Aktuality

Kto je chalan s trojkou na drese?

Tú otázku dostávame pomerne často: „Kto je ten chalan s trojkou na drese?“ A je to pochopiteľné, Marek Orihel je totiž novou tvárou v kádri Interu Bratislava. V Interi je na ročnom hosťovaní z prvoligového klubu IMC Slovakia Považská Bystrica, ktorý je známou liahňou talentov. Do tímu pribudol ako (zatiaľ) posledný už počas rozbehnutej prípravy pred ročníkom 2021/22. V ňom mohutný, 203 cm vysoký, 20-ročný bývalý mládežnícky reprezentant stihol zasiahnuť už do troch súbojov. Proti Komárnu si pripísal svoje prvé body v najvyššej súťaži..

Marek, ešte nemáš na drese ani meno, aj preto sa ľudia pýtajú, ktože je ten chalan nastupujúci za Inter s číslom tri a kde sa vzal. Čo by si im odpovedal ty sám?

„Pochádzam z Veľkých Kostolian, s basketbalom som začal v Trnave. To bol môj prvý tím. Rok som odohral v Nitre a na strednú školu som išiel do Považskej Bystrice. Tam som hral štyri roky. Potom, keď som išiel na vysokú školu do Bratislavy, kde študujem ekonomiku a informatiku, chcel som v basketbale pokračovať. Tréner Oleg Meleščenko mi dal príležitosť, ktorú si veľmi vážim. Dúfam, že to takto pôjde aj ďalej, budem dostávať šance a hlavne, budeme vyhrávať.“

Hoci s mužským basketbalom už máš nejaké skúsenosti z Považskej Bystrice či Žiliny, v najvyššej súťaži si debutant. Ako si zvykáš na prechod od juniorov k mužom, ale tiež z prvej ligy do najvyššej súťaže?

„Je to dosť citeľný rozdiel, trocha iná hra – rýchlejšia a agresívnejšia. Nestoja proti vám takí mladí hráči, ale veľa zahraničných basketbalistov, ktorí už majú za sebou určité skúsenosti. To teraz pociťujem. Je to veľký rozdiel, ale dá sa to zvládnuť.“

Inter má pod košom reprezentantov Michaela Fuseka – aj keď teraz zraneného – a Jureho Zubaca, taktiež kvalitného Litovčana Džiugasa Slavinskasa. Všetko dôrazných a súťaživých chalanov. Ako to vyzerá na tréningoch? Tvrdý boj?

„Dávajú mi zabrať. Veľa sa na tréningoch učím, v tíme som len krátky čas. Snažím sa adaptovať.“

Okrem toho, že pôsobíš v Interi, si druhák na vysokej škole. Chceš sa vydať na dráhu profesionálneho basketbalistu?

„Nechcem hovoriť ešte ďaleko do budúcna. Rok chcem určite vydržať pri baskete, stíhať popritom školu a potom uvidíme. Všetko je to otvorené.“

Naposledy žlto-čierni zdolali Komárno. Po dvoch tesných zápasoch, prehrách v Leviciach a doma s Lučencom, zrejme dôležité víťazstvo, aj vzhľadom na to, že vaša mladá partia sa potrebovala chytiť, však?

Už sme museli doma vyhrať. Bolo to potrebné aj na zdvihnutie sebavedomia. Sme zrejme najmladší tím v extralige, máme veľký potenciál veľa šikovných mladých chalanov. Myslím, že to bol veľmi dôležitý zápas a ešte aj doma. Verím, že budeme v tomto trende pokračovať a ukážeme lige, že máme na viac, nech hráme proti hocikomu.

Hneď prvý kontakt s loptou si využil, aby si udrel spoza trojkového oblúka. Prezraď fanúšikom, ktorí ťa len spoznávajú, či aj toto je parketa, z ktorej rád páliš, hoci primárne si podkošový hráč.

„Áno, vždy som zameriaval aj na hru zvrchu. Takže myslím, že mám na to aj strelecký skill. Takto som hral aj doteraz, aj zvrchu a samozrejme, primárne zospodu, spod koša. Som na to zvyknutý.“


Zoznam aktualít

Naši partneri