Striedame baníkov na piatej priečke

INTER BRATSLAVA – MBK HANDLOVÁ 95:77

(18:23, 30:11, 24:26, 23:17)

V Handlovej sme na začiatku novembra tesne prehrali 79:84. Teraz sme si zmerali sily opäť, pričom význam tohto stretnutia zvýrazňoval fakt, že ide o súboj tabuľkových susedov. „Baníkov“ sme v ňom napokon jednoznačne zdolali, vďaka čomu sme ich vystriedali na piatej pozícii. Ak v nasledujúcom dueli, ktorý je na programe už v utorok, zopakujeme výborný výkon z úvodného kola a zdoláme Spišskú Novú Ves, posunieme sa dokonca na štvrté miesto. Ale späť k sobotňajšiemu zápasu...

PRVÝ POLČAS. Jedna z úloh bola zachytiť úvod. V prvých minútach sa to azda aj darilo, hoci ich poznačilo viacero chýb a nepresností. V 5. min za stavu 7:6 však prišiel sporný verdikt proti Interu a ten akoby stratil koncentráciu a aj povestné „momentum“. Handlovčania vďaka tomu v nasledujúcich minútach odskočili až na 21:11, ale domáci dokázali do konca periódy skorigovať aspoň na 18:23. V druhej časti interisti predviedli smršť: dôsledná obrana a chytrá ofenzíva kontrastovali s bezradnosťou Handlovčanov. Tí nedokázali včas zareagovať, druhú štvrtinu prehrali 11:30, na prestávku odchádzali so 14-bodovou stratou za stavu 34:48 (z pohľadu hostí) a toto manko už nedokázali dohnať.

DRUHÝ POLČAS. Inter kontroloval dianie. Handlovčanom ale tiež vychádzali niektoré akcie, napríklad pick and roll na Michala Čekovského zafungoval viackrát, a tak sa nenápadne dotiahli v závere tretej periódy na 60:68, ale Bratislavčania spozorneli a v záverečnej desaťminútovke nedovolili žiadnu drámu. Naopak, svoj náskok navýšili až na 20 bodov (85:65) a duel napokon presvedčivo vyhrali 95:77.

REČ ŠTATISTÍK. Väčšina štatistík bola vyrovnaná, hádzali sme však viac trestných hodov a aj sme ich premieňali s podstatne vyššou efektivitou (30/26  - 12/7), pálili sme lepšie aj za tri body (20/9 – 19/6), hoci na doskoky sme tesne prehrali 31-33, boli sme tímovejší a mali podstatne viac asistencií 21 – 14 a menej strát 11 – 16... Tiež sme si, napriek pomerne agresívnej obrane, menej často pomáhali faulmi (14 – 21)... Mali sme až troch dvadsaťbodových strelcov: Džiugas Slavinskas nastrieľal 27, Ivan Gandia-Rosa 24 a Jure Zubac 21 bodov. Dvojciferný bola aj Trevor Blondin, autor 11 bodov... Máme za sebou 14. kôl Niké SBL, teda presne polovicu základnej časti, hoci nám zostáva absolvovať ešte jeden duel  - dohrávku 6. kola proti Prievidzi... Náš Ivan Gandia-Rosa je s priemerom 20,8 bodu na zápas najlepším strelcom ligy a s 6,5 asistenciami tretím najlepším nahrávačom. Jure Zubac je s 10,5 doskokmi tretí v tejto kategórii.

ČO ĎALEJ? Ešte než zasadneme k štedrovečernému stolu, čakajú nás dve dôležité stretnutia. V utorok si zmeriame sily so Spišskou Novou Vsou, úradujúcim šampiónom a držiteľom Slovenského pohára, následne, vo štvrtok, sa medzi nami a slovinským Senčurom v priamej konfrontácii rozhodne o postupujúcom do štvrťfinále Alpsko-jadranského pohára.

INTER: Slavinskas 27, Gandia-Rosa 24, Zubac 21, Blondin 11, T. Malovec 7 (Borodovčák 3, Orihel 2, M. Koller 0, M. Malovec 0).

HANDLOVÁ: Abram 19, Čekovský 18, Kinney 14, Talley 11, Milivojevič 2 (Skvašík 8, Riak 3, Mrviš 2).

Tréner: D. Rakočevič.

TH: 30/26 – 12/7.

FAULY: 14 – 21.

TROJKY: 20/9 – 19/6.

DIVÁCI: 0. ROZHODCOVIA: Ženiš, Šarišský, Macura.

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Edgars JAUNZEMS (asistent trénera Interu): „Pekný výsledok. Teší nás, že sme vyhrali a ešte takýmto spôsobom. Konečne sme hrali dobre aj v obrane, boli sme agresívni. Azda najdôležitejšie je, že aj mladí chalani pomohli. Každý pomohol. A to je kľúč, pretože nemôžeme hrať všetko s tromi či štyrmi hráčmi, potrebujeme mladých chalanov. Dnes pomohli a prispeli k víťazstvu.“

Matúš MALOVEC (hráč Interu): „Zápas sme jednoznačne chceli vyhrať. Na výkon, ktorý sme podali pred týždňom v Prievidzi, sme chceli nadviazať zlepšenou obranou. Obrana vyzerala o trochu lepšie, s čím sme spokojní. Ale hlavne sme spokojní s tým, že môj brat Timo konečne cez niekoho zasmečoval. To bol možno najlepší moment zápasu (smiech).“

Danilo RAKOČEVIČ (tréner Handlovej): „Neviem, čo sa stalo po dobrom úvode. Nie som z toho múdry. Myslím, že zápas sme dobre rozbehli a mali sme v tom pokračovať. Či sme kdesi stratili silu? Alebo nám chýbal prínos ostatných, že nám nešlo lepšie zapojiť viac hráčov? Neviem, ale je zrejmé, že nevydarená druhá štvrtina nás stála víťazstvo. Nevedeli sme sa z toho dostať. Musíme si tento zápas analyzovať a hľadať príčiny, lebo takýmto spôsobom v stredu v Komárne dostaneme 120 bodov. To je jednoduché. Verím však, že nájdeme v našej hre konštantu. Práve s tým sa trápime, no je to pochopiteľné, keďže od začiatku sezóny je nás na tréningu len málokedy päť na piatich. Vzali sme teraz mladého hráča z Považskej, tak uvidíme... azda na ďalších tréningoch sa vďaka tomu dostaneme k určitej konštante. Sezóna však nie je šprintom, ale behom na dlhé trate.“