Šanca stále žije, ale...

Nemá zmysel si klamať, že šance sú vyrovnané. „Fifty-fifty“ to rozhodne nie je, keďže Rumuni majú sedemnásťbodový náskok a stačí im teda aj „kontrolovaná“ prehra. Nemusia riskovať, nemusia sa nikam hnať, nemusia vlastne nič, iba strážiť súpera, aby im príliš neodskočil. Akú taktiku si zvolia, je na nich. Stačilo by im taktizovať, kúskovať hru a neumožniť Slovákom, aby sa dostali do tempa. Vzhľadom na doterajšie účinkovanie sa ale dá predpokladať, že Rumuni skúsia domácim vnútiť svoj štýl hry.

Aký vlastne je? Rumuni sú dôrazní, agresívni, ale nepreháňajú to. Vedia sa presadiť spod koša i z oblúka, majú vhodné typy aj na prienikovú hru. V ničom nevynikajú, ale takmer všetko zvládajú na solídnej úrovni, čo, samozrejme, kladie určité nároky na súpera, ktorý nemôže ani na chvíľu poľaviť a musí dbať na všetky aspekty hry. Lenže ani oni nie sú bezchybní. Ukolísaní dobrým vstupom do úvodného zápasu na Cypre si napríklad „dovolili“ prehrať druhú štvrtinu 17:29. Proti Slovensku im pod dojmom zvládnutého prvého polčasu ušla tretia štvrtina 14:22. Takže ani Rumuni nemajú tím, ktorý by v predkvalifikácii absolútne dominoval a víťazil systémom „štart - cieľ“. Aj oni si občas v zápasoch vyberú slabšie chvíľky. Je treba ich využiť.

Aké sú teda šance Slovákov, že dnes zdolajú Rumunov o potrebný počet bodov? Nezakrývame si oči pre realitou. Dovolíme si tvrdiť, že nie veľké, v numerickom vyjadrení možno do dvadsať percent. Neradno ich však odpisovať. Pri pohľade na náš tím veríme, že má nielen na to, aby vyhral, ale aj na to, aby nás prekvapil, ak všetko do seba optimálne zapasuje.

ADAM SOLGA

P. S.: Zápas SLOVENSKO - RUMUNSKO sa hrá dnes od 18:00 v Eurovia Aréne v Bratislave. Ak sa chystáte, vezmite si na seba čosi biele, aby bolo jasné, kto je tu doma.

Komentár pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.