15. kolo: Inter – SNV 68:59

Inter Bratislava – Rytieri Spišská Nová Ves 68:59

(20:12, 12:19, 22:20, 14:8)

Inter v úvodnom kole zdolal favorizovanú Spišskú Novú Ves 90:86. V októbri prehral na jej pôde 50:80. No všetci mali v pamäti predovšetkým výsledok z 22. decembra, keď sa títo dvaja súperi postarali o vôbec prvé predĺženie v sezóne 2020/21. Inter vtedy nevyužil svoju príležitosť a zo severovýchodu Slovenska si napokon odvážal mrzutú prehru 75:79. Svojmu súperovi bojujúcemu s Levicami o prvú priečku, tak mal teraz čo vracať. Komplikáciou však bola absencia Richard Körnera a Jaroslava Musila. Tréner Oleg Meleščenko mal pre prvý zápas v kalendárnom roku 2021 k dispozícii iba štyroch „dospelých“ basketbalistov a šesticu neplnoletých, avšak perspektívnych odchovancov.

PRVÁ ŠTVRTINA. Michael Fusek síce nevyhral proti bývalému spoluhráčovi Michalovi Čekovskému úvodný rozskok, ale nič to – za chvíľu to bol práve „Fuso“, kto z čiary trestných hodov otvoril skóre. Hostia vyrovnali na 2:2, ale potom už začali strácať. Domáci počas úvodnej časti dvakrát odskočili aj na 9 bodov (15:6, resp. 17:8) a najmä vďaka dobrej tímovej obrane vyhrali 20:12.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Spišiaci sa predsa len začali presadzovať o čosi častejšie, manko síce zmazali, ale poctivo pracujúci interisti, ktorým v tejto fáze v útoku nijako zvlášť nepadalo – všetkých 12 bodov dosiahli Lautaro López s Arnasom Beručkom – im však nedovolili vyrovnať a na prestávku odchádzali s najtesnejším náskokom 32:31.

TRETIA ŠTVRTINA. Po zmene strán sa Rytieri predsa len dostali na koňa, ale rýchlo ich z neho zosadil Matúš Malovec, ktorý trojkou vyrovnal na 35:35. A znova sa začala „preťahovaná“, v ktorej mali mierne navrch domáci, kým v 28. minúte nevyrovnal na 46:46 ďalší bývalý interista Tomáš Mrviš. Lenže Fusekovo alley-oop po spolupráci s Beručkom prinavrátilo Bratislavčanom vedenie. A tí si ho udržali až do konca periódy

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Inter na začiatku záverečnej časti viedol 54:51, no Delano Spencer okamžite vyrovnal. Trojkou prinavrátil vedenie Interu Tomáš Borodovčák – 57:54. A domáci ho viac nestratili. Keďže Spišiaci v posledných troch minútach nedali ani kôš, Inter napokon zvíťazil 68:59.

REČ ŠTATISTÍK. Sedem zápasov pod vedením kouča Olega Meleščenka – päť víťazstiev, vrátane skalpov prvých troch mužstiev SBL v priebehu ôsmich dní! Najlepším strelcom znova Lautaro López, ktorý k 25 bodom pridal aj 12 doskokov a 6 asistencií. Arnas Beručka sa môže pochváliť bilanciou 20 bodov, 8 doskočených lôpt a 6 asistencií. Michael Fusek pridal ďalšie double-double, keď sa prezentoval 11 bodmi, 14 doskokmi a k tomu aj 5 blokmi. Matúš Malovec štyri dni pred svojimi osemnástimi narodeninami dosiahol 7 bodov a 7 doskokov. Vo štvrtok ako prvý z našej partie mladíkov dosiahne plnoletosť... Z čiary trestných hodov to bola zase raz tragédia, keď nám padlo len 9 z 23 pokusov. Súpera sme však opäť „preskákali“: na doskoky to bolo 49-35 a na útočné 15-8.

ČO ĎALEJ? V stredu, keď sa hrá 25. kolo Slovenskej basketbalovej ligy, bude mať Inter voľno. Do boja by mal znova zasiahnuť v sobotu 9. januára, keď v Eurovia Aréne privíta MBK Handlová. Následne sa predstaví v Prievidzi a vo Svite, doma by mal hrať zase 19. januára, keď je na programe ďalší súboj s handlovskými „baníkmi“.

INTER: López 25, Beručka 20, Fusek 11, M. Malovec 7, Galata 0 (Borodovčák 3, T. Malovec 2, Randuška 0, Koller 0).

SNV: Nikolič 11, Garrett 10, Stevanovič 9, Čekovský 4, Mrviš 2 (Spencer 15, Baťka 8, Antoni 0, Krajňák 0).

Tréner: T. Hojč.

TH: 23/9 – 17/14.

FAULY: 18 – 25.

5 FAULOV: 39. Nikolič.

TCH: 9. López - 34. lavička hostí, 37. Mrviš, 39. Nikolič.

TROJKY: 27/11 – 26/7.

DIVÁCI: 0.

ROZHODCOVIA: Fuska, Ribakovs, Gacík.

POVEDALI PO ZÁPASE

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Za rozhodujúce považujem, že mančaft sa vzchopil s vedomím, že hrať nebude ani Rišo Körner. Naši mladí hráči museli bojovať, čo sme od nich aj žiadali. Najpodstatnejšie body dal Tomáš Borodovčák v štvrtej štvrtine za vyrovnaného stavu, keď trafil trojku. My pokračujeme v práci, každý zápas je dôležitý a nikdy sa nepozeráme ďaleko dopredu. Chceme napredovať, dodať mladým viac sebavedomia. Jasné, že máme zahraničné posily, ktoré sú fakt ťahúňmi v obrane aj útoku, ale nechcem hovoriť, kto je horší či lepší, no napríklad aj prácu Fuseka v obrane, pri doskakovaní, musím označiť za čosi, k čomu sa chceme približovať. Nejaké dobré veci už vidím, ale potrebujeme, aby mladým ešte viac stúplo sebavedomie. A ja dúfam, že po tomto zápase im stúpne, pretože Spišská Nová Ves je momentálne jeden z lídrov slovenského basketbalu, a tak je to pre nás dôležité víťazstvo. Musíme však makať ďalej a nepremýšľať, že teraz sme na tom, teoreticky, dobre. Naopak, stále to musí byť krok za krom, stále vpred, lebo je toho veľmi veľa, čo musíme naďalej zlepšovať.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Asi najviac zavážila naša obrana počas celého zápasu. Dosť sme sa pozerali na stretnutie, ktoré sme hrali nedávno v Spišskej a dobre sme vedeli, že si musíme dať pozor hlavne na obranu pri pick and rolle, pri clonách. Na to sme sa sústredili, aby nám potom Mišo Čekovský a Mišo Baťka nedávali ľahké koše, ako sa nám stávalo v Spišskej, a tiež, aby rozohrávači nedávali strely po clonách. To sa nám podarilo a mali sme tak väčšiu šancu vyhrať.“

Teo HOJČ (tréner Spišskej Novej Vsi): „Bola tam dnes určite šanca vyhrať. V podstate nás zdolali dvaja hráči, ktorí sú síce na našu ligu nadpriemerní, no mne viac vadí, že interisti to chceli viac ako my. Mali napríklad 15 útočných doskokov. My sme nedali veľa otvorených striel, po celý zápas sme nenašli rytmus. Nie je problémom prehra samotná, lebo Inter už zdolal aj lepších než sme my, ale to, že musíme nájsť formu spred covid prestávky, keď sme hrali tímový basketbal, behali sme, tvrdo bránili a tešili sa jeden za druhého. Systém, ktorý sme postavili, fungoval, lebo je správny pre toto mužstvo, a hlavne preto, že sme ho rešpektovali a plnili. Teraz to tak nie je. K tomu sa musíme vrátiť.“