Aktuality

Šestky podrážajú Interu nohy

Bratislavský Inter sme od „reštartu“ klubu v roku 2012 vídali na popredných pozíciách. V rokoch 2013, 2014, 2017 a 2019 vyhral majstrovský titul, v minulej sezóne mal našliapnuté za obhajobou, kým nezaúradoval covid-19. V úvode nového ročníka 2020/21 sa však Bratislavčania pohybujú na spodných poschodiach tabuľky. A je tu jeden faktor, ktorý žlto-čiernym zas a znova podráža nohy.

Iste, klub v dôsledku koronakrízy pracuje s nižším rozpočtom, no stále má v kádri troch slovenských reprezentantov, veľký argentínsky talent s euroligovou skúsenosťou i perspektívneho Litovčana. Navyše, vychoval neobyčajnú partiu mladíkov, ktorým vo veku 16 a 17 rokov dožičil nebývalý priestor v najvyššej seniorskej súťaži, čo je mimoriadne sympatické. Lenže vinu za bilanciu 2 víťazstvá – 6 prehier nemožno zvaľovať len na mladosť a neskúsenosť, ak zahadzujete jeden trestný hod za druhým.

V takmer všetkých sledovaných štatistikách interisti patria medzi priemer alebo nadpriemer SBL. Trocha zaostávajú v úspešnosti streľby z poľa (54,2%) a v počte strát, ktorých majú spolu s Prievidzou najviac (118). Na druhej strane, najmä vďaka Michaelovi Fusekovi totálne dominujú v blokoch (34). Ale trestné hody? To je obrovský problém! Úspešnosť na úrovni 58,3% je bezkonkurenčne najhoršia v SBL. Druhí najhorší v tomto ukazovateli, basketbalisti Svitu, si počínajú o 9,4% úspešnejšie, najlepší Handlovčania strieľajú šestky o 20,8% presnejšie!

Aj z historickej perspektívy je 58,3% nevídaných, veď za predchádzajúcich sedem ročníkov nemal na konci sezóny nikto horšiu úspešnosť než Nitra v sezóne 2014/15 – 61,4%. Pravda, Inter sa ešte stále môže zlepšiť.

Na zahadzovanie šestiek doplatili interisti aj v stredu na pôde Levíc. Prehrali 80:88, no ak by premieňali trestné hody s približne rovnakou či o málo vyššou úspešnosťou ako domáci Patrioti, mohlo im to zaistiť aspoň predĺženie. „Pri trestných hodoch je hlavným problémom koncentrácia. Samozrejme, ovplyvňuje ich aj náklad odohratých minút. Keď sú hráči unavení, percento môže klesať. Ale v Leviciach sme toho minuli ozaj priveľa. V takom tesnom zápase je ťažké bojovať o víťazstvo, keď miniete taký počet trestných hodov,“ konštatuje asistent Edgars Jaunzems a pokračuje: „Nie je to len o nepremenených šestkách, ale aj o načasovaní. Ak prehrávate o osem, dve šestky zahodíte a súper napríklad trafí trojku, odrazu zaostávate o 11 bodov, miesto o 6. To dosť ovplyvní vývoj zápasu.“

Ak sa pozrieme do štatistík, uvidíme, že interisti mohli mať o tri víťazstvá viac, ak by v stretnutiach premieňali trestné hody s rovnakou alebo vyššou úspešnosťou ako súper. Konkrétne ide o prvý vzájomný zápas s Levicami (72:74), duel v Handlovej (76:83) a súboj v Prievidzi (72:75). Bratislavčania by tak nemali bilanciu 2-6 ale 5-3 a okupovali by tretiu pozíciu za vedúcou Spišskou Novou Vsou a Lučencom.

Interisti sa na čiaru trestných hodov pritom dostávajú najčastejšie spomedzi sedmičky družstiev SBL. Dosiaľ ich hádzali 163, premenili 95. Nemožno sa diviť, ak ich súperova defenzíva bráni na doraz, keď vie, že účinnosť faulov zvyšuje práve nízka úspešnosť trestných hodov. Iba jediný spomedzi žlto-čiernych, Jaroslav Musil, dosahuje solídnu úspešnosť 77%.

Na druhej strane, nie je všetko stratené, väčšina interistov sa drží pod svojim dlhodobým priemerom, ak sa k nemu začnú vracať, situácia viac nebude taká dramatická. Treba teda nielen drillovať šestky, ale aj sa zamyslieť a usporiadať si myšlienky, čo napokon pripomína aj 26-ročný lotyšský asistent Jaunzems, pravá ruka španielskeho trénera Alberta Blanca Vilu: „Určite musíme pracovať na zlepšení úspešnosti, ale najmä sa musíme zamerať na udržanie koncentrácie, keď sa dostávame na čiaru trestných hodov.“ Ak sa to podarí, nepochybne sa to okamžite prejaví na výsledkoch mužstva. Prvý krok k tomu môžu Bratislavčania spraviť už dnes večer v predohrávke 10. kola proti favorizovanému Lučencu.

X

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri