Aktuality

Inter Bratislava zamieri do pezinského exilu

Minulý týždeň sme avizovali, že na basketbalovú mapu Slovenska sa vracia Komárno. Je viac než pravdepodobné, že na jeseň sa na ňu vráti aj Pezinok. V meste pod Malými Karpatmi síce nemajú také šťastie, ako na juhu Slovenska, kde nadšenci okolo prezidenta Bobana Tomiča založili nový klub BC Komárno a prihlásili ho do Niké SBL, no v tamojšej hale na Komenského ulici by mal nájsť exil Inter Bratislava.

Ako je dlhšie známe, Eurovia Arénu, ikonickú halu Interu na bratislavských Pasienkoch, čaká potrebná rekonštrukcia a modernizácia. Basketbalisti deväťnásobného majstra si tak musia hľadať nový prechodný domov, pričom v hlavnom meste je vyhovujúcich športovísk poskromne. „Okrem štandardnej náplne medzi dvomi sezónami, teda zabezpečením finančného chodu klubu a tvorby hráčskeho kádra, sa veľmi intenzívne venujeme všetkým témam, ktoré súvisia s tým, kde budeme hrať a trénovať. Ak sa rekonštrukčné práce budú termínovo odvíjať tak ako by sme chceli, v nasledujúcej sezóne nebudeme hrať ligu na Pasienkoch v Eurovia Aréne,“ prezradil generálny manažér Michal Ondruš a pokračoval: „V rámci vedenia sme sa dohodli, že Inter by mohol odohrať svoje domáce zápasy v Pezinku, kde hala spĺňa ligové parametre. Veríme aj v sľubnú podporu fanúšikov, vzhľadom na bohatú históriu pezinského basketbalu.“ Správcom spomínanej haly na Komenského ulici je Stredná odborná škola podnikania a služieb, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Inter už má so správcom predbežnú dohodu.

Je to vskutku zaujímavé spojenie, keď najúspešnejší slovenský klub, ktorý získal štyri „federálne“ česko-slovenské tituly a päť slovenských, smeruje do mesta, kde v minulosti pôsobili dva iné mimoriadne úspešné kluby. Prvý najprv ako BC Davay (1993) a potom šesť rokov v rade (1997 až 2002) ako Slovakofarma ovládol slovenskú extraligu rekordných sedemkrát, a druhý, MBK, ktorý ju pod značkou Skanska Pezinok, resp. AB Cosmetics vyhral dvakrát, než sa v roku 2011 uprostred sezóny odhlásil z najvyššej súťaže.

Ak teda budú práce na budúcom Národnom basketbalovom centre napredovať podľa harmonogramu, naplnia sa kuloárne reči a muži Interu skutočne odohrajú svoje domáce stretnutia ročníka 2021/22 v Pezinku. Lenže Inter od svojho reštartu v roku 2012 kladie dôraz aj na prácu s mládežou. A tá sa len tak do iného mesta presťahovať nemôže. „Je veľmi podstatné, že riešime tréningové priestory nielen pre mužov ale aj pre mládež. Veríme, že v najbližších dňoch dotiahneme, v ktorej hale bude mať Inter svoju tréningovú bázu. Nerád by som predčasne špecifikoval, kde to bude, no veríme, že sa to podarí a budeme môcť trénovať v Bratislave,“ poodhalil manažér Ondruš.

Interisti, ktorí v uplynulej sezóne i napriek nižšiemu rozpočtu, zmene klubovej filozofie a s ňou súvisiacemu omladeniu kádra skončili na solídnej štvrtej priečke Niké SBL, už pokročili aj so skladaním kádra. Žlto-čierni už skôr oznámili, že pokračuje 224 cm vysoký reprezentačný pivot Michael Fusek, neskôr sa na ďalšej spolupráci dohodli s ruským trénerom Olegom Meleščenkom aj jeho litovským asistentom Edgarsom Jaunzemsom. Prvou letnou posilou – a veľmi zaujímavou – sa stal portorický reprezentačný tvorca hry Ivan Gandía-Rosa. „Postupne začíname skladať káder. S vedením sme sa zhodli, že základom kádra je rozohrávač. Dlho sme vyberali a veríme, že práve tento hráč nám prinesie kvalitu a organizáciu. Je to reprezentant Portorika v tých najlepších rokoch, ktorý sa chce naďalej zlepšovať. U nás dostane príležitosť ešte vyrásť a ja dúfam, že bude pre nás prínosom. Uvidíme, ako to napokon dopadne, no s vedením sme sa zhodli, že práve Ivan Gandía-Rosa nám typologicky vyhovuje. Teraz už budeme pokračovať v skladbe kádra podľa toho, akého máme rozohrávača,“ vravel minulý týždeň kouč Meleščenko. Cez víkend potom interisti oznámili príchod ďalšieho cudzinca, Američana Trevora Blondina, schopného alternovať na pozíciách jeden až tri. 

Článok vyšiel aj v denníku Šport.


Zoznam aktualít

Naši partneri