozskok súboja Inter – Levice je naplánovaný na 19:00 hod. a lístky si môžete zakúpiť aj v predstihu z pohodlia vášho domova či kancelárie prostredníctvom siete Predpredaj.sk.

ŠTATISTIKY:

LEVICE: Abrhám 16, McCallum 11, D. Kneževič 6, Bojanovský 5, Bachan 5 (Padgett 15, Van Oostrum 11, Kovac 5, Chaban 4, Solčanský 0, A. Krajčovič 0, Kotásek 0).

Tréner: M. Madzin.

INTER: Zdanavičius 17, M. Koller 8, Hudec 6, Zakas 6, Moorman 2 (Bulatovič 7, D. Koller 5, R. Ondruš 2, Weber 0, Ďurečko 0, Golian 0, Kozlík 0).

Tréner: D. Rakočevič.

TH: 10/7 – 11/10.

FAULY: 17 – 20.

5 FAULOV: 33. Moorman.

TCH: 13. Van Oostrum, 20. Kneževič - 20. Zakas.

TROJKY: 29/11 – 29/7.

DIVÁCI: 1400.

ROZHODCOVIA: Kúkelčík, Margala, Ribakovs.

HLASY PO ZÁPASE (podľa basketliga.sk)

Michal MADZIN (tréner Levíc): „Sme radi za tento zápas. Na oboch stranách palubovky sme hrali tímovo, to si najviac cením.“

James PADGETT (hráč Levíc): „Mali sme dobrú obrannú stratégiu, hneď v úvode sa nám podarilo súpera niekoľkokrát zastaviť, čo nám dodalo v útoku sebavedomie. To nám pomohlo v úvode zápasu a potom aj v ďalšom priebehu.“

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Interu): „My sme podľa mňa zápas v obrane celkom dobre začali. V prvom polčase tam boli nejaké chyby u podaktorých neskúsenejších hráčov. V útoku sme však absolútne nič nedali, nič sme netrafili. Mali sme aj dobré strely, ale ako keby sa trochu triasla ruka. To sa nemôže stať, pretože my by sme mali byť tí pokojní a Levice pod tlakom. Stalo sa to, čo sa stalo. Na konci sme mohli pošetriť nejakých hráčov. Pondelok a utorok si to rozoberieme, v stredu dúfam, že ich potrápime viac. Je jasné, kto je favorit, ale aj my chceme ešte hrať.“

Martin KOLLER (hráč Interu): „Začiatok sme mali nervózny, bolo to na nás vidieť. Začali sme 1:12, nepadalo nám a v útoku sme sa trápili. Levice si hneď vypracovali náskok, ktorý počas zápasu narastal. Do stredy musíme niečo zlepšiť. Dúfam, že nás príde podporiť mnoho divákov. Budeme sa snažiť napraviť naše chyby a vrátiť sa sem do Levíc.“