Aktuality

Nazbiera Prievidza sily, aby sa vzoprela?

Spoznáme dnes večer nového víťaza Slovenskej basketbalovej ligy? BK Inter Bratislava vedie vo finálovej sérii 3:0 na zápasy a len posledný krok ho delí od zisku titulu a ten môže spraviť na pôde dlhoročného rivala BC Prievidza.

Na situáciu, v ktorej sa aktuálne ocitol Inter, existuje množstvo rôznych klišé. Zvykne sa hovoriť, že posledný krok býva najťažší. V zámorí sa ujali slová legendárneho bejzbalového kouča „Yogiho“ Berru: „It´s not over, until it´s over“, teda, že nie je koniec, pokým sa to neskončilo. Bratislavčania však majú všetko vo svojich rukách. Na to, aby sa napokon neradovali z deviateho majstrovského titulu (piateho v ére samostatnosti) by ich musel postihnúť totálny kolaps, aký sa vidí možno raz za sto rokov, ak vôbec.

Inter nebude špekulovať a spraví všetko, aby ukončil finálovú sériu v najkratšom čase. Potvrdil to aj skúsený Marek Kozlík: „Pre nás je každý zápas absolútne dôležitý. Nepripúšťame žiadne kalkulácie, budeme hrať naplno. Ak vyhráme v Prievidzi, tak vyhráme titul v Prievidzi. Nejde o to vyhrať majstrovský titul doma, ide nám o to vyhrať titul.“

Pravda, domáci Hornonitrania nemienia zložiť zbrane. Verným priaznivcom, ktorí si dnes nájdu cestu do Niké arény, chcú urobiť radosť a ešte aspoň trocha zdramatizovať vývoj. Po sobotnej prehre 73:102 v Bratislave to sľuboval aj kouč Prievidžanov Tihomir Bujan: „Budeme bojovať a budeme sa snažiť odohrať lepší zápas doma, v Prievidzi.“

Čo by sa muselo stať, aby BC konečne zdolal rivala? Štatistiky nehovoria v prospech Prievidze. Inter nezdolala dva roky, prehrala s ním 15-krát v rade, 8-krát v tomto ročníku, vo finále postupne 54:87 (vonku), 77:83 (doma) a 73:102 (vonku).

Iste, aj žlto-čierni si môžu vybrať slabší deň. Mali ho pred týždňom, no domácim to nestačilo, prehrali v koncovke.

Nedá sa teda spoliehať, že súper to Prievidžanom uľahčí. Musia zmobilizovať všetky sily. Keďže konštantne majú proti dôslednej obrane Interu problém prebíjať sa pod kôš, či do dobrých pozícií, mali by uvažovať, či výrazne nezjednodušiť akcie, nestaviť na prienikovú hru Stacyho Davisa schopného viazať na seba viacerých obrancov a otvárať pozície na trojke. Odtiaľ im to naposledy sypalo báječne, keď premenili 15 pokusov pri 62,5-percentnej úspešnosti. Vzadu to chce viac dôrazu, rýchlejšie dostupovanie k súperovi a dôkladnú výpomoc. To všetko sa ale ľahšie hovorí (a píše) ako realizuje na palubovke. Dnešný duel sa rozhodne najmä v hlavách.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri