Aktuality

Semifinále 3: Inter – Svit 114:48

Sviťania avizovali, že do hlavného mesta na tretie pokračovanie semifinálovej série pricestujú v oklieštenej zostave. Z obvyklej rotácie im chýbali Stano Baldovský, Saša Avramovič i Davorin Kuntič. Aj z tých, čo napokon prišli, boli viacerí v nie práve stopercentnom stave. To sa napokon neblaho prejavilo na ich výkone i konečnom výsledku stretnutia. Hoci treba podotknúť, že celkom kompletný nebol ani Inter, ktorému pre úmrtie v rodine chýba Arik Smith.

Takmer dva a pol minúty trvalo, kým si lopta po prvý raz našla cestu do koša a vedenia sa ujali domáci: po donáške Nemanju Barača bolo 2:0. Lenže Tomáš Gajan kontroval trojkou, a tak hostia prvý i posledný raz viedli. Netrvalo dlho a v 7. min po trojke Davida Abrháma vyhrávali žlto-čierni dvojciferne 14:3. A pod kotlom prikladali aj naďalej. Úvodnú časť vyhrali 26:9. V druhej od stavu 28:11 potiahli sériu 17:0, vďaka čomu v 17 min. po smeči Leeho Skinnera viedli 47:13. Na prestávku išli mužstvá za stavu 56:19 a zápas bol prakticky rozhodnutý.

Hneď po zmene strán trafil spoza oblúka znova Abrhám a rozdiel bol odrazu 40-bodový (59:19). Interu vychádzalo, na čo siahol a keď v 24. min Michal Baťka trafil trojku na 72:22, nožnice sa, ako z hľadiska nahlas podotkol Dušan Švec, verný fanúšik Interu, roztvorili na priepastných 50 bodov. V závere tretej časti sa hra otvorila, opakovane sa presadili aj Sviťania a aspoň troška zjemnili hrôzostrašný výprask. Tie povestné nožnice sa však potom roztvárali aj naďalej: hoci hostia túto možnosť chvíľu tvrdošijne odmietali, v 34. min po koši Mira Páleníka bolo predsa len o 60 bodov (103:42). No a v závere sa nožnice roztvorili až na 66 bodov, keď na tabuli svietilo skóre 111:45. Rovnakým rozdielom sa duel aj skončil. Inter zvíťazil vysoko 114:48, keď Tomáš Mrviš v záverečných sekundách odmietol možnosť pohnať vpred ešte jeden útok a pridať čosi navrch.

Prehra o 66 bodov vyznieva zahanbujúco. Zvlášť nemilé je, ak sa pritrafí v semifinále play-off. Na druhej strane, Podtatranci ju niesli statočne, neuchýlili sa k nečistej hre, ani k deštrukcii. Naopak, snažili sa hrať do konca a predsa len čosi ponúknuť divákom. Najmä skupinke najvernejších, ktorá ich povzbudzovala až do trpkého konca, ba ešte aj chvíľu po ňom.

Strelecky sa presadili všetci dvanásti interisti, ktorých mohol tréner Aramis Naglič s asistentom Romanom Ivanom vyslať do boja. Až siedmi z nich dosiahli dvojciferný počet bodov. Najviac sa darilo Marekovi Kozlíkovi, autorovi 17 bodov. Lee Skinner pridal 14 a Jasmin Perkovič s Michaelom Fusekom po 13 bodov. Skúsenému Chorvátovi pritom stačilo odohrať len čosi vyše 12 minút. Na 11 bodoch sa zastavili Michal Baťka a Nemanja Barač. James Kinney pridal double-double za 10 bodov a 11 asistencií. Za zmienku stojí aj 8 asistencií Tomáša Mrviša, no najmä jeho 7 získaných lôpt.

Interisti teraz vedú v sérii hranej na štyri víťazstvá už 3:0. Ak v stredu uspejú vo Svite, stretneme sa spolu až na finálových bojoch. Ak by predsa len Podtatranci dokázali zmobilizovať všetky sily a zdramatizovať vývoj semifinálovej série, piate pokračovanie by sa hralo najbližšiu sobotu, opäť v Eurovia Aréne na Pasienkoch.  

INTER: Skinner 14, Baťka 11, Barač 11, Kinney 10, Abrhám 6 (Kozlík 17, Perkovič 13, Fusek 13, Mrviš 8, Kuffa 7, Páleník 2, Bulatovič 2).

Tréner: A. Naglič.

SVIT: Guillory 12, Washburn 11, D. Davis 9, Vučičevič 7, Gajan 3 (Bizub 6, Galata 0, Ščavnický 0).

Tréner: M. Madzin.

TH: 5/4 – 3/2.

FAULY: 10 – 13.

TROJKY: 29/16 – 27/6.

DIVÁCI: 800.

ROZHODCOVIA: Fuska, Ženiš, Turčin.

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Interu): „Síce sme zvíťazili, ale necítim nič po takomto zápase. Je ťažké takto hrať. Nie je to dobre pre nikoho – ani pre nás, ani pre Svit, ani pre basketbal. Škoda, že taký zápas sa prihodí v semifinále. Ale čo už? Máme náš plán, vyhrávame 3:0 a chceme rozhodnúť sériu už najbližšie vo Svite. Potom uvidíme, s kým budeme hrať. Toto bude už zajtra zabudnuté.“

Tomáš MRVIŠ (hráč Interu): „Všetko šlo podľa našich predstáv. Chceli sme si aj niečo vyskúšať. Sviťania prišli v užšej zostave, prišlo ich menej. Myslím si, že sme si výhru zaslúžili, odovzdali sme sto percent. Mohli sme si vyskúšať aj nejaké nové veci pre budúcnosť. Treba spraviť už len posledný krok, ktorý býva najťažší, ale ja verím v našu silu.“

Michal MADZIN (tréner Svitu): „Prišli sme v zdecimovanom stave. Nádej na vzdor zhasla po pár minútach a Inter mal celý zápas v rukách. Na nič sme sa nedokázali zmôcť, ale myslím, že to má svoj dôvod. A ten treba hľadať v tom, ako sme pricestovali.“

Tomáš GAJAN (hráč Svitu): „Veľmi ťažký zápas už len z toho pohľadu, v akej zostave sme pricestovali do Bratislavy. A tí hráči, ktorí prišli, vôbec neboli fyzicky OK – viacerí boli chorí či zranení. Ale aspoň sme bojovali ako tím a to je podstatné. Výsledok možno vyznieva tak ako sa na semifinále nepatrí. Mrzí nás to z pohľadu našich fanúšikov, ale fakt sme robili, čo bolo v našich silách. Naozaj nás to mrzí, ale dúfam, že doma predvedieme diametrálne odlišný výkon.“


Zoznam aktualít

Naši partneri